Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Dr n. med. Ewa Chlebus: Trądzik pod maseczką podwójnie kłopotliwy
Bożena Stasiak
Bożena Stasiak 19.03.2022 01:34

Dr n. med. Ewa Chlebus: Trądzik pod maseczką podwójnie kłopotliwy

Dr n. med. Ewa Chlebus, dermatolog z wieloletnim doświadczeniem, szefowa kliniki Nova Derm w Warszawie
fot. Archiwum Prywatne

- Trądzik w maseczce jest podwójnie kłopotliwy. Podwójnie, gdyż i bez maseczki jest problemowy. To zdecydowanie nie jest udane połączenie, maseczka skórze ze skłonnością do trądziku może zaszkodzić, może dochodzić do nasilenia zmian trądzikowych – pojawiania się w większych ilościach grudek, krostek, rumienia. przesuszeń, świądu.

- Skóra trądzikowa zawsze wymaga specjalistycznego leczenia i specjalnej pielęgnacji, a w obecnych warunkach, kiedy nosimy maseczki, tym bardziej należy o nią dbać. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów z nadtlenkiem benzoilu – zawiera go Akneroxid, dostępny bez recepty. W ciągu dnia smarujemy miejsca chorobowo zmienione tym preparatem, pozostawiamy na 10 minut i zmywamy. Następnie nakładamy łagodny krem. Latem stosować preparat z kwasem azelainowym.

- Mimo że mamy skórę trądzikową, trzeba ją dobrze natłuszczać, smarować 2 – 3 razy w tygodniu łagodnym kremem dla skóry wrażliwej, a taką ma ok. 60 proc. osób z trądzikiem.

- Do zmian trądzikowych może prowadzić wiele czynników, jak np. stres, smog, ale też nadużywanie niektórych kosmetyków do makijażu – mocno kryjących podkładów, korektorów, które blokują ujście gruczołów łojowych. Kobiety mające skórę trądzikową często maskują zmiany takimi mocnymi kosmetykami, co te zmiany nasila i tworzy się błędne koło. Zanim nałożymy kosmetyk, warto najpierw nałożyć preparat przeciwtrądzikowy o delikatnym działaniu złuszczającym. 

- Leczenie trądziku zawsze zaczynamy od preparatów zewnętrznych, o działaniu przeciwzaskórnikowym, przeciwzapalnym, antybakteryjnym, naprawczym. Niekiedy jednak trzeba zastosować leki do stosowania wewnętrznego.

Tagi:
Polecane