Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > 91-latka ustanowiła nowy rekord w bieganiu. "Jestem bardzo szczęśliwa"
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 21.05.2024 11:57

91-latka ustanowiła nowy rekord w bieganiu. "Jestem bardzo szczęśliwa"

Emma Maria Mazzenga, bieganie
Fot. Emma Maria Mazzenga

Ma 91 lat, wciąż jest aktywna sportowo i odnosi na tym polu niemałe sukcesy. Włoszka Emma Maria Mazzenga z rekordowym wynikiem zakończyła bieg na 200 metrów. Seniorka przebiegła 200 metrów w 51,47 sekundy i pobiła rekord świata w kategorii wiekowej powyżej 90 lat. 

Sama zainteresowana nie ukrywa zaskoczenia co do swojego sukcesu, ale jednocześnie podkreśla, że jest bardzo szczęśliwa i usatysfakcjonowana.

91-letnia kobieta ustaliła nowy rekord w bieganiu

Emma Maria Mazzenga ma 91 lat i pochodzi z Włoch. Seniorka i biegaczka przeszła właśnie do historii. Kobieta przebiegła 200 metrów w 51,47 sekundy, ustanawiając rekord świata w kategorii wiekowej powyżej 90 lat. Tym samym Włoszka poprawiła wynik Japonki Emiko Saito, która w 2022 r. pokonała ten dystans w 53,35 s.

Urodzona w 1933 roku Włoszka dzięki wynikowi na 200 metrów aktualnie może pochwalić się pięcioma rekordami świata, dziewięcioma rekordami Europy i 28 rekordami Włoch na różnych dystansach oraz kategoriach wiekowych. Sama zainteresowana nie ukrywa radości, satysfakcji, ale również i zaskoczenia w związku z wygraną.

„Jestem bardzo szczęśliwa i usatysfakcjonowana, ale także trochę zaskoczona, ponieważ nie sądziłam, że pobiegłam tak szybko” – powiedziała 91-latka po ustanowieniu rekordu.

Czy wodą utlenioną można polewać rany? Na ten temat krąży wiele mitów Nie żyje znana dziennikarka. Dzień przed śmiercią była na wizji

Podczas biegania 91-latka ma swoje rytuały

91-latka podczas biegania lubi mieć swoje rytuały. Zawsze biega bez skarpet, a po zawodach lubi napić się piwa z innymi biegaczami, świętując sukces. Sama mówi, że często w swojej kategorii nie ma żadnych rywalek, dlatego wiedząc, że wygra, skupia się na dobrym czasie.

“Jeśli nie mam z kim konkurować, to wiem, że wygram od samego początku, więc moim celem jest dobry czas” - powiedziała.

Emma Maria Mazzenga jest emerytowaną nauczycielką chemii. Dużo biegała w czasach młodości. Gdy wyszła za mąż i urodziła dzieci, skupiła się przede wszystkim na życiu rodzinnym.  Wznowiła treningi po długiej przerwie. Mając 53 lata wróciła do biegania.

Sport jest bardzo ważny w jej życiu

Włoszka podkreśla, że sport jest bardzo ważnym elementem w jej życiu, pewnego rodzaju pocieszeniem.

-"Dzięki temu przetrwałam trudne chwile, których oczywiście nie brakuje w moim życiu. Bieganie pozwoliło mi też zawsze otaczać się wieloma ludźmi, dzięki czemu nigdy nie jestem samotna" - powiedziała.

Obecnie 91-latka przygotowuje się do mistrzostw Włoch Masters. W planach ma również mistrzostwa świata w Szwecji, które odbędą się już w przyszłym roku. Emma Maria podkreśla, że trenuje trzy razy w tygodniu. Choć pod koniec treningu bolą ją mięśnie, wyjaśnia, że mimo wszystko ma wtedy znacznie lepszy nastrój i czuje się spełniona i usatysfakcjonowana.

Czytaj też:

Nie tylko dzieci i seniorzy. Zobacz, komu jeszcze przysługują darmowe leki

Te rady seniorów podbijają internet! Polacy się nimi zachwycają

Zostałam młodą emerytką. Mam dla Was jedną radę
 

Polecane