Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Allertec WZF
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:27

Allertec WZF

Allertec WZF
pixabay.com

Allertec WZF – skład i dawkowanie

W jednym opakowaniu znajduje się 20 lub 30 podłużnych tabletek powlekanych o białej lub kremowej barwie. Dichlorowodorek cetyryzyny stanowi substancję czynną (każda tabletka zawiera 10 mg). Składniki pomocnicze leku to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, powidon K-25, stearynian magnezu, karboksymetyloskrobia sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, sodu laurylosiarczan, hypromeloza i makrogol 6000. Tabletka może być podzielona na równe dawki. Lek należy przyjmować doustnie, popijając wodą, przed posiłkiem, po lub w jego trakcie. Dzieciom w przedziale wiekowym 6-12 lat zaleca się 5 mg (połowa tabletki) dwa razy dziennie, młodzieży powyżej 12. roku życia 10 mg (odpowiednik całej tabletki) raz na dobę. Dawka może zostać zmniejszona i dopasowana w zależności od indywidualnych kryteriów u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek. Modyfikacja dawkowania nie jest konieczna u pacjentów z niewydolnością wątroby. Czas trwania terapii ustala lekarz na podstawie rodzaju alergii i stopnia zaawansowania objawów.

Allertec WZF – działanie

Alergeny, czyli substancje uczulające zmuszają układ odpornościowy do nienaturalnej odpowiedzi, aktywując proces zapalny. Substancja czynna leku Allertec WZF charakteryzuje się działaniem przeciwhistaminowym i należy do tzw. II generacji leków tego typu, które nie wykazują działania nasennego i uspokajającego. Po podaniu cetyryzyny zablokowaniu ulegają receptory obwodowe H1, przez co zatrzymany zostaje napływ komórek późnej fazy reakcji zapalnej. Objawy spowodowane reakcją alergiczną, tj. zaczerwienienie, łzawienie i swędzenie oczu, uciążliwe kichanie, zatkany nos i nadprodukcja wydzieliny nosowej są łagodzone. W podobny sposób zredukowana zostaje reakcja zapalna na skórze w postaci pokrzywki idiopatycznej (swędzące bąble).

Allertec – przeciwwskazania i środki ostrożności 

Nie należy podawać leku dzieciom poniżej 6. roku życia. Tabletki nie są dostosowane do podziału dawek dla pacjentów w tej grupie wiekowej. Nie wolno przyjmować leku Allertec WZF w przypadku uczulenia na substancję czynną, hydroksyzynę i pochodne piperazyny lub jeden ze składników pomocniczych. Zabrania się podawania produktu chorym ze stwierdzoną ciężką chorobą nerek (niewydolność z klirensem keratyny poniżej 10 ml/min). Pozostałe zaburzenia czynności nerek wymagają obniżenia zalecanej dziennej dawki leku, ustalonej przez lekarza. Z porady lekarskiej przed rozpoczęciem dawkowania powinni skorzystać pacjenci chorujący na padaczkę, z napadami drgawek i w przypadku trudności z oddawaniem moczu. Podobnie jak w przypadku innych leków przeciwhistaminowych, nie zaleca się w trakcie stosowania Allertecu WZF spożywania napojów alkoholowych, interakcje leku przy niewielkim stężeniu alkoholu (0,5 promila (g/l) nie zostały zaobserwowane, jednak konsekwencje przyjmowania większych dawek nie są znane. Oddziaływania substancji czynnej produktu z innymi lekami nie są spodziewane. Kobiety planujące ciążę, ciężarne i karmiące piersią powinny poradzić się lekarza, który zadecyduje czy są wskazania do jego podawania bez ryzyka narażenia ciąży lub dziecka na szkodliwe działanie cetyryzyny. Produkt zawiera laktozę, dlatego osoby wykazujące nietolerancję na niektóre cukry powinny skontaktować się ze specjalistą.

Allertec – możliwe działania niepożądane

Zaobserwowane skutki uboczne zostały przydzielone ze względu na częstość występowania. Najczęściej (u mniej niż 1 osoby na 10) odnotowano zmęczenie, suchość w jamie ustnej, zawroty i bóle głowy, nudności, biegunkę, suchość w jamie ustnej oraz zapalenie gardła i zapalenie błony śluzowej u dzieci. Oprócz tego, z mniejszą częstotliwością pojawiały się: bóle brzucha, złe samopoczucie, astenia, zaburzenia czucia, świąd, wysypka, obrzęki, ciężkie reakcje alergiczne, drgawki, agresywne zachowania i zaburzenia rytmu serca.

Tagi:
Polecane