Bon senioralny dla osób powyżej 75. roku życia
Bon senioralny to forma wsparcia dla osób powyżej 75. roku życia, umożliwiająca pomoc w codziennych obowiązkach dla seniorów i ich pracujących rodzin. Program ma odciążyć osoby aktywne zawodowo, które nie mogą zapewnić opieki rodzicom lub dziadkom.
Świadczenie w ramach bonu senioralnego będzie wynosić do 2150 zł miesięcznie. Kwota ta przeznaczona jest na opłacenie opieki nad seniorem. Świadczenie nie obejmuje jednak usług medycznych.
Kto skorzysta z bonu senioralnego
Bon senioralny skierowany jest do osób, które ukończyły 75. rok życia i potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Program ten powstaje z myślą o rodzinach, której członkowie są aktywni zawodowo i nie są w stanie na stałe zajmować się seniorami. O opiekę ma więc zadbać gmina, wyznaczając w tym celu instytucje lub osoby. Każdy, kto podejmie się obowiązku opieki nad seniorem w ramach bonu będzie musiał przejść obowiązkowe 30-godzinne szkolenie.
„Konieczność opieki nad bliskimi seniorami niejednokrotnie wiąże się z ograniczeniem aktywności zawodowej (w tym w szczególności kobiet) lub ponoszeniem znaczących kosztów zapewnienia tej opieki na rynku prywatnym” – czytamy w projekcie ustawy.
Uprawnione do otrzymania bonu są osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny względem seniora, pod warunkiem że ich dochód spełnia określone kryteria: nie może być niższy niż wynagrodzenie minimalne oraz nie może przekraczać dwukrotności minimalnej pensji dla gospodarstw jednoosobowych lub trzykrotności dla wieloosobowych.
Zakres usług objętych bonem senioralnym
Wypłata świadczenia podyktowana jest również brakiem chętnych osób do opieki nad seniorami. W związku z czym obowiązki te przejmują najbliżsi członkowie rodziny, rezygnując lub znacznie ograniczając aktywność zawodową. Bon senioralny ma te osoby odciążyć i obejmować usługi związane z codziennym funkcjonowaniem seniorów w 4 głównych obszarach:
- pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych
- dostęp do świadczeń zdrowotnych
- podstawowa opieka higieniczno-pielęgnacyjna
- wsparcie w utrzymaniu kontaktów z otoczeniem
Należy pamiętać, że bon senioralny nie obejmuje usług o charakterze medycznym. Oznacza to, że ewentualny zakup leków musi zostać pokryty z innego źródła.
Jak ubiegać się o bon senioralny?
Wniosek o przyznanie bonu senioralnego będzie składany do gminy, możliwe będzie także wypełnienie formularza w systemie elektronicznym. Miesięczna wartość bonu senioralnego wynosi maksymalnie 2150 zł, co odpowiada połowie wynagrodzenia minimalnego w drugiej połowie 2024 roku.
Przewiduje się, że bon umożliwi legalne zatrudnienie w sektorze opieki i pomoże zmniejszyć szarą strefę. Zakłada się również, że z bonu może skorzystać ponad pół miliona seniorów.
Czytaj również:
Przesuszone, szorstkie dłonie po lecie to problem. Tak naturalnie zadbasz o ich nawilżenie
Ciągle się drapiesz i masz suchą skórę? Biegnij do lekarza. To może być objaw poważnej choroby
Po tym poznasz stłuszczenie wątroby. Jak można je odwrócić?