Amoksycylina – zastosowanie, wskazania, działania niepożądane
Amoksycylina – wskazania
Amoksycylinę stosuje się m.in. przy zakażeniach dróg oddechowych, które spowodowane są przez paciorkowce beta-hemolizujące, które wywołują np. zapalenie gardła lub zapalenie migdałków.
Amoksycylinę przepisuje się również pacjentom z zapaleniem nosa i zatok, ale nie zawsze - tylko w przypadku jeśli stan zapalny utrzymuje się dłużej niż 10 dni lub gdy objawy się zaostrzają. W przypadku ostrego zakażenia zatok i nosa, które trwają do 7-10 dni zazwyczaj mamy do czynienia z infekcją wirusową i w takim przypadku nie jest potrzebny żaden antybiotyk. Jednakże jeśli choroba się przedłuża, może to świadczyć o nadkażeniu bakteryjnym i wtedy konieczne jest podanie amoksycyliny.
Antybiotyk ten jest również lekiem z wyboru przy ostrym zapaleniu ucha środkowego. W przypadku niepowikłanego zapalenia ucha środkowego, nie podaje się od razu antybiotyku, tylko zostawia pacjenta do obserwacji. Jedynym wyjątkiem są maluchy poniżej 6 miesiąca życia, u których oprócz stanu zapalnego pojawia się także gorączka oraz wymioty. Podaje się go również dzieciom poniżej 2 roku życia, jeśli dostrzega się u nich wyciek z ucha.
Amoksycylina jest stosowana ponadto przy pozaszpitalnym zapaleniu płuc czy przewlekłym zapaleniu oskrzeli. Zaleca się ją przy zakażeniach dróg moczowych, a w szczególności przy zapaleniu pęcherza, ostrym odmiedniczkowym zapaleniu nerek czy też przy bezobjawowym bakteriomoczu w trakcie ciąży. Dodatkowo używa się do leczenia: choroby wrzodowej żołądka wywołanej przez bakterię Helicobacter pyroli, boreliozy i profilaktycznie do zapalenia wsierdzia.
Amoksycylina – działania niepożądane
Jednym z poważniejszych skutków ubocznych przy stosowaniu amoksycyliny jest nadwrażliwość na nią objawiająca się alergicznymi objawami takimi jak: zaczerwienie skóry, świąd dystalnych części ciała czyli stóp, dłoni, małżowin usznych. Do tego dochodzi zwykle pokrzywka oraz obrzęk naczynioruchowy. Reakcje te mogą obejmować zarówno skórę, jak i układ pokarmowy czy oddechowy. W tym ostatnim przypadku niezbędna jest jak najszybsza interwencja lekarska i hospitalizowanie pacjenta. Oprócz reakcji nadwrażliwości działaniami niepożądanymi, które towarzyszą terapii Amoksycyliną są: wszelkiego rodzaju podrażnienia żołądka oraz zaburzenia pracy jelit związane z zakłóceniem równowagi w mikroflorze jelit. Jak wiadomo, antybiotyki wybijają również dobre bakterie w jelitach, co przy złej diecie i nie stosowaniu równolegle probiotyków skutkować może dysbiozą jelit.
Amoksycylina – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowania Amoksycyliny jest nadwrażliwość na jakąkolwiek grupę penicylin. Poza tym nie powinni ją stosować pacjenci z ciężką niewydolnością nerek oraz ci, u których w przeszłości wystąpiła żółtaczka lub zaburzenia pracy wątroby spowodowane przez Amoksycylinę. Także osoby, które chorują na ciężką niewydolność wątroby nie powinny sięgać po tę substancję.
Amoksycylina a ciąża
Amoskcylina należy do tego rodzaju antybiotyku, który może być podany w ciąży, o ile korzyści wynikające z jego zastosowania, będą przewyższać skutki negatywne. Również w okresie karmienia piersią można sięgnąć po ten lek, jeśli lekarz tak zaleci, jednakże należy pamiętać, że przenika on do mleka kobiecego.
Źródło:
https://pulsmedycyny.pl/bledy-w-antybiotykoterapii-u-dzieci-875248
http://mavipuro.pl/jourarch/Z2019026.pdf