Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby Psychiczne

Choroby Psychiczne

zaburzenie borderline jak się leczy
05.03.2024 16:45 Na czym polega leczenie osobowości typu borderline? Wyjaśnia psychiatra Adam Bełda

Euforia, smutek, radość, gniew, załamania nerwowe – dla chorego z zaburzeniem osobowości typu borderline huśtawka nastrojów to codzienność. Mimo to efektywne leczenie borderline jest możliwe i omawiamy, na czym polega. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą psychiatrą Adamem Bełdą. 

Lekarze rodzinni widzą pogorszenie stanu psychicznego pacjentów
11.10.2023 20:20 Lekarze o stanie psychicznym pacjentów. Sondaż Centrum Terapii Dialog

Wojna w Ukrainie, inflacja, przeciążenie pracą, media społecznościowe, brak bliskich, siedzący tryb życia – lekarze wymieniają przyczyny naszego fatalnego stanu psychicznego. Jakie są jeszcze? Poznaj wyniki sondażu, jaki wśród lekarzy POZ w całej Polsce przeprowadziło Centrum Terapii Dialog. To świeży raport – zrobiony zaledwie dwa tygodnie temu.  W związku z regularnymi doniesieniami medialnymi o zwiększającej się liczbie pacjentów z problemami natury psychicznej, Centrum Terapii Dialog postanowiło zapytać lekarzy POZ: „Czy Twoim zdaniem w ostatnich kilku latach liczba pacjentów w POZ wymagających leczenia u psychiatry znacznie się zwiększyła?”. Prawie wszyscy lekarze rodzinni i to w całej Polsce odpowiedziało, że tak. - Mam nadzieję, że również w gabinetach lekarzy POZ przybywa pacjentów właśnie dlatego, że w Polsce zmniejsza się stygmatyzacja osób leczących się psychiatrycznie – mówi dr. hab. n. med Marek Jarema, psychiatra z Centrum Terapii Dialog. Bo aż 94,2 proc. badanych lekarzy przyznało, że obserwuje znaczny wzrost liczby pacjentów, którzy zgłaszają dolegliwości psychiczne. Tylko 3,9 proc. lekarzy biorących udział w badaniu orzekło, że nie zauważyło wzrostu liczby pacjentów wymagających leczenia u psychiatry.

depresja
03.10.2023 13:36 To jeszcze nie jest depresja! Psychoterapeutka wskazuje, jak odróżnić ją od chwilowego kryzysu

Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób o podłożu psychicznym, z którą zmaga coraz większa część społeczeństwa. Nieleczona może być przyczyną samobójstwa. Dlatego tak ważne jest, by w razie pojawienia się przesłanek świadczących o chorobie, szybko skonsultować się z ekspertem. Jednak często mylimy depresję np. z obniżonym nastrojem. Czym więc różni się depresja od chwilowego kryzysu? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Anną Tulczyńską, psychologiem oraz certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną.

atak paniki
29.09.2023 12:30 Te sytuacje mogą spowodować atak paniki. Psychoterapeuta tłumaczy, jak im nie ulec

Nerwica lękowa jest to zaburzenie psychiczne dotykające coraz więcej osób. Objawem choroby są nagłe ataki paniki. Chory odczuwa wówczas wzmożony lęk, niepokój i strach. Symptomy te znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie i znacznie obniżają jakość życie. Które sytuacje powodują, że pojawia się atak paniki? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychologiem, psychoterapeutą mgr Weroniką Janeczko. 

choroba dwubiegunowa
17.09.2023 17:30 Czy można się wyleczyć z choroby dwubiegunowej? Lekarz wyjaśnia, jak to wygląda

Choroba afektywna dwubiegunowa to choroba o podłożu psychicznym, na którą choruje coraz więcej osób. Jest to jedna z chorób afektywnych i wyróżniamy kilka jej typów. Leczenie jej jest złożonym procesem. Czy jest możliwość, aby wyleczyć się  niej całkowicie? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. psychiatrą Adamem Bełdą.

schizofrenia
10.09.2023 16:57 Zwiększmy naszą świadomość na temat schizofrenii. Światowy Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię

10 września obchodzimy Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. Jest to jedna najcięższych chorób psychicznych, która dotyka 1% populacji na świecie. Nazywana jest chorobą ludzi młodych, ponieważ szczyt zachorowań przypada między 18 a 30 rokiem życia. 

depresja
05.09.2023 12:38 Czym różni się typ 1 choroby afektywnej dwubiegunowej od typu 2? Psychiatra wskazuje zasadnicze różnice

Coraz więcej ludzi jest dotkniętych chorobami psychicznymi różnego rodzaju. Niestety ich objawy często utrudniają codzienne funkcjonowanie. Choroba afektywna dwubiegunowa to przypadłość, o której mówi się znacznie rzadziej, niż o depresji jednak jest równie dotkliwą chorobą, na którą cierpi wiele osób. W chorobie afektywnej dwubiegunowej możemy wyróżnić 1 typ oraz 2 typ. Jakie są ich cechy charakterystyczne oraz na czym polega ich odmienność? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. psychiatrą Adamem Bełdą.

depresja
01.09.2023 17:46 Odpowiedź na te pytania może pomóc w zdiagnozowaniu depresji. O to pytają psycholodzy!

Depresja to jedna z najbardziej powszechnych chorób o podłożu psychicznym. Niestety to poważne zaburzenie często jest bagatelizowane, a późno rozpoznane może prowadzić do tragicznych skutków. Obniżenie nastroju i niechęć do działania mogą być chwilowe, jednak gdy objawy przybierają na sile, koniecznie interweniuj. Jak rozpoznać depresję i jakie pytania pomogą w jej rozpoznaniu? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Anną Tulczyńską, psychologiem oraz certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralna.

wywiad ChaD
06.08.2023 13:11 Choroba afektywna dwubiegunowa (ChaD) - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) to dolegliwość, która wciąż jest mało znana. Mówi się o niej zdecydowanie rzadziej niż o depresji, a dotyka dość sporą część społeczeństwa. Pojęcie “dwóch biegunów” może wywoływać u niektórych osób lęk i niepokój. Jak objawia się choroba afektywna dwubiegunowa? Jak ją rozpoznać i leczyć? Na pytania odpowiada lek. psychiatra Adam Bełda. 

lekarz online
16.05.2023 11:11 Telemedycyna – w czym może nam pomóc? Nie każdy wie, jak z niej korzystać

Telemedycyna nie jest już wyłącznie ciekawostką. Rozwiązanie to znalazło zastosowanie w każdej z dziedzin opieki zdrowotnej. Mimo iż nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z lekarzem, wciąż może pacjentom wiele zaoferować. Co więc kryje się pod pojęciem telemedycyna? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z Maciejem Pleskotem, Kierownikiem Projektów w Healthnomic S.A

schizofrenia
15.05.2023 10:12 Nie można bagatelizować jej objawów! Czym grozi nieleczona schizofrenia?

Schizofrenia to przewlekła choroba psychiczna, która znacznie obniża jakość życia pacjenta. Niezbędne jest jej leczenie pod okiem specjalisty, gdyż w innym przypadku prowadzi do bardzo przykrych następstw. Jakie mogą być skutki nieleczonej schizofrenii i dlaczego choroba ta może skrócić życie? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą psychiatrą, terapeutą dr Bartłomiejem Kubackim. 

depresja-dwubiegunowa
21.02.2023 13:17 Depresja to nie tylko ciągłe uczucie smutku. Alarmujące są także te objawy

W ostatnim czasie dużo mówi się o depresji i jej tragicznych skutkach. Mało kto wie, że istnieje wiele jej odmian, które nie zawsze objawiają się przewlekłym smutkiem i brakiem energii. Jednym z rodzajów depresji jest choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD), charakteryzująca się ciągłym, naprzemiennym wahaniem nastroju, od stanu euforii i silnego pobudzenia do gwałtownego spadku energii i silnego uczucia smutku. 

schizofrenia
18.09.2022 20:56 Schizofrenia - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Schizofrenia to choroba psychiczna, na którą cierpi 1% społeczeństwa na świecie. Jakie są przyczyny schizofrenii? Czy jest to choroba dziedziczna? Czy schizofrenię mogą wywołać okoliczności zewnętrzne? Jakie są objawy schizofrenii? Jak wygląda leczenie? Czy schizofrenia jest wyleczalna? Co zrobić, kiedy chory nie chce się leczyć? Na te i inne pytania odpowiada psychiatra, terapeuta dr Bartłomiej Kubacki.