Dialog z ministerstwem zdrowia w sprawie zwiększenia dostępu do nowoczesnych terapii w cukrzycy

Cukrzyca typu 2 wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych, a ryzyko to rośnie wraz z postępem choroby. U wielu pacjentów objawy podwyższonego poziomu glukozy we krwi nie występują do momentu, kiedy właśnie pojawiają się powikłania. Chorzy, u których choroba występuje, powinni mieć dostęp do jak najnowocześniejszych metod leczenia, zwłaszcza do inhibitorów SGLT-2 (flozyn) oraz analogów GLP-1 (inkretyn).
Co na to Ministerstwo Zdrowia? Dodajmy tylko, że Polskie Stowarzyszenie Diabetyków apeluje o umożliwienie leczenia wszystkim pacjentom, którzy według wytycznych towarzystw naukowych powinni stosować te leki, czyli o rozszerzenie obecnych wskazań refundacyjnych. Obecna refundacja obejmuje jedynie wąską grupę pacjentów. Co istotne, nowoczesne leki znacznie ograniczają ryzyko wystąpienia powikłań i kosztów ich leczenia i jak wskazują eksperci, powinny być stosowane na możliwie jak najwcześniejszym stadium choroby.
Rozmowy z Ministerstwem
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, reprezentując ponad 55 000 członków we wszystkich województwach w Polsce oraz w 330 oddziałach rejonowych i kołach, prowadzi dialog z Ministerstwem Zdrowia na temat wyzwań pacjentów z cukrzycą typu 2 i wysokim ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych, w kontekście braku dostępu do odpowiednich, profilaktycznych terapii farmakologicznych.
List w tej sprawie PSD przesłało do Ministry Zdrowia Izabeli Leszczyny wskazując na palącą potrzebę pacjentów z cukrzycą typu 2 w zakresie poszerzenia wskazań refundacyjnych dla nowoczesnych terapii czyli inhibitorów SGLT-2 (flozyn) oraz analogów GLP-1 (inkretyn). PSD wsparte przez PTD planuje zebrać i przedstawić kluczowe wnioski oraz rekomendacje dla zmian systemowych z perspektywy pacjenckiej, medycznej, ale także farmakoekonomicznej, tak, by dialog oparty był na konkretnych danych, których już teraz dostarczają liczne opracowania naukowe.
Polecamy: Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz: Nowoczesne leczenie cukrzycy to inwestycja, nie koszt
Tak może skończyć się niewinna zabawa. „Za dużo tych historii widzieliśmy”Skuteczna profilaktyka
Istnieje szereg dowodów na to, że wspomniane terapie skutecznie chronią pacjentów z cukrzycą typu 2 przed ryzykiem zgonu lub hospitalizacji z przyczyn sercowo-naczyniowych (niewydolności serca, nerek, zawału czy udaru) i dlatego w Europie są standardem erapeutycznym od ponad 10 lat już w I lub II linii leczenia. Jedynie w Polsce i na Słowacji tak nie jest. Dostęp do wspomnianych terapii w ramach refundacji pacjenci uzyskują dopiero w III linii leczenia. Tym samym polscy pacjenci mogą z nich skorzystać dopiero wtedy, gdy ich stan zdrowia znacznie się pogorszy.
PSD podkreśla w liście, że profilaktyka powikłań w najpowszechniejszych chorobach cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, daje zatem szansę na realne wdrożenie w życie odwróconej piramidy świadczeń, przekierowując pacjentów ze szpitali do POZ i AOS. Zwiększanie dostępu do terapii, które to umożliwiają, nie tylko opóźnia bowiem postęp choroby, ale także redukuje koszty ewentualnych hospitalizacji wynikających z nieodpowiedniego leczenia pacjenta z cukrzycą typu 2.
Refundacja to skuteczna metoda redukcji kosztów leczenia powikłań
Zdając sobie sprawę z wyzwań finansowych dla budżetu, PSD wskazało na to, że potencjalnym źródłem finansowania dla wspomnianych refundacji mogły by być wpływy z opłaty cukrowej. W liście do Ministry, PSD podkreśliło też, że kończąca się wkrótce prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej, w której jednym z 7 priorytetów jest bezpieczeństwo zdrowotne, w tym promocja zdrowia i działania na rzecz profilaktyki, to doskonała okazja do tego, by pochylić się nad tym kluczowym aspektem profilaktyki wtórnej w opiece nad pacjentem z cukrzycą typu 2, w kontekście farmakologicznym.





































