Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Badania serca – rodzaje badań i ich skuteczność
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:28

Badania serca – rodzaje badań i ich skuteczność

Badania serca – rodzaje badań i ich skuteczność
pixabay.com

Badania serca – badania czynnościowe

Badania serca – badania obrazowe

Badania serca – badania inwazyjne

Badania serca – najnowocześniejsze badania kardiologiczne

Badania serca – badania czynnościowe

1.    Holter EKG – to metoda, w której pacjent przez całą dobę monitoruje rytm pracy serca. Urządzenie zapisuje aktywność elektryczną serce na specjalnej taśmie i w pamięci urządzenia. Pacjent ma przymocowany do talii pasek oraz pięć elektrod samoprzylepnych, znajdujących się po lewej stronie klatki piersiowej w okolicy serca.

2.    Holter ciśnieniowy – holter ciśnieniowy, czyli w skrócie ABPM, to sprzęt monitorujący funkcję serca przez całą dobę. Holter ciśnieniowy przyczepia się do ramienia za pomocą specjalnego mankietu.

3.    Próby wysiłkowe – próby wysiłkowe to ocena pracy serca oraz zmian zachodzących w jego funkcji podczas wykonywania aktywności fizyzcznej.

4.    EKG – to badanie, które przeprowadza się dzięki elektrokardiogramu. Sprzęt ten utrwala impulsy elektryczne z dwunastu elektrod oraz rejestruje je na bieżąco, co pozwala określić funkcję pracy serca. Elektrokardiogram pokazuje wynik badania za pomocą krzywej widocznej na monitorze lub druku na papierze specjalistycznym. Badania to metoda określająca pracę serca w momencie wykonywania badania. Jest bardzo czuła, może wykryć uszkodzenia i zaburzenie powstałe w przeszłości.

5.    Pomiar ciśnienia tętniczego – to jedna z najpopularniejszych metod badania kardiologicznego. Potrzebna jest, gdy chcemy określić siłę z jaką krew uderza o ściany naczyń tętniczych. Pomiar ten robiony jest za pośrednictwem techniki osłuchowej, sfigmomanometru sprężynowego lub aparatu.

Badania serca – badania obrazowe

1.    Echo serca – echo serca to nieinwazyjne badanie diagnostyki obrazowej. Metoda ta polega na badaniu serca, określającego jego struktury, i badaniu dużych naczyń krwionośnych. Echo serca wykonywanego jest za pośrednictwem USG.

2.    RTG klatki piersiowej – RTG klatki piersiowej pozwala na określenie wielkości struktur znajdujących się w sercu, wad wrodzonych i schorzeń, które prowadzą do chorób układu sercowego i układu krążenia, położenia mięśnia sercowego w odniesieniu do innych organów i narządów. RTG jest podobnie jak USG nieinwazyjne i dostępne dla każdego. Funkcjonowanie tego badania polega na krótkim napromieniowaniu, które pokazuje wyraźny obraz stanu wszystkich organów i narządów znajdujących się w danym obszarze badawczym.

Badania serca – badania inwazyjne

1.    Cewnikowanie serca – aby wykonać to badanie, należy nakłuć tętnicę udową przez skórę lub nakłuć skórę w rejonie podobojczykiem, następnie wprowadzić cewnik, a następnie przesunąć go do jam serca. Badanie rejestruje ciśnienie i natlenienie krwi w jamach serca i dużych naczyniach.

2.    Koronarografia – to inaczej podanie kontrastu w trakcie cewnikowania jam serca. Pozwala to na pokazanie tętnic wieńcowych.

3.    Scyntygrafia perfuzyjna serca – scyntygrafia perfuzyjna serca, w skrócie SPECT, to metoda badania serca polegająca na użyciu substancji promieniotwórczej. To pozwala znaleźć miejsca, gdzie przepływ krwi przez serce jest niepoprawny. Badanie pozwala zdiagnozować chorobę niedokrwienną serca oraz znaleźć miejsca, w których tkanka mięśniowa nie pracuje tak, jak powinna, to znacznie nie kurczy się.

Badania serca – najnowocześniejsze badania kardiologiczne

XXI cechuje duży rozwój w dziedzinie medycyny, zwłaszcza w obszarze badań naukowych i metod leczenia. Obecnie poznajemy coraz nowsze metody badań kardiologicznych, a najnowocześniejsze z nich to między innymi:

- Mapa elektryczna potencjałów, tj. EKG, to metoda oceniająca aktywność elektryczną serca. Metoda ta korzysta z ponad sześćdziesięciu elektrod. Komu jest zalecana? Zazwyczaj pacjentom z zatorem tętnicy płucnej lub tętnic wieńcowych. Mapę elektryczną potencjałów stosuje się także u chorym z tętniakiem rozwarstwiającym aorty.

- Ultrasonografia wewnętrzna, to inaczej ICUS, badanie to umożliwia uzyskanie przekrojów, które obrazują światło naczynia oraz budowę jego ściany. Użycie metody, która jest ultrasonografia wewnętrzna, polega na wprowadzeniu do naczyń wieńcowych cewnika zakończonego miniaturową głowicą ultrasonograficzną.

- Pletyzmografia, jest badaniem, które określa i dowodzi o zmianach objętości ciała. Zmiany te związane są z rytmem pracy serca. Pletyzmografia wykorzystywana jest także do monitorowania zmian w perfuzji krwi w tętnicach kończyn dolnych.

- Stymulacja przezprzełykowa serca, jest metodą polegająca na badanie elektrofizjologicznym. Stosuje się ją w diagnostyce nadkomorowych zaburzeń rytmu serca, a także przy ocenie wskazań do możliwego wszczepienia rozrusznika serca.

Tagi:
Polecane