Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Bóle głowy w następstwie zmian w obrębie szyi i karku – o czym mogą świadczyć bóle głowy i kręgosłupa szyjnego?
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:34

Bóle głowy w następstwie zmian w obrębie szyi i karku – o czym mogą świadczyć bóle głowy i kręgosłupa szyjnego?

Bóle głowy w następstwie zmian w obrębie szyi i karku – o czym mogą świadczyć bóle głowy i kręgosłupa szyjnego?
pixabay

Bóle głowy w następstwie zmian w obrębie szyi i karku – charakterystyka

Przyczyn bólów głowy może być wiele, najczęściej podłoża tego typu dolegliwości doszukujemy się w stresie i przemęczeniu (mówimy wówczas o napięciowych, naczynioruchowych bólach głowy), a także w migrenie. Tymczasem ból głowy niekoniecznie musi świadczyć o wyżej wymienionych problemach, zwłaszcza, jeśli nie towarzyszą mu charakterystyczne dla nich objawy dodatkowe, takie jak: nudności, światłowstręt, charakter uciskowy bądź pulsacyjny. Zdarza się, że bóle głowy pojawiają się w następstwie zmian w obrębie szyi i karku.

Dlaczego boli głowa i kark? Schorzenia odcinka szyjnego kręgosłupa, takie jak zwyrodnienie czy dyskopatia, mogą przyczyniać się do ucisku korzeni nerwowych, a to z kolei objawia się to bólem promieniującym, odczuwalnym wówczas w głowie i szyi. Dokładna lokalizacja dolegliwości zależy od miejsca podrażniania korzenia nerwowego; bóle głowy w następstwie zmian w obrębie szyi i karku najczęściej są wywołane uciskiem na korzenie w kręgach C2 i C3.

Bóle głowy w następstwie zmian w obrębie szyi i karku – szyjnopochodny ból głowy

Bóle głowy w następstwie zmian w obrębie szyi i karku nazywa się szyjnopochodnymi. Podstawowe czynniki powodujące bóle głowy w następstwie zmian w obrębie szyi i karku to zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego oraz dyskopatia szyjna prowadząca do przepukliny krążka międzykręgowego. Co jest przyczyną tych schorzeń? Najczęściej sami latami przyczyniamy się do ich powstawania. Niewłaściwa postawa ciała, przewlekły stres, nieergonomiczne stanowisko pracy czy nieodpowiedni materac i poduszka do spania mogą być czynnikami wyzwalającymi niekorzystne zmiany w obrębie kręgosłupa szyjnego.

Zdarza się, że ból głowy i szyi oraz sztywność karku pojawiają się sporadycznie, np. po przyjęciu nieprawidłowej pozycji podczas relaksu czy po wykonaniu gwałtownego ruchu - wówczas nie ma powodu do niepokoju. Określany jest on najczęściej jako tępy, umiejscowiony z tyłu głowy, często obejmuje jedną połowę głowy. Jeśli natomiast ból powraca regularne, jest ciągły lub ostry i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, należy udać się do specjalisty w celu ustalenia przyczyny dolegliwości.

Bóle głowy w następstwie zmian w obrębie szyi i karku – przyczyny

Najczęstsze przyczyny bólów głowy związanych ze zmianami w obrębie szyi i karku to:

  • Zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa – ból głowy o charakterze zwyrodnieniowym nasila się podczas ruchów głową (w gorę i w dół bądź na boki). Dodatkowo mogą się pojawić takie objawy jak: sztywność karku, mrowienia, drętwienie kończyn górnych, szumy uszne. Ból głowy w następstwie zmian zwyrodnieniowych w obrębie szyi i karku najczęściej promieniuje do potylicy (ból głowy z tyłu).

  • Dyskopatia szyjna – ból karku i szyi jest gwałtowny, silny i promieniuje do barków, ramion czy kończyn górnych. Pojawiają się: mrowienie i sztywność karku, ograniczony zakres ruchów, wzmożone napięcie mięśniowe. W przebiegu dyskopatii występują przeważnie bóle głowy, czasami także nudności, wymioty, zaburzenia czucia, a nawet niedowład kończyn.

  • Mięśniowo–powięziowe punkty spustowe – są to zgrubienia, drobne grudki wyczuwalne pod palcami w obrębie mięśni i powięzi powstające na skutek przeciążeń. Takie stwardnienia w okolicy karku mogą prowadzić do powstawania dolegliwości bólowych tych okolic, a także bólów głowy i ograniczenie zakresu ruchowego szyi. Leczenie polega na tzw. uwalnianiu punktów spustowych, w tym celu wykonuje się uciski i różne rodzaje masażu.

Bóle głowy w następstwie zmian w obrębie szyi i karku – diagnostyka i leczenie

Bóle głowy o niewyjaśnionej etiologii, w tym bóle głowy w następstwie zmian w obrębie szyi i karku, wymagają diagnostyki. W tym celu należy udać się do neurologa, który może skierować pacjenta również do ortopedy. Konieczne może okazać się, oprócz przeprowadzenia wywiadu i badania neurologicznego, wykonanie badań obrazowych – zdjęcia rentgenowskiego, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego (w zależności od tego, jaką przyczynę bólu podejrzewa specjalista).

Leczenie bólów głowy w następstwie zmian w obrębie szyi i karku to przede wszystkim ćwiczenia i dbanie o właściwą postawę ciała – po odpowiedni zestaw ćwiczeń i wskazówki warto udać się do fizjoterapeuty. Niekiedy stosuje się dodatkowo leczenie farmakologiczne pod postacią niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Można także skorzystać z alternatywnych metod leczenia bólu, np. akupunktury.

Tagi: