Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Aknemycin
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:27

Aknemycin

Aknemycin
pixabay.com

Aknemycin – działanie

Aknemycin jest antybiotykiem z grupy makrolidów. Erytromycyna zawarta w płynie charakteryzuje się działaniem bakteriostatycznym. Synteza białek bakteryjnych zostaje zahamowana. Drobnoustroje z grupy Corynebacteriumacnes przestają się rozmnażać, nie dochodzi do stanu zapalnego a lipidy nie rozkładają się na powierzchni skóry. Powierzchniowo stosowana eytromycyna jest wchłaniana w minimalnych,  lecz wystarczających do likwidacji komórek bakteryjnych. Alkohol będący składnikiem produktu rozkłada bakterie oraz rozpuszcza łój. Lek jest wskazany w przypadku trądziku pospolitego o postaci zapalnej, z występowaniem krost i grudek.

Aknemycin – skład i stosowanie

Aknemycin występuje w formie płynu, w 1 gramie produktu znajduje się 20 mg erytromycyny (substancji czynnej o właściwościach antyzapalnych i bakteriobójczych), oprócz tego w skład preparatu wchodzi: etanol, fosforan laurylopoliglikolu, glicerol i poliwidon. Opakowanie leku zawiera aplikator i butelkę o objętości 25 lub 50 ml płynu. Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C. Aknemycin nakłada się miejscowo, na zmienioną chorobową powierzchnię skóry, dwa razy dziennie (rano i wieczorem), za pomocą dołączonego do pudełka aplikatora. Efekty kuracji są widoczne zazwyczaj po upływie 4 tygodni, jeśli nie zaobserwowano poprawy po 6 tygodniach, leczenie powinno zostać przerwane. Jeśli odczuwalne działanie leku jest zbyt mocne lub zbyt słabe, należy o tym fakcie poinformować lekarza. Nie wolno przyjmować podwójnej dawki celem uzupełnienia w przypadku pominięcia. Każde przedawkowanie substancji czynnej powinno być zgłoszone lekarzowi.

Aknemycin – przeciwwskazania i środki ostrożności

Przeciwskazania dotyczą uczulenia na substancję czynną i każdy inny składnik preparatu. Leku nie wolno stosować miejscowo w okolicy piersi, w trakcie karmienia, gdyż substancje produktu mogą przeniknąć do mleka matki i zaszkodzić karmionemu dziecku. Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych środkach, jednak interakcji aknemycinu z innymi lekami nie są znane. Kobiety ciężarne i planujące ciążę mogą przyjmować produkt, jeśli według lekarza korzyści z jego stosowania są ważniejsze niż potencjalne szkody dla płodu.

Aknemycin – działania niepożądane

Podrażnienia skórne, tj. zaczerwienienie, pieczenie, świąd, wysuszenie i zaczerwienienie występują u nie więcej niż 1 na 10 000 osób. W przypadkach takich objawów, płyn może zostać zamieniony na maść (oba leki mogą być stosowane zamiennie). Nadwrażliwość skórna jest często reakcją alergiczną. Nie jest wskazane długotrwałe przyjmowanie leku, ponieważ w skutek zapalenia mieszków włosowych i oporności bakteryjne objawy trądziku mogą ulec nasileniu. Natychmiastowej interwencji lekarza wymagają symptomy ciężkiej reakcji alergicznej, tj. wysypka z podskórnymi, łuszczącymi się guzkami o czerwonej barwie. Częstotliwość występowania powyższych objawów alergicznych nie została zbadana.

Tagi:
Polecane