Dane KNF. Tyle osób będzie spłacać kredyt na emeryturze
Prawie połowa Polaków, która ma kredyt mieszkaniowy, będzie go spłacać jeszcze na emeryturze. KNF pokazała dane - kredyty z terminem spłaty przypadającym na wiek emerytalny kredytobiorcy stanowią 45,2 proc. kredytów mieszkaniowych w Polsce. A do tego należy pamiętać, że ponad 30 proc. tych kredytów została udzielona przy założeniu kosztów utrzymania na minimalnym poziomie.
Kredyt do emerytury, a nawet dłużej
Kredyty mieszkaniowe udzielone przed 2023 rokiem mają największy udział procentowy, jeśli chodzi o ich spłacanie jeszcze na emeryturze. W samym 2023 roku takich kredytów - kiedy wiek kredytobiorcy przewiduje spłacanie kredytu jeszcze na emeryturze - wynosił 36,6 proc. wszystkich kredytów. Zdaniem KNF powodem tego jest fakt, że poziom utrzymania przyjmowany przez banki jest znacznie wyższy niż w latach wcześniejszych, gdzie do oceny zdolności kredytowej przyjmowano mniejsze koszta utrzymania niż obecnie.
KNF podaje także, że wartość bilansowa brutto kredytów o terminie spłaty przypadającym na wiek emerytalny kredytobiorcy to 194,8 mld zł na koniec 2023 r.
Korekta budżetu w sektorze ochrony zdrowia. Co zmieni się jeszcze w 2024 roku? Dodatkowe pieniądze dla chorych na cukrzycę. Mało kto z tego korzysta, a to duży błądKoszty utrzymania a kredyt
Aż 31,1 proc. kredytów mieszkaniowych zostało udzielonych przy założeniu kosztów utrzymania na poziomie minimum socjalnego lub niższym, z kolei 64,9 proc. kredytów zostało przyznanych przy założeniu, że koszty utrzymania w momencie przyznania kredytu nie przekraczają 1,5-krotności minimum socjalnego.
Dane, jakie prezentuje Europejski Bank Centralny, Polska zajmuje pierwsze miejsce w UE pod względem oprocentowania nowo udzielanych kredytów mieszkaniowych. Średnio wynosi 7,83 proc., co znacznie przewyższa poziom w innych państwach członkowskich. Przykładowo w Finlandii oprocentowanie wynosi 4,20 proc., w Niemczech 3,91 proc., a we Francji zaledwie 3,49 proc.
Stres związany z długami
Dla wielu Polaków kredyt mieszkaniowy jest jedyną możliwością na zakup własnego mieszkania. Jednak życie z kredytem jest swego rodzaju obciążeniem psychicznym. Kiedy sytuacja finansowa jest dobra, stres jest niewątpliwie mniejszy, ale kiedy inflacja narasta, a pensja stoi w miejscu, koszty życia rosną i zwyczajnie należy zacząć liczyć każdą złotówkę stres nasila się. Przewlekły stres ma negatywny wpływ na zdrowie - życie w ciągłym napięciu, w gotowości do działania lub martwienie się o przyszłość może zacząć powodować objawy somatyczne.
Wśród najczęściej wymienianych dolegliwości związanych ze stresem przewlekłym wymienia się objawy nerwicowe, częste bóle głowy, problemy ze snem, przygnębienie, depresję, bóle brzucha i problemy z trawieniem, a także bóle mięśniowe. Silny i przewlekły stres wymaga nauki radzenia sobie z nim - poprzez naukę technik relaksacyjnych, jak jogi czy medytacji.
Źródło
E. Gajda, A. Biskupek-Wanot, Stres i jego skutki, Katedra Nauk o Zdrowiu i Fizjoterapii, Wydział Nauk o Zdrowiu, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
Zobacz też:
Lekarka wymienia 12 oznak nadmiernego stresu
Polacy nie wiedzą, że na NFZ ta usługa jest za darmo. Wybierają prywatne wizyty
Co można zrobić w mniej niż 10 minut dziennie, aby żyć dłużej? Poznaj najlepsze sposoby