Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Czym jest koliste zapalenie żołędzi?
Gracjana Gronowska
Gracjana Gronowska 19.03.2022 01:30

Czym jest koliste zapalenie żołędzi?

Czym jest koliste zapalenie żołędzi?
pixabay.com

Koliste zapalenie żołędzi - obraz kliniczny i rozpoznanie


Obraz kliniczny kolistego zapalenia żołędzi zależny jest od zaawansowania zmian skórnych, gdyż objaw ten ma charakter postępujący. Początkowe zmiany, z którymi zgłaszają się pacjenci mają zwykle charakter grudkowatego wykwitu wielkości główki od szpilki o białej blaszce. Występują na powierzchni blaszki wewnętrznej napletka (u osób nieobrzezanych) a także żołędzi i rowka żołędnego. Wraz z postępowaniem objawu, zmiany zaczynają powiększać się, stają się płaskie i przyjmują czerwony kolor z niekiedy ledwo widoczną białą obwódką, mają skłonność do zlewania się. Zwykle stanowi temu nie towarzyszy specyficzny zapach, rzadko dochodzi do pieczenia czy świądu. Równie rzadki jest towarzyszący temu stanowi obrzęk, który może doprowadzić do stulejki. Koliste zapalenie żołędzi występuje jako jeden z głównych markerów reaktywnego zapalenia stawów nazywanego inaczej zespołem Reitera. Pojawia się także u chorych z HIV będących nosicielami antygenu HLA-B27 lub z nakładającą się reaktywnym zapaleniem stawów i łuszczycą.

Koliste zapalenie żołędzi a reaktywne zapalenie stawów


Znane dawniej jako zespół Reitera, reaktywne zapalenie stawów należy co chorób, które pojawiają się najczęściej po przebyciu infekcji. Zazwyczaj infekcja ta dotyczy przewodu pokarmowego lub narządów płciowych. Układ odpornościowy może odpowiedzieć na obecność drobnoustrojów pojawieniem się stanu zapalnego jednego lub kilku stawów. Choroba ta występuje u około 3 % pacjentów, u których doszło do kolistego zapalenia żołędzi lub przewodu pokarmowego i jest niejako jego następstwem. Objawia się pod postacią zapalenia stawów – najczęściej kończyn dolnych. Ze względu na to, że choroba ta jest procesem wtórnym, wywołanym przez poprzedzającą je infekcję - również tę powodującą koliste zapalenie żołędzi – zastosowanie profilaktyki całkowicie zmniejszającej ryzyko nie jest możliwe. Ze względu na to, że częstą przyczyną reaktywnego zapalenia stawów jest zainfekowanie chlamydią przenoszona głównie drogą płciową, należy prowadząc higieniczny tryb życia oraz dbać o swoje zdrowie seksualne.

Koliste zapalenie żołędzi- leczenie


Leczenie kolistego zapalenia żołędzi tak zwanymi domowymi sposobami nie jest możliwe, ponieważ nie przynosi trwałych efektów. Leczenie opiera się więc na farmakoterapii i polega na zastosowaniu specjalistycznych środków pod opieką lekarza specjalisty. Leczenie oparte jest na miejscowym zastosowaniu inhibitorów kalcyneuryny (immunosupresanty) lub kortykosteroidów. Trwają badania nad zastosowaniem immunomodulatora pimekrolimus. Leczenie miejscowe musi mieć charakter ciągły, ze względu na to, że po zaprzestaniu stosowania leków objawy wracają po kilku dniach.

Tagi: