Pacjenci.pl

fot. Archiwum Prywatne

Dr n. med. Ewa Chlebus: Trądzik pod maseczką podwójnie kłopotliwy

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Bożena Stasiak

- Trądzik w maseczce jest podwójnie kłopotliwy. Podwójnie, gdyż i bez maseczki jest problemowy. To zdecydowanie nie jest udane połączenie, maseczka skórze ze skłonnością do trądziku może zaszkodzić, może dochodzić do nasilenia zmian trądzikowych – pojawiania się w większych ilościach grudek, krostek, rumienia. przesuszeń, świądu.

- Skóra trądzikowa zawsze wymaga specjalistycznego leczenia i specjalnej pielęgnacji, a w obecnych warunkach, kiedy nosimy maseczki, tym bardziej należy o nią dbać. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów z nadtlenkiem benzoilu – zawiera go Akneroxid, dostępny bez recepty. W ciągu dnia smarujemy miejsca chorobowo zmienione tym preparatem, pozostawiamy na 10 minut i zmywamy. Następnie nakładamy łagodny krem. Latem stosować preparat z kwasem azelainowym.

- Mimo że mamy skórę trądzikową, trzeba ją dobrze natłuszczać, smarować 2 – 3 razy w tygodniu łagodnym kremem dla skóry wrażliwej, a taką ma ok. 60 proc. osób z trądzikiem.

- Do zmian trądzikowych może prowadzić wiele czynników, jak np. stres, smog, ale też nadużywanie niektórych kosmetyków do makijażu – mocno kryjących podkładów, korektorów, które blokują ujście gruczołów łojowych. Kobiety mające skórę trądzikową często maskują zmiany takimi mocnymi kosmetykami, co te zmiany nasila i tworzy się błędne koło. Zanim nałożymy kosmetyk, warto najpierw nałożyć preparat przeciwtrądzikowy o delikatnym działaniu złuszczającym. 

- Leczenie trądziku zawsze zaczynamy od preparatów zewnętrznych, o działaniu przeciwzaskórnikowym, przeciwzapalnym, antybakteryjnym, naprawczym. Niekiedy jednak trzeba zastosować leki do stosowania wewnętrznego.

Tagi:

Podobne artykuły

Świat Lekarza

Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz: Dobrze kontrolowana cukrzyca - ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 jak w ogólnej populacji
Czytaj więcej >

Świat Lekarza

Prof. Piotr Jankowski: Leki na nadcisnienie nie zwiększają ryzyka COVID-19
Czytaj więcej >

Świat Lekarza

Dr n. med. Leszek Marek Krześniak: Dysbakterioza jelitowa to zagrożenie dla całego organizmu
Czytaj więcej >

Świat Lekarza

Prof. Janusz Heitzman: Walcz albo uciekaj! Psychologia i pandemia
Czytaj więcej >

Świat Lekarza

Chorzy na nowotwory – nie bójcie się lekarzy!
Czytaj więcej >

Świat Lekarza

Prof. Edward Franek: Stresu podczas pandemii nie "zajadaj" słodyczami
Czytaj więcej >
Bożena Stasiak

Wyróżniona nagrodami: Nagroda Zaufania Złoty Otis 2019, „Kryształowe Pióro” 2016 i 2018. W Konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku" przez lata zdobywała nagrody i wyróżnienia, ostatnia to pierwsze miejsce w kategorii Prasa za 2019r. Jest dziennikarką medyczną „Świata Lekarza” i „Super Expressu”. Ponadto jest autorką książek "Listy intymne.Zwierzenia Polaków" oraz "Wojna z rakiem. Terapie i antyterapie".

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]