Domowy test na nadmierne wypadanie włosów. Trycholożka radzi

Wypadanie włosów to problem wielu z nas – ale czy na pewno? Skąd tak naprawdę wiemy, że wypada nam nadmierna ilość włosów i jest to czas, kiedy powinniśmy reagować? Ten domowy test uznany przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne jest odpowiedzią.
- Pull test pomaga sprawdzić, czy włosy wypadają nadmiernie
- Wypadanie włosów może być sygnałem problemów zdrowotnych
- Przy dużym wypadaniu warto zrobić badania i skonsultować się z trychologiem
Przyczyny nadmiernego wypadania włosów
Do przyczyn nadmiernego wypadania włosów zaliczamy:
- stres i przemęczenie
- niedobory żelaza, cynku i witamin,
- choroby tarczycy,
- zmiany hormonalne (ciąża, menopauza),
- niektóre leki (np. chemioterapia, leki na tarczycę),
- choroby skóry głowy (łojotokowe zapalenie skóry, grzybica),
- genetyka i predyspozycje rodzinne.
Domowy test na nadmierne wypadanie włosów
Anna Syrkiewicz, internistka, trycholożka w rozmowie z Pacjentami podzieliła się swoją wiedzą na temat tego, w jaki sposób sprawdzić, czy mamy problem z nadmiernym wypadaniem włosów. Przeczytaj: Włosy miękkie jak u dziecka. Cudowna, pięknie pachnąca i taniutka odżywka
„Można w naturalny sprawdzić, czy nadmiernie nie wypadają włosy. To nie jest może najlepszy domowy test, ale jest uznany przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne. To tak zwany pull test. Możemy sobie wziąć pasmo włosów w granicach 30, 40 włosów w dłoń, przytrzymać od góry i zacząć sobie tak delikatnie ciągnąć i policzyć, odłożyć” – wyjaśnia.

- Jeżeli z każdej ze stron wypadnie przynajmniej trzy włosy lub więcej lub łącznie z każdej ze trzech stron wypadnie ich 10 lub więcej jest to sygnał, że mamy nadmierne telogenowe wypadanie włosów, czyli te faza spoczynku jest tutaj bardziej wzmożona i jest to taki sygnał, że coś się z organizmem dzieje – dodaje.
Co zrobić, gdy włosy bardzo mocno wypadają?
Wiele osób szuka informacji, co robić, gdy włosy wypadają garściami. Jeśli problem występuje od dłuższego czasu to warto udać się do specjalisty od włosów - trychologa. Po wykonaniu badania trychologicznego oraz wywiadu przeprowadzonego przez trychologa należy zastosować się do zaleceń. Przeczytaj: Jak zatrzymać wypadanie włosów? Warto znać te domowe metody
Warto też wykonać podstawowe badania:
- morfologia krwi,
- badania w kierunku anemii (poziom żelaza, ferrytyna),
- badania tarczycy (TSH, fT3, fT4),
- badania poziomu witamin (B12, D),
- badania hormonalne.





































