Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Babciowe 2024. Jak dostać od 500 do 1500 zł. Kiedy wypłaty?
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 12.05.2024 22:07

Babciowe 2024. Jak dostać od 500 do 1500 zł. Kiedy wypłaty?

Babcia, babciowe
Fot. Canva

Babciowe to popularna nazwa świadczenia wypłacanego rodzicom małych dzieci. Mogą oni przeznaczyć te pieniądze dla babci, za opiekę nad dzieckiem, kiedy sami wrócą do pracy. Projekt rządu ma pozwolić rodzicom na aktywność zawodową.

Babciowe, inaczej "aktywny rodzic w pracy"

W dniu 9 kwietnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła i skierowała do dalszych obrad w Sejmie projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Projekt nosi nazwę „Aktywny rodzic” i przewidziany jest dla rodziców dzieci w wieku 2-3 lat.

Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka. Są to formy wsparcia nazywane „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” oraz „aktywnie w domu”.

"Aktywni rodzice w pracy" przewiduje wsparcie w wysokości 1500 zł miesięcznie na zatrudnienie opiekunki do dziecka, w tym także dla babci. Świadczenie jest kierowane do rodziców dziecka w wieku od 12 do 35 miesiąca życia i może być wypłacane przez 24 miesiące. To od rodziców zależy czy sfinansują z tych środków opiekę sprawowaną przez babcię lub inną emerytkę (warunkiem jest umowa uaktywniająca, przy czym składki od tej umowy będą dodatkowo finansowane przez rząd.

“Aktywnie w żłobku” to świadczenie pozwalające na sfinansowanie dziecku żłobka, wynosi również 1500 zł. 

“Aktywnie w domu” to z kolei wsparcie dla rodzica w wysokości 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące dla rodziców nieaktywnych zawodowo. jednak należy zrezygnować w tej sytuacji z rodzinnego kapitału opiekuńczego.

Świadczenia mają być wypłacane przez ZUS.

Babciowe 2024 - niezbędna jest umowa

Warunkiem uzyskania przez babcię (lub emerytkę) 1500 zł za opiekę nad dzieckiem jest podpisanie umowy uaktywniającej zawodowo. Jednak bez obaw - rząd będzie finansował składki od tej umowy. Czas zatrudnienia babci jako opiekunki jest uzależniony od wieku dziecka, przy czym po zakończeniu jednej współpracy opiekunka może podjąć się opieki nad innym dzieckiem, którego rodzice są uprawnieni do świadczenia.

Waloryzacja emerytury na podstawie babciowego

Podpisanie z babcią lub inną opiekunką w wieku emerytalnym umowy uaktywniającej pozwoli  na dokonywanie corocznej waloryzacji wysokości emerytury osoby zatrudnianej na te umowę. 

Kiedy wypłaty babciowego?

W dniu 9 kwietnia 2024 r. premier Donald Tusk zapowiedział, że pierwsze wypłaty "babciowego" nastąpią od 1 października 2024 r. 

Zobacz też:

Poranny udar mózgu zaczyna się w nocy. Jak go rozpoznać, by nie było za późno na pomoc?

Kosztuje grosze, a działa jak profesjonalny lifting. Ta maść odejmie ci lat i wygładzi zmarszczki

Tani krem wygładzający zmarszczki z Biedronki. Super efekty za mniej niż 20 zł

Polecane