Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Choroba zwyrodnieniowa stawów może nieść poważne konsekwencje! Które 4 stawy są najczęściej atakowane?
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 13.08.2023 11:38

Choroba zwyrodnieniowa stawów może nieść poważne konsekwencje! Które 4 stawy są najczęściej atakowane?

ból stawów kolanowych
canva.com

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest to przewlekła choroba, która dotyczy układu ruchu i należy do chorób reumatycznych. Często określana jako zwyrodnienie stawów. Polega ona na zaburzeniu równowagi między degeneracją, a tworzeniem chrząstki poprzez różnego rodzaju bodźce biologiczne i mechaniczne. Które stawy najczęściej dotyka ta choroba?Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, reumatologiem lek. Bartoszem Fiałkiem.

Najbardziej narażone stawy

Choroba zwyrodnieniowa najczęściej obejmuje te stawy, które są najczęściej używane i tym samym najbardziej obciążone. Są to:

  • staw kolanowy (Kolana dźwigając cały ciężar ciała, są najbardziej narażone, szczególnie osoby z nadmierną masą ciała mogą borykać się z ich zwyrodnieniem, ponieważ taka dysproporcja może skutkować destabilizacją pomiędzy degeneracją a tworzeniem chrząstki.)
  •  stawy biodrowe (Koksartroza to inaczej zwyrodnienie stawów biodrowych, które równie często powoduje dolegliwości i ból z tym związany)
  •  stawy rąk (Ręce i nadgarstki to obszar naszego ciała, z którego korzystamy najczęściej zarówno przy najprostszych, codziennych czynnościach jak i w pracy. Zwykle praca, w której korzystamy z klawiatury i myszki jest powodem powstawania zwyrodnień właśnie w tym miejscu)
  •  kręgosłup (Fundamentem naszej postawy jest kręgosłup, dlatego zwyrodnienie często lokalizowane jest w jego obszarze. Jednak choroba ta nie jest powiązana bezpośrednio ze stawami i kręgami kręgosłupa, lecz z krążkiem międzykręgowym)

„Występują także inne lokalizacje, na przykład haluksy, czyli zwyrodnienie czy koślawość palucha, może dojść także do zajęcia stawów mostkowo-żebrowych, skroniowo-żuchwowych czy krzyżowo-biodrowych. Są to rzadsze lokalizacje niż podane cztery główne. Każdy staw w organizmie może być zwyrodniały, niektóre częściej, ponieważ są bardziej narażone na czynniki biologiczne i mechaniczne.” - powiedział reumatolog lek. Bartosz Fiałek.

Projekt bez nazwy (12).png
 

Zwyrodnienie stawów biodrowych – przyczyny, objawy, leczenie Zwyrodnienie stawów kolanowych – przyczyny, objawy, leczenie gonartrozy

Przyczyny zwyrodnienia stawów

„Chorobę zwyrodnieniową stawów dzielimy na pierwotną, która jest częstsza i której przyczyny nie znamy, jednak najprawdopodobniej jest związana z trybem życia, oraz wtórną. Wtórna jest związana z różnego typu chorobami, często endokrynologicznymi, np. otyłość, cukrzyca, nadczynność czy niedoczynność tarczycy” – powiedział reumatolog lek. Bartosz Fiałek

Różne leki mogą powodować szybszy obrót kostny, czego skutkiem jest naruszenie mineralizacji kości. Dodatkowo czynnikiem, który może być odpowiedzialny za chorobę zwyrodnieniową, jest starszy wiek oraz płeć. Szczególnie narażone są kobiety w podeszłym wieku - w ich przypadku wskazana jest obserwacja pod kątem osteoporozy. U kobiet po menopauzie maleje gęstość mineralna kości - w tym stanie pojawiają się niedobory estrogenu, co sprawia, że gęstość mineralna kości może maleć. Warto dodać, że estrogeny biorą udział w procesie metabolizmu tkanki kostnej. 

Przyczyną powstawania zwyrodnienia stawów bywa aktywność ruchowa, nieumiejętnie i nieodpowiednio dostosowana do naszych możliwości. Zagrożeniem jest także brak aktywności fizycznej i jej nadmiar, które także mogą doprowadzić do choroby zwyrodnieniowej stawów.  Ryzyko zachorowania zwiększa także uprawianie sportów wymagających bardzo dużego wkładu siłowego i sporty wyczynowe. 

Postępowanie w trakcie choroby zwyrodnieniowej stawów

„Choroba zwyrodnieniowa stawów niestety nie jest wyleczalna. Jest to choroba populacyjna. Jeżeli wystąpi - będzie towarzyszyć przez całe życie. Leczymy ból, który jest głównym objawem choroby.” - powiedział reumatolog lek. Bartosz Fiałek

Aby uśmierzyć ból i zwalczyć dolegliwości zwyrodnieniowe najczęściej stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne. Czasami pacjenci korzystają z samego paracetamolu lub w zespoleniu z innymi lekami. Zastosowaniem mogą być również sterydy stosowane miejscowo.

Leczenie przyczynowe jest niestety nieskuteczne i nie jesteśmy w stanie zupełnie zlikwidować tego schorzenia. Dlatego w głównej mierze leczenie jest objawowe, stosując leki przeciwbólowe. Natomiast jeśli ta grupa leków jest nieefektywna, przydatne mogą być leki narkotyczne przeciwbólowe takie jak np. buprenorfina, czy fentanyl.