Gdy leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów nie daje rezultatów. Lekarz mówi, co robić
Chorobę zwyrodnieniową stawów leczy się na wiele sposobów. W tym celu korzysta się z m.in. z niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jednak w pewnych przypadkach farmakologia nie daje zadowalających rezultatów. Wówczas konieczne jest zastosowanie leczenia operacyjnego. Na czym polega ta metoda leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów? Jak jeszcze można pomóc chorym? O opinię poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, reumatologiem lek. Bartoszem Fiałkiem.
Operacyjne leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów – na czym polega?
Gdy farmakologiczne leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów nie powoduje poprawy jakości życia chorego, konieczne bywa leczenie operacyjne czyli endoprotezoplastyka: „Krótko mówiąc wymieniamy staw, który jest zniszczony i nie da się z nim nic więcej zrobić. Po zabiegu mamy protezę, która istotnie poprawia funkcjonowanie, jeżeli chodzi o zajęty staw, poprawia się ruchomość i nie występują dolegliwości bólowych. Najczęściej wykonywane endoprotezoplastyki to stawy biodrowe i kolanowe, jednak można też wymienić staw ramienny, czyli bark”. - powiedział reumatolog, lek. Bartosz Fiałek.
Endoprotezoplastyka jest zabiegiem wykonywanym w obrębie stawu kolanowego lub biodrowego. Zmienione chorobowo części stawu są wycinane i zastąpione sztucznymi zamiennikami. To jedna z ostatecznych metod leczenia pacjentów mających zniszczone stawy z omawianej choroby, wad rozwojowych czy martwicy. Dzięki operacji staw chorego odzyskuje ruchomość i stabilność. Niweluje także ból i sprawia, że oś kończyny znów staje się prawidłowa. Aby pacjent został zakwalifikowany do zabiegu wystarczy często szczegółowy wywiad lekarski i badania takie jak: rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa.
Choroba zwyrodnieniowa stawów a RZS – czym się różnią? Bolą Cię stawy o poranku? Może to być objaw poważnej choroby, nie lekceważ jejZ czego zbudowana jest endoproteza? Jak wygląda zabieg?
Endoprotezy tworzone są z metali obojętnych dla organizmu. W tym celu korzysta się z tworzyw takich jak np. tytan, który dobrze są przyjmowane przez organizm. Istnieją dwa rodzaje endoprotez – cementowe i bezcementowe. Te pierwsze wstawiane są osobom starszy, pacjentom chorującym na osteoporozę i reumatoidalne zapalenie stawów. Montuje się je do kości za pomocą cementu kostnego.
Zabieg trwa od 1 do 2 godzin – czas zależy od stanu stawu i tego, jak pacjent jest zbudowany. Przeważnie odbywa się pod znieczuleniem, dzięki któremu nogi pacjenta chwilowo tracą czucie. Gdy ortopeda odsłoni chore miejsce, usuwa zniszczony staw lub jego element. Następnie wkłada endoprotezę i na końcu rekonstruuje tkanki miękkie. Na ranę zakłada się szwy, opatrunek i dreny.
Endoprotezoplastyka – czy to bezpieczne?
Endoprotezoplastyka jest zabiegiem inwazyjnym, więc zawsze istnieje pewne ryzyko, że operacja może się nie udać. Jednym z głównych zagrożeń jest to, że organizm nie przyjmie implantu i następstwem tego będzie infekcja, zapalenie lub powikłanie o charakterze immunologicznym. Niemniej wiele tych operacji się udaje. Jednak samo pomyślne jej przeprowadzenie to połowa sukcesu. Równie ważne jest, by pacjent regularnie brał udział w kontrolach protezy i wykonywał badanie obrazowe, które umożliwią utrzymanie jej w dobrym stanie.
Czy leczenie farmakologiczne pomaga w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów?
„Nie ma jednoznacznych dowodów, które wskazałyby, że leki, które stosujemy dodatkowo, będą hamowały przebieg choroby. Z doświadczenia jednak wiem, że siarczan chondroityny w chorobie zwyrodnieniowej stawów działa u wielu chorych fantastycznie, pacjenci mówią, że znacznie mniej ich boli, sztywność poranna jest krótsza, mogą lepiej funkcjonować, bo ograniczenie ruchomości stawów się zmniejszyło. Wydaje się, że te leki nie hamują przebiegu choroby, jednak możliwe, iż wpływają na jej przebieg”. - powiedział reumatolog, lek. Bartosz Fiałek.
Siarczan chondroityny to substancja wspomagająca pracę stawów. To związek chemiczny obecny w tkance chrzęstnej. Chondroityna przyczynia się do produkcji protoglikanów, odpowiedzialnych za produkcję mazi chroniącej stawy. Siarczan chondroityny działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Może przyczynić się do ograniczenia rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów i przy tym zmniejsza ból odczuwalny przez chorego. Dostępny jest w formie suplementu diety.