Dexamethason – stosowanie, środki ostrożności
Dexamtehason - wskazania
Dexamethason to krople, których główną substancją czynną jest deksametazon. Działa on przede wszystkim przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i w dodatku likwiduje świąd. Dexamethason wskazany jest przy stanach zapalnych oka np. zapaleniu spojówek, rogówki, tęczówki, ciała rzęskowego, jak również przy stanach zapalnych towarzyszących alergii. Przydaje się też do likwidowania męczących dolegliwości przy półpaścowym zapaleniu rogówki, nieswoistym powierzchownym zapaleniu rogówki, powierzchownym punkcikowym zapaleniu rogówki. Przepisywany jest przez lekarza także na wszelkiego rodzaju oparzenia czy to chemiczne czy to cieplne, radiacyjne. Leczy tez stan zapalny oka po wbiciu ciała obcego. Specjaliści stosują go również u pacjentów po zabiegach chirurgicznych, aby zmniejszyć intensywność reakcji zapalnej jak również zapobiec odrzuceniu przeszczepu.
Dexamethason – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do zastosowania kropli Dexamethason jest uczulenie na deksametazon lub inny ze składników leku. Poza tym z leku tego nie mogą skorzystać pacjenci, którzy mają opryszczkowe zapalenie rogówki lub grzybicze zakażenia oczu. Także osoba, która ma nieleczone ostre ropne zakażenie bakteryjne oczu lub zakażenie oczu spowodowane przez Mycoabteriae nie może sięgnąć po ten rodzaj kropli. Wykluczeni ze stosowania Dexamethasonu są również Ci, którzy chorują na ospę wietrzną, ospę krowią albo inne choroby rogówki i spojówek wywołane przez wirusy (wyjątkiem jest tu półpaścowe zapalenie rogówki).
Dexamethason – środki ostrożności
Podczas stosowania Dexamethasonu ostrożność powinni zachować Ci, którzy noszą soczewki kontaktowe, gdyż zasada jest taka, iż podczas zapalenia oczu nie powinno się nosić soczewek lecz okulary. Pozwala to na lepsze i szybsze wyleczenie oka. Leku nie powinno się używac zbyt długo, gdyż prowadzić to może do wystąpienia wtórnego zakażenia spowodowanego przez bakterie, wirusy lub grzyby. Osoby, które chorowały z powodu ścieńczenia rogówki albo twardówki, mogą spodziewać się (w bardzo rzadkich przypadkach), że po zastosowaniu kropli dojdzie u nich do perforacji tych struktur oka.
Dexamethason – stosowanie
Dexamethason jest lekiem wydawanym na receptę, dlatego zawsze stosujemy go według zaleceń lekarza. Przy ostrych stanach zapalnych pacjent zwykle zakrapia od 1 do 2 kropli do worka spojówkowego co 30 do 60 minut. Robi tak, aż nie uzyska się widocznej poprawy stanu oka. W momencie, gdy dojdzie do poprawy, liczba kropli jest zmniejszana do 1 kropli aplikowanej co 4 godziny.