Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Coraz więcej mężczyzn choruje na ten rodzaj raka. W Polsce to prawdziwa plaga
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 20.07.2023 18:55

Coraz więcej mężczyzn choruje na ten rodzaj raka. W Polsce to prawdziwa plaga

badanie
canva

Z powodu raka prostaty rocznie umiera 5,5 mężczyzn, a zachorowalność wynosi ponad 16 tys. Spośród wszystkich onkologicznych męskich schorzeń to właśnie rak prostaty jest Polsce niechlubnym liderem. Federacja Przedsiębiorców Polskich i specjaliści wskazują, jakie kroki należy podjąć w związku z problemem.

Rak prostaty – największy koszmar polskich lekarzy

Jak wynika z raportu opublikowanego w lutym 2023 r „Wprost o prostacie. Co należy zmienić w systemie opieki nad chorymi z nowotworem gruczołu krokowego w Polsce?” rak gruczołu krokowego to najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy u mężczyzn. Tylko w Polsce w okresie pięciu lat (2015-2020) wzrost śmiertelności z powodu raka prostaty wyniósł 18%.

„Z przedstawionych w raporcie danych jednoznacznie wynika, że spośród wszystkich chorób nowotworowych dotykających mężczyzn w naszym kraju rak prostaty jest jedynym, który wyróżnia się znaczącą dynamiką wzrostu zachorowalności przy jednoczesnym wzroście śmiertelności. Eksperci zaproszeni przez Federację Przedsiębiorców Polskich do wspólnego opracowania mapy drogowej rekomendowanych zmian systemowych w obszarze raka stercza przyznają, że istnieją skuteczne narzędzia by efektywnie zapobiegać, szybciej diagnozować i skuteczniej leczyć tę chorobę”. -  powiedział Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich

Projekt bez nazwy - 2023-07-19T152502.761.png

Rak prostaty w roli głównej Najlepsze produkty dla chorych na raka. Taka dieta może pomóc w walce z chorobą

Działać trzeba natychmiast

W raporcie „Wprost o prostacie. Co należy zmienić w systemie opieki nad chorymi z nowotworem gruczołu krokowego w Polsce” znalazły się propozycje dotyczące tego, jakie działania należy podjąć, które poprawią profilaktykę i skuteczność leczenia mężczyzn chorujących na nowotwór prostaty.

1. Priorytetyzacja obszaru raka prostaty i zmiany systemowo-organizacyjne – wprowadzenie świadczenia kompleksowej diagnostyki i leczenia raka gruczołu krokowego (Prostate Cancer Units- PCU)
2. Działanie profilaktyczne i wczesna diagnostyka  – wprowadzenie zmian w programie „Profilaktyka 40 PLUS, popularyzację samorządowych programów zdrowotnych i łatwiejszy dostęp do lekarza urologa przez zniesienie obowiązku posiadania skierowania do wspomnianego specjalisty. 
3. Wprowadzenie odpowiedniej edukacji społecznej – realizowanie w szkołach przedmiotu „Edukacja zdrowotna”, który zdaniem ekspertów przyczyniłby się do poszerzenia świadomości na temat choroby wśród dzieci i młodzieży. 
4. Zwiększenie dostępności do technologii medycznych – nowelizacja programu lekowego leczenia raka gruczołu krokowego i wprowadzenie zarejestrowanych i rekomendowanych opcji terapeutycznych. Umożliwi to lekarzom korzystanie z nowoczesnych terapii i dopasowywanie ich do konkretnych przypadków.

 

Klinicyści i organizacje zrzeszające pacjentów apelują, by znieść skierowania do urologa

By udać się na konsultację do urologa potrzebne jest skierowanie. Konieczność zdobycia go opóźnia wizytę u specjalisty i tym samym jest przeszkodą dla wczesnego wykrycia choroby. Klinicyści i organizacje zrzeszające pacjentów apelują, by znieść skierowania do urologa. Dzięki temu diagnostyka raka gruczołu krokowego mogłaby znacznie przyspieszyć.

 

Te objawy mogą oznaczać raka prostaty

Nowotwór początkowo nie powoduje objawów. Jednak wczesnymi symptomami mogącymi sugerować, że mężczyzna ma raka prostaty są:

   • trudne do opanowania parcie na mocz, 
   • ból podczas oddawania moczu, 
   • trudności w rozpoczęciu oddawania moczu, 
   • częste pobudki w nocy by oddać mocz, 
   • uczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza, 
   • ból krocza, 
   • ból w podbrzuszu, 
   • wąski strumień moczu. 

Tagi: Onkologia
Polecane