Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Czy mięso jest niezbędnym źródłem białka w diecie? Dietetyk rozwiewa wątpliwości
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 29.08.2023 18:23

Czy mięso jest niezbędnym źródłem białka w diecie? Dietetyk rozwiewa wątpliwości

mięso
canva.com

W społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że mięso to jedyne pełnowartościowe źródło białka, a osoby na diecie wegetariańskiej są narażone na jego niedobór. Okazuje się jednak, że istnieją również inne produkty bogate w białko, a mięso nie jest jego jedynym źródłem. Co jeść, aby dostarczyć organizmowi pełnowartościowe białko? Zapytaliśmy specjalistę. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym mgr Magdaleną Kartasińską – Kwaśnik. 

Rola białka w organizmie

Białko jest jednym z najważniejszych składników odżywczych. Pełni wiele ważnych funkcji w organizmie, takich jak między innymi:

  • budowa i regeneracja tkanek, 
  • regulacja procesów metabolicznych, 
  • produkcja hormonów i enzymów,
  • wspieranie układu odpornościowego,
  • utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. 

Projekt bez nazwy - 2023-08-29T145544.637.png

Dieta to też lekarstwo na raka. Co jeść, by nie chorować? To prostsze niż może się wydawać Polacy tyją na potęgę! Do jakich chorób prowadzi otyłość i dlaczego jest groźna dla zdrowia i życia?

5 głównych źródeł białka w diecie

Mięso jest bogatym źródłem białka, ale nie jedynym. Istnieje 5 głównych źródeł białka. Należą do nich: mięso, ryby, jajka, nabiał i nasiona roślin strączkowych.” - powiedziała dietetyczka kliniczna mgr Magdalena Kartasińska - Kwaśnik.  

5 głównych źródeł białka: 

  • mięso (m.in. kurczak, indyk, wołowina),
  • ryby (m.in. łosoś, tuńczyk, makrela, śledź),
  • jaja,
  • nabiał ( m.in. jogurt, kefir, maślanka, twaróg, ser żółty, ser biały),
  • nasiona roślin strączkowych (m.in. soczewica, ciecierzyca, fasola czerwona, fasola biała). 

Czy mięso jest niezbędnym źródłem białka w diecie?

Przede wszystkim podstawą jest zbilansowana dieta. Aby zminimalizować ryzyko negatywnego wpływu aminokwasów ograniczających wchłanianie białka, warto stosować różnorodne źródła tego składnika.

 Najzdrowsza dla naszego organizmu jest rotacja tymi źródłami. Chodzi o to, aby dostarczać sobie z różnych źródeł, różne grupy aminokwasów, bo wtedy białko będzie się najlepiej przyswajało.” - powiedziała dietetyczka kliniczna mgr Magdalena Kartasińska - Kwaśnik.  

Jeżeli w naszej diecie znajdują się 4 produkty bogate w białko, takie jak rośliny strączkowe, nabiał, jajka i ryby, mięso nie musi być obecne. Jeśli jednak jedynym źródłem białka w codziennym jadłospisie będą rośliny strączkowe, może pojawić się problem 

Problematyczna sytuacja pojawia się wtedy, kiedy zaczynamy ograniczać większą ilość źródeł białka, czyli np. rezygnujemy jeszcze oprócz mięsa z ryb, nabiału, jajek i zostają nam same nasiona roślin strączkowych. Wtedy musimy pamiętać o tym, żeby w sposób najbardziej różnorodny bilansować posiłki i układać je na jednym talerzu, łącząc ze sobą inne, również mniej bogate w białko produkty. W takiej sytuacji bardzo cenimy produkty zbożowe, orzechy nasiona i pestki, które nie są standardowo traktowane jaki źródło białka, ale mają ich na tyle sporo że pomogą nam w przyswajalności białka, zawierając inną pulę aminokwasów, a więc sprawiają, że zmniejsza się ilość tych aminokwasów ograniczających.” - powiedziała dietetyczka kliniczna mgr Magdalena Kartasińska - Kwaśnik.  

Osoba stosująca dietę wegańską powinna zadbać o to, aby w jej jadłospisie oprócz nasion roślin strączkowych znalazły się także inne produkty pełnoziarniste, takie jak orzechy, nasiona, pestki oraz warzywa, które pomogą prawidłowo zbilansować posiłek i zwiększyć wykorzystanie białka. 

Polecane