Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Apteki z "pigułką dzień po" będą oznakowane. "Bez ryzyka kar"
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 20.05.2024 17:48

Apteki z "pigułką dzień po" będą oznakowane. "Bez ryzyka kar"

Tabletki dzień po, Ministerstwo Zdrowia
Fot. Freepic

Apteki biorące udział w pilotażowym programie dotyczącym antykoncepcji awaryjnej zostaną oznakowane - tak przekazało Ministerstwo Zdrowia. Razem z Narodowym Funduszem Zdrowia MZ pracuje nad takim rozwiązaniem. 

W ten sposób apteki potwierdzą swój udział w programie umożliwiającym otrzymanie tabletki “dzień po”  bez ponoszenia żadnych konsekwencji związanych ze złamaniem zakazu reklamy. Sprawa ma związek z tym, iż apteki obowiązuje zakaz reklamy swoich usług.

Program pilotażowy dotyczący pigułki "dzień po"

Chodzi o program pilotażowy dotyczący pigułki “dzień po". Farmaceuta przeprowadza wywiad z pacjentką, a następnie wystawia receptę. Warto podkreślić, że zniesienie recepty na pigułkę “dzień po” było jednym z postulatów koalicji Obywatelskiej. 

Wraz z początkiem maja zaczął obowiązywać pilotażowy projekt, dzięki któremu antykoncepcję awaryjną mogą kupić osoby powyżej 15. roku życia w ramach recepty farmaceutycznej. Teraz pojawiły się nowe informacje odnośnie sprzedaży pigułki “dzień po” przez apteki. Chodzi dokładnie o kwestię oznakowania aptek, gdzie będzie można nabyć taką antykoncepcję awaryjną.

Apteki z pigułką dzień po będą znakowane
Fot. Freepic

 

Te choroby zabijają 10 tysięcy osób dziennie w Europie. Jak im zapobiegać? Ukarano placówki stosujące tę metodę w leczeniu boreliozy. Mogły zaszkodzić pacjentom

"Będzie oznakowanie aptek"

Temat oznakowania aptek to pomysł Ministerstwa Zdrowia w związku z programem pilotażowym opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. Chodzi dokładnie o to, by placówki mogły potwierdzić swój udział w programie umożliwiającym otrzymanie tabletki “dzień po”, bez ponoszenia żadnych konsekwencji związanych ze złamaniem zakazu reklamy. O tym pomyśle Ministerstwo Zdrowia poinformowało za pośrednictwem Twittera.

Będzie oznakowanie aptek, które biorą udział w pilotażu antykoncepcji awaryjnej. Razem z NFZ pracujemy nad tym, aby apteki mogły potwierdzić udział w programie bez ryzyka kar za złamanie zakazu reklamy – poinformowało Ministerstwo Zdrowia w swoim wpisie na portalu X.

Plan Ministerstwa Zdrowia odpowiedzią na weto prezydenta Dudy

Plan Ministerstwa Zdrowia zwiększenia dostępności antykoncepcji awaryjnej bez recepty jest odpowiedzią na weto prezydenta Andrzeja Dudy. Program ma na celu m.in. zwiększyć dostępność antykoncepcji awaryjnej dla osób, które skończyły 15 lat. NFZ niedawno zapewniał, że nie będzie żadnych kar dla aptek, które biorą udział w tym programie w przypadku, gdy farmaceuta nie zdecyduje się jednak na sprzedaż wspomnianej tabletki

Nikomu nie będziemy łamać kręgosłupów, sumień. Jeśli farmaceuta wejdzie w pilotaż i będzie sprzedawał tabletki tylko osobom powyżej 18. roku życia, a nieletnim uzna po wywiadzie, że nie, nie będziemy stosować żadnych kar. Zawsze to będzie decyzja farmaceuty - wyjaśniała minister zdrowia, Izabela Leszczyna.

Z kolei NFZ podkreślił, że wydawanie antykoncepcji awaryjnej w aptekach nie będzie w żaden sposób limitowane. Dodajmy, że już w 2015 r. Komisja Europejska dopuściła możliwość sprzedaży pigułki antykoncepcyjnej - ellaOne. W Polsce tabletka antykoncepcyjna bez recepty dostępna była przez dwa lata - dla pacjentek od 15 roku życia. Obecnie Polska i Węgry są jedynymi państwami członkowskimi UE, gdzie wymagana jest recepta na ten rodzaj antykoncepcji.

Czytaj też:

Pigułka „dzień po” będzie dostępna bez recepty. Premier zapowiedział zmianę ustawy

Czy można zwrócić zakupione leki do apteki? Jest to możliwe w trzech sytuacjach

Brakuje leków w aptekach. Sprawdź, czy nie chodzi o Twoje

 

Polecane