Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Bobodent – działanie, wskazania, skutki uboczne
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:27

Bobodent – działanie, wskazania, skutki uboczne

Bobodent – działanie, wskazania, skutki uboczne
pixabay.com

Bobodent – działanie

Bobodent to lek w postaci żelu przeznaczony do stosowania miejscowego u dzieci. Substancją czynną preparatu jest lidokaina (Lidocaini hydrochloridum monohydricum) wykazująca działanie przeciwbólowe. Stosowana na dziąsła podczas wyrzynania się zębów działa kojąco, znosząc dolegliwości bólowe i łagodząc obrzęk.

Lidokaina jest środkiem znieczulającym z grupy amidów, wskazanym do znieczulenia miejscowego – substancja stabilizuje błony neuronalne poprzez hamowanie strumieni jonowych wymaganych do inicjacji i przewodzenia impulsów, tym samym wpływając na miejscowe działanie przeciwbólowe. Jest łatwo wchłaniana przez błony śluzowe drzewa tchawiczo-oskrzelowego i uszkodzoną skórę, natomiast stosowanie preparatów z lidokainą w jamie ustnej powoduje, że wchłanianie do krwiobiegu jest ograniczane przez ślinę. Omawiana substancja jest metabolizowana głównie w wątrobie, a wydalana przez nerki.

Bobodent – wskazania i dawkowanie

Bobodent jest wskazany w znoszeniu dolegliwości bólowych w obrębie jamy ustnej, głównie u niemowląt i dzieci. Lidokaina uśmierza ból w przebiegu:

  • ząbkowania,

  • wyrzynania się zębów mądrości,

  • stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej,

  • stanów zapalnych dziąseł.

Należy wycisnąć z tubki porcję żelu odpowiadającą wielkości ziarna grochu i wcierać ją w dziąsła czystym palcem lub wacikiem mniej więcej 3 razy na dobę (maksymalnie 6 razy na dobę).

Preparat należy stosować doraźnie. Przeciwwskazania obejmują nadwrażliwość na lidokainę lub substancje pomocnicze, a także uszkodzenia (ranki, obrzęki, owrzodzenia) błony śluzowej, na którą ma być nanoszony żel. Jednoczesne stosowanie innych środków miejscowo znieczulających może wywołać sumowanie się działań niepożądanych. Szczególną ostrożność trzeba również zachować, przyjmując inhibitory MAO, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, pochodne fenotiazyny oraz leki przeciwzakrzepowe.

Bobodent – skutki uboczne

Lidokaina stosowana miejscowo zazwyczaj nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Istotne jest jednak, aby preparatu z lidokainą nie przedawkować, w tym celu należy nakładać żel po uprzednim wyciśnięciu go na palce bądź wacik, nie należy wyciskać Bobodentu bezpośrednio do jamy ustnej. Rzadko występują: obrzęk w miejscu podania, pokrzywka.

Tagi: