Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Dialog z ministerstwem zdrowia w sprawie zwiększenia dostępu do nowoczesnych terapii w cukrzycy
Komunikat Prasowy
Komunikat Prasowy 23.05.2025 11:31

Dialog z ministerstwem zdrowia w sprawie zwiększenia dostępu do nowoczesnych terapii w cukrzycy

Cukrzyca
Cukrzyca (Fot. Canva)

Cukrzyca typu 2 wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych, a ryzyko to rośnie wraz z postępem choroby. U wielu pacjentów objawy podwyższonego poziomu glukozy we krwi nie występują do momentu, kiedy właśnie pojawiają się powikłania. Chorzy, u których choroba występuje, powinni mieć dostęp do jak najnowocześniejszych metod leczenia, zwłaszcza do inhibitorów SGLT-2 (flozyn) oraz analogów GLP-1 (inkretyn).  

Co na to Ministerstwo Zdrowia? Dodajmy tylko, że Polskie Stowarzyszenie Diabetyków apeluje o umożliwienie leczenia wszystkim pacjentom, którzy według wytycznych towarzystw naukowych powinni stosować te leki, czyli o rozszerzenie obecnych wskazań refundacyjnych. Obecna refundacja obejmuje jedynie wąską grupę pacjentów. Co istotne, nowoczesne leki znacznie ograniczają ryzyko wystąpienia powikłań i kosztów ich leczenia i jak wskazują eksperci, powinny być stosowane na możliwie jak najwcześniejszym stadium choroby. 

Rozmowy z Ministerstwem

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, reprezentując ponad 55 000 członków we wszystkich województwach w Polsce oraz w 330 oddziałach rejonowych i kołach, prowadzi dialog z Ministerstwem Zdrowia na temat wyzwań pacjentów z cukrzycą typu 2 i wysokim ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych, w kontekście braku dostępu do odpowiednich, profilaktycznych terapii farmakologicznych.

List w tej sprawie PSD przesłało do Ministry Zdrowia Izabeli Leszczyny wskazując na palącą potrzebę pacjentów z cukrzycą typu 2 w zakresie poszerzenia wskazań refundacyjnych dla nowoczesnych terapii czyli inhibitorów SGLT-2 (flozyn) oraz analogów GLP-1 (inkretyn). PSD wsparte przez PTD planuje zebrać i przedstawić kluczowe wnioski oraz rekomendacje dla zmian systemowych z perspektywy pacjenckiej, medycznej, ale także farmakoekonomicznej, tak, by dialog oparty był na konkretnych danych, których już teraz dostarczają liczne opracowania naukowe.

Polecamy: Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz: Nowoczesne leczenie cukrzycy to inwestycja, nie koszt

Tak może skończyć się niewinna zabawa. „Za dużo tych historii widzieliśmy”

Skuteczna profilaktyka

Istnieje szereg dowodów na to, że wspomniane terapie skutecznie chronią pacjentów z cukrzycą typu 2 przed ryzykiem zgonu lub hospitalizacji z przyczyn sercowo-naczyniowych (niewydolności serca, nerek, zawału czy udaru) i dlatego w Europie są standardem erapeutycznym od ponad 10 lat już w I lub II linii leczenia. Jedynie w Polsce i na Słowacji tak nie jest. Dostęp do wspomnianych terapii w ramach refundacji pacjenci uzyskują dopiero w III linii leczenia. Tym samym polscy pacjenci mogą z nich skorzystać dopiero wtedy, gdy ich stan zdrowia znacznie się pogorszy.

PSD podkreśla w liście, że profilaktyka powikłań w najpowszechniejszych chorobach cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, daje zatem szansę na realne wdrożenie w życie odwróconej piramidy świadczeń, przekierowując pacjentów ze szpitali do POZ i AOS. Zwiększanie dostępu do terapii, które to umożliwiają, nie tylko opóźnia bowiem postęp choroby, ale także redukuje koszty ewentualnych hospitalizacji wynikających z nieodpowiedniego leczenia pacjenta z cukrzycą typu 2.

Refundacja to skuteczna metoda redukcji kosztów leczenia powikłań

Zdając sobie sprawę z wyzwań finansowych dla budżetu, PSD wskazało na to, że potencjalnym źródłem finansowania dla wspomnianych refundacji mogły by być wpływy z opłaty cukrowej. W liście do Ministry, PSD podkreśliło też, że kończąca się wkrótce prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej, w której jednym z 7 priorytetów jest bezpieczeństwo zdrowotne, w tym promocja zdrowia i działania na rzecz profilaktyki, to doskonała okazja do tego, by pochylić się nad tym kluczowym aspektem profilaktyki wtórnej w opiece nad pacjentem z cukrzycą typu 2, w kontekście farmakologicznym.