Czym jest zespół bolesnego stawu skroniowo-żuchwowego (zespół Costena)?
Zespół bolesnego stawu skroniowo-żuchwowego (zespół Costena) - objawy
Gdy żuchwa jest w prawidłowej pozycji, bez problemu możliwe jest szerokie otwieranie ust, bez odczuwania dyskomfortu i nie wydając żadnego odgłosu. Wtedy mięśnie, którymi połączone są żuchwa i czaszka, funkcjonują prawidłowo. Jest to o tyle ważne, że staw skroniowo-żuchwowy bierze czynny udział w procesie mówienia czy przeżuwania pokarmów. Jeśli „zawiasy” się zepsują dochodzi do wystąpienia zespołu bolesnego stawu skroniowo-żuchwowego (zespołu Costena). Schorzenie to występuje najczęściej u kobiet po 40. roku życia. Objawia się bólem podczas próby otwierania ust, ograniczeniem ruchomości, nieprawidłowym zakresem ruchów żuchwy, zbaczaniem żuchwy (np. podczas wysuwania żuchwy do przodu przesuwa się ona lekko na bok). Podczas otwierania ust słychać trzaski, natomiast w trakcie żucia i dłuższego mówienia pojawia się ból głowy. Jest on najsilniejszy w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego. Stąd może promieniować do skroni lub twarzy. Przyczyną bólu jest nieprawidłowy zgryz, stąd przeważnie zalecana jest konsultacja u ortodonty.
Jakie przyczyny kryje zespół bolesnego stawu skroniowo-żuchwowego (zespół Costena)?
Przyczyną tej choroby jest najczęściej niekontrolowane zgrzytanie zębami podczas snu, urazy oraz rozwijająca się osteoporoza. Do czynników ryzyka wystąpienia zespołu bolesnego stawu skroniowo-żuchwowego (zespołu Costena) zalicza się również częste stany zapalne okolicznych tkanek (takie jak zapalenie ucha, zapalenie korzeni zębowych), przebyte urazy żuchwy, nieprawidłowe nawyki nawyki np. zgrzytanie zębami czy też opieranie brody o ręce), choroby reumatyczne w tym reumatoidalne zapalenie stawów, zwyrodnienie krążków stawowych, dna moczanowa, schorzenia kości, wyniszczenie i niedobory białkowe powodujące osłabienie tkanek miękkich, niewłaściwie wykonane zabiegi stomatologiczne, uwarunkowania okluzyjno-anatomiczne (zaburzenia okluzji, czyli odpowiedniej pozycji stykania się zębów górnych z dolnymi oraz braki w uzębieniu); za jej rozwój mogą odpowiadać także zmiany zwyrodnieniowe stawu i nadmierna ruchomość w stawie, przyjmowanie niefizjologicznych pozycji żuchwy, np. trzymanie telefonu między żuchwą a barkiem, nieświadome zaciskanie szczęki i napinanie mięśni twarzy w sytuacjach stresowych czy lękowych.
Zespół bolesnego stawu skroniowo-żuchowowego (zespół Costena) – leczenie
Kompleksowe leczenie chorób stawu skroniowo-żuchwowego zależy od rodzaju przyczny, która występuje u pacjenta. Najczęściej zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych lub rozluźniających mięśnie. W przypadku wstępowania tzw. parafunkcji stosuje się ochraniacze na zęby lub szyny stabilizujące. Jeżeli jest to związane z wadą zgryzu, należy poddać się leczeniu ortodontycznemu. Inaczej wygląda leczenie chorób stawu skroniowo-żuchwowego, jakimi są stany zapalne stawu skroniowo-żuchwowego wywołane nieprawidłową postawą ciała. W każdym przypadku zespołu bolesnego stawu skroniowo-żuchwowego (zespołu Costena) wskazana jest rehabilitacja W leczeniu tych chorób stawu skroniowo-żuchwowego często pomagają różne zabiegi fizjoterapeutyczne, takie jak terapia ultradźwiękami, laserem oraz stymulacja elektryczna, które zmniejszają ból oraz napięcie mięśni. W najcięższych skrajnych leczenie chorób stawu skroniowo-żuchwowego może opierać się o metody operacyjne lub zabiegu wymiany stawu.