Advantan
Advantan – skład i stosowanie
Lek jest dostępny w aluminiowej tubie o zawartości 15, 25, 30 lub 50 g żółtawej, przezroczystej maści. Produkt składa się z substancji czynnej – aceponianu metyloprednizolu i substancji pomocniczych (wazeliny białej, ciekłej parafiny, wosku mikrokrystalicznego, uwodornionego oleju rycynowego). Maksymalny czas terapii Advantanem wynosi 12 tygodni. Po tym okresie należy zakończyć leczenie, nawet przy braku widocznych rezultatów. Należy aplikować cienką warstwę maści miejscowo na zmienioną w skutek choroby powierzchnię skóry, raz dziennie. Advantan przechowuje się w temperaturze poniżej 30°C, w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Advantan - działanie
Atopowe zapalenie skóry oprócz widocznych zmian miejscowych wiążę się także z zaburzeniami w całym organizmie z powodu niewłaściwej reakcji autoimmunologicznej. Advantan jest lekiem dermatologicznym dostępnym w formie maści, kremu lub emulsji, wydawanym na receptę, który wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Substancja czynna - aceponian metyloprednizolu należy do grupy immunosupresyjnych glikokortykosteroidów, odkurcza naczynia krwionośne, łagodząc objawy atopowego zapalenia skóry oraz liszaje, rumienie, obrzęki, wysięki i wypryski. Advantan jest wskazany do leczenia kontaktowego zapalenia skóry, wyprysku potnicowego i wyprysku niealergicznego u dorosłych i dzieci.
Advantan – środki ostrożności
W przypadku dzieci lek powinien być stosowany możliwie jak najkrócej i w najmniejszej skutecznej dawce. W trakcie terapii lekarz może włączyć dodatkowe preparaty przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze po wcześniejszym zdiagnozowaniu zakażenia. Istnieje ryzyko nasilenia miejscowego zakażenia skórnego. Maść powinna być aplikowana z pominięciem oczu, błon śluzowych i otwartych ran. Opatrunek okluzyjny na twarzy, czyli mechanicznie oddzielający ranę od środowiska zewnętrznego nie może być nałożony podczas używania Advantanu. U małych dzieci pieluszka może działać podobnie jak opatrunek okluzyjny. Aplikacja maści blisko oczu oraz długotrwałe aplikowanie dużych dawek grozi rozwojem jaskry, dlatego wszelkie zaburzenia widzenia powinny być zgłaszane lekarzowi. Działanie niepożądane występują częściej przy stosowaniu leku na skórę uszkodzoną, na dużej powierzchni lub w miejscu fałd skórnych i w okolicach pachwin, dlatego przy takim sposobie stosowania należy zachować szczególną ostrożność.
Advantan – przeciwwskazania
Leczenie nie może być kontynuowane po stwierdzeniu nadwrażliwości na substancję czynną lub jeden z pozostałych składników produktu. Pozostałe przeciwwskazania dotyczą: atrofii (zanikowej choroby skóry), owrzodzeń, zapalenia skóry w okolicach warg, odczynu miejscowego po szczepieniu, trądziku i trądziku różowatego, zmian skórnych spowodowanych infekcją wirusową (ospa wietrzna i półpasiec), bakteryjnego i grzybiczego zakażenia skory. Advantan nie może być stosowany przez dzieci poniżej 2. roku życia, u dzieci starszych krótkotrwale i w minimalnych dawkach. Maści nie wolno używać w pierwszym trymestrze ciąży, na późniejszym etapie ciąży oraz w przypadku matek karmiących piersią lekarz ocenia ryzyko włączenia leku i potencjalne niebezpieczeństwo dla płodu/dziecka, zakazane jest miejscowe aplikowanie kremu na piersi w okresie karmienia.