Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Dr Paweł Dobrzyński: Sztuka…jedzenia lodów latem
Bożena Stasiak
Bożena Stasiak 19.03.2022 01:34

Dr Paweł Dobrzyński: Sztuka…jedzenia lodów latem

dr n. med. Paweł Dobrzyński, otolaryngolog, kierownik Kliniki Otolaryngologii CSK MSWiA w Warszawie
fot. Złoty Otis

- Organizm człowieka nie lubi szoków, także termicznych. Jeśli w upalny dzień, mając rozgrzany organizm, będziemy szybko jeść lody, może dojść do szoku termicznego. Im mniej odporny organizm, tym skutki takiego szoku mogą być większe. Wówczas mogą zacząć namnażać się w drogach oddechowych zarazki, które w innych warunkach nie stanowiłyby zagrożenia, ale teraz mogą. Dlatego może pojawić się zapalenie błony śluzowej gardła czy angina. Jeśli przy tym wystąpi wysoka gorączka, trudności z połykaniem, koniecznie trzeba udać się do lekarza.

- Uszy mogą ucierpieć podczas podróży samolotem, kiedy podczas startu czy lądowania dochodzi do różnicy ciśnień. U zdrowej osoby wystarczy np. żucie gumy, żeby zniwelować nieprzyjemne odczucia, ale jeśli ktoś wsiada do samolotu z katarem, to może nie wystarczyć, może dojść do uszkodzenia błony bębenkowej.

- Z kolei amatorzy wodnych kąpieli czy sportów wodnych są latem bardziej narażeni na stany zapalne uszu. To mogą być uszkodzenia wynikające z dostania się wody do uszu, jak i z urazów mechanicznych, np. podczas windsurwingu. Jeśli dodatkowo woda jest zanieczyszczona, tym gorzej dla uszu. Jeśli już dojdzie do zalania ucha, można spróbować pozbyć się jej, potrząsając przechyloną głową. Jednak czasami, kiedy woda spowoduje zaczopowanie woskowiny, potrzebna będzie interwencja laryngologa.

- To oczywiście nie znaczy, że mamy sobie lodów odmawiać, ale delektować się nimi powoli, nie popijać ich gorącymi napojami, a często tak właśnie je spożywamy – razem z kawą na deser. Podobnie jak z lodami, postępujmy z wszelkimi zimnymi napojami, szczególnie gazowanymi, które rozpulchniają śluzówkę gardła, przez co staje się ona bardziej podatna na działanie drobnoustrojów.

- Aby uniknąć powakacyjnej wizyty u laryngologa, należy też unikać przeciągów, nawiewów powietrza, zbyt mocno ustawionej klimatyzacji. Ogólna zasada jest taka: należy minimalizować różnice temperatur.

 [b1]Ń.