Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Amrosol PLIVA
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:27

Amrosol PLIVA

Ambrosol PLIVA
pixabay.com

Ambrosol PLIVA – co to jest?

Ambrosol PLIVA jest klarownym syropem podawanym w celu rozrzedzenia zalegającej w górnych drogach oddechowych wydzieliny. Butelka ma pojemność 120 ml lub 200 ml, w zależności od wariantu. W opakowaniu leku znajduje się także łyżka miarowa z podziałką, umożliwiająca dokładne wyznaczenie dawki. W skład produktu wchodzi substancja czynna – chlorowodorek ambroksolu (15 mg w 5 ml syropu) oraz składniki pomocnicze: sorbitol płynny 70% (E420), glicerol (E422), kwas cytrynowy jednowodny (E330), glikol propylenowy (E1520), metylu parahydroksybenzoesan (E218), propylu parahydroksybenzoesan (E216), aromat truskawkowy oraz woda oczyszczona.

Ambrosol - dawkowanie

Syrop Ambrosol PLIVA jest przeznaczony do podawania doustnego, w trakcie lub po posiłku. Dawka leku powinna ulec zmniejszeniu po 7-14 dniach kuracji. Nie powinno się przyjmować syropu bezpośrednio przed snem. Dawka początkowa (przez pierwsze 2-3 dni), dla dorosłych i dzieci powyżej 12 lat wynosi 30 mg ambroksolu (10 ml syropu – 2 łyżki miarowe), 3 razy na dobę. Dzieciom w przedziale wiekowym 6-12 lat zaleca się 15 mg chlorowodorku ambroksolu (5 ml syropu – 1 łyżka miarowa), 2-3 razy na dobę. Z kolei dzieci w wieku 2-6 lat powinny przyjmować 7,5 mg ambroksolu (2,5 ml syropu – ½ łyżki miarowej). Objawy związane z zalegającą wydzieliną powinny ustąpić po 4-5 dniach, w innym przypadku, lub w razie ich nasilenia należy skonsultować się z lekarzem. Do tej pory nie zostały zaobserwowane żadne specyficzne objawy związane z przedawkowaniem ambroksolu, jednak każde spożycie substancji w nadmiarze powinno być zgłaszane lekarzowi.

Ambrosol - działanie

Ambrosol PLIVA jest syropem przeznaczonym do podawania podczas ostrych i przewlekłych chorób górnych dróg oddechowych. Substancja czynna w postaci ambroksolu rozrzedza wydzielinę oraz ułatwia jej odkrztuszanie. Zmianie ulega konsystencja śluzu. Mukolityczne i wykrztuśne działanie produktu jest wskazaniem do zastosowania w przypadku następujących schorzeń: zapalenie oskrzeli w postaci przewlekłej lub ostrej, astma oskrzelowa, mukowiscydoza, rozedma płuc, rozstrzenie oskrzeli.

Ambrosol PLIVA – przeciwwskazania i środki ostrożności

Przeciwwskazania dotyczą nadwrażliwości na ambroksol, bromoheksynę lub inny składnik leku. Zakazane jest podawanie syropu dzieciom poniżej 2 lat. Substancja czynna przenika przez barierę łożyskową oraz dostaje się do mleka kobiecego, dlatego przyjmowanie produktu Ambrosol PLIVA przez kobiety ciężarne (zwłaszcza w I trymestrze) i w okresie laktacji nie jest wskazane. Szczególne środki ostrożności dotyczą pacjentów z chorobą wrzodową dwunastnicy i żołądka (ze względu na niekorzystny wpływ ambroksolu na błonę śluzową żołądka). Uwagę powinni także zachować pacjenci z osłabionym odruchem kaszlowym i zaburzeniami oczyszczania rzęskowego oskrzeli, gdyż w ich przypadku wydzielina może zalegać w nadmiernych ilościach w drogach oddechowych. U chorych na astmę oskrzelową, na początku dawkowania leku mogą ulec nasileniu objawy kaszlu. Z konsultacji lekarskiej porzed rozpoczęciem zażywania syropu powinni skorzystać chorzy z zaburzeniami czynności wątroby i nerek.

Tagi:
Polecane