Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Dodatkowe 2150 zł dla seniorów. Wiadomo, kiedy pierwsze wypłaty
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 04.07.2024 07:26

Dodatkowe 2150 zł dla seniorów. Wiadomo, kiedy pierwsze wypłaty

Dodatek dla seniora
Fot. Canva

Nowa forma wsparcia dla seniorów, tzw. bon senioralny, zostanie wprowadzony już wkrótce. Będzie to świadczenie dla osób starszych, wypłacane przez samorządy. Wysokość bonu dla seniorów ma wynosić połowę najniższej krajowej, a więc około 2150 zł. 

Bon senioralny - rząd jest na tak

Z wykazu prac legislacyjnych rządu wynika, że w trzecim kwartale bieżącego roku Rada Ministrów przyjmie projekt ustawy o bonie senioralnym. Będzie to wsparcie dla rodzin, które opiekują się seniorem. Świadczenie ma na celu ułatwić taką opiekę, gdyż obecnie wiele osób musi rezygnować z pracy, aby zająć się starszą osobą.

Ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz zapowiedziała, że nowa forma wsparcia będzie przysługiwała rodzinom aktywnym zawodowo, które mają pod opieką bliską, starszą osobę.

Polecamy: Seniorzy otrzymają dodatkowe 500 zł. Ta decyzja jest już pewna

Ile będzie wynosić świadczenie?

Maksymalna kwota świadczenia będzie wynosi połowę najniższego wynagrodzenia - w drugiej połowie roku będzie to 2150 zł. Świadczenie będzie uzależnione od potrzeb seniora. Ubiegać się o nie mogą rodziny opiekujące się seniorem po 75. roku życia. Bon ma obejmować: zaspokojenie codziennych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną, zapewnienie kontaktu z otoczeniem i pomoc w uzyskaniu dostępu do świadczeń zdrowotnych.

Jak otrzymać bon senioralny?

Aby otrzymać świadczenie w postaci bonu senioralnego niezbędne będzie złożenie odpowiedniego wniosku - przez portal internetowy, osobiście lub pocztą. Do złożenia wniosku jest uprawniony nie tylko senior, ale i jego zstępny, czyli osoba opiekująca się nim. 

Rząd zapowiada i powoli realizuje różne projekty związane ze zwiększeniem świadczeń od państwa na rzecz rodzin oraz seniorów. W związku z waloryzacją podniesione zostały wysokości świadczeń oraz emerytur. Bon senioralny, choć wejdzie w życie prawdopodobnie dopiero w trzecim kwartale tego roku, to przez wiele osób opiekujących się biskimi jest bardzo wyczekiwany.

Zobacz także:

„150 zastrzyków w rok. Zrobiłabyś to swojemu dziecku?”

Ta maść z apteki za 9 zł to hit. Nogi po goleniu są gładkie jak jedwab

To jedna z głównych przyczyn zgonów. Kardiolożka zdradza objawy ostrzegawcze udaru mózgu