Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Samobójstwo po antybiotyku. Ostrzeżenie dla pacjentów i medyków
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 03.10.2023 16:17

Samobójstwo po antybiotyku. Ostrzeżenie dla pacjentów i medyków

depresja
canva

Emerytowany lekarz popełnił samobójstwo. Jak wykazało śledztwo, możliwą przyczyną tragedii jest depresja spowodowana przyjmowaniem antybiotyku cyprofloksacyny. Brytyjski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i wyrobów medycznych wystosował oficjalne zalecenie dla lekarzy.


 

Samobójstwo brytyjskiego kardiologa

Samobójczą śmiercią zginął 63-letni Robert Stevenson, emerytowany kardiolog z Wielkiej Brytanii. Mężczyzn odebrał sobie życie, choć wcześniej nie miewał epizodów depresyjnych i zaburzeń nastroju. Samobójstwo popełnił tydzień od momentu, w którym zaczął profilaktycznie przyjmować antybiotyk cyprofloksacynę. W śledztwie ustalono, że Robert Stevenson przechodził diagnostykę pod kątem raka prostaty. Wspomniany antybiotyk przyjmował profilaktycznie, przygotowując się do biopsji.

Mimo iż nie ma stuprocentowej pewności, prawdopodobnie przyczyną samobójczej śmierci była tzw. depresja poantybiotykowa spowodowana przyjmowaniem wspomnianej cyprofloksacyny. Kardiolog nie został poinformowany o możliwych skutkach ubocznych leku, również o ryzyku obniżenia nastroju.

Projekt bez nazwy - 2023-10-03T150509.387.png

Ten prosty nawyk może Cię uchronić przed depresją. Zacznij tak robić już dziś! To jeszcze nie jest depresja! Psychoterapeutka wskazuje, jak odróżnić ją od chwilowego kryzysu

Cyprofloksacyna – co to za antybiotyk?

Jest to lek przeciwbakteryjny zaliczany do grupy tzw. fluorochinolonów, dużej grupy syntetycznych leków przeciwbakteryjnych. Mają one szerokie spektrum działania i cechuje je wyjątkowo dobre wchłanianie. Wskazaniami do stosowania cyprofloksacyny są:

  • zakażenie dolnych dróg oddechowych,
  • zapalenie ucha środkowego lub zewnętrznego,
  • przewlekłe zapalenie zatok,
  • zakażenia układu moczowego,
  • stany zapalne cewki moczowej, szyjki macicy, jądra, najądrza, narządów miednicy mniejszej,
  • zakażenie skóry,
  • zakażenie kości i stawów.

Jest to lek przeznaczony dla osób dorosłych. W ulotce dołączonej do niego znajduje się ostrzeżenie o możliwości wystąpienia skutków ubocznych np. reakcji psychicznych i nasilenia depresji lub psychozy. Co więcej, skutkami ubocznymi mogą być także zaburzenia snu, brak apetytu, bóle brzucha i pobudzenie.

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów medycznych apeluje

Z powodu tragicznej śmierci mężczyzny brytyjski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (MHRA) zalecił lekarzom, by zwracali uwagę pacjentom na możliwe pogorszenie stanu psychicznego w trakcie przyjmowania cyprofloksacyny.

 Eksperci z MHRA nalegają, by lekarze objaśniali pacjentom informacje zawarte w ulotce dołączonej do leku i zachęcali do konsultacji ze specjalistami, gdy pacjenci zauważą u siebie  objawy depresji, nagłą zmianę nastroju, niepokojące myśli i smutek. 


 

Masz kryzys psychiczny? Tu szukaj pomocy

Każdy, kto zauważa u siebie objawy kryzysu psychicznego, może zadzwonić do Centrum Wsparcia Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym:

  • Zadzwoń 800 70 2222

Telefon jest czynny 24h/dobę 7 dni w tygodniu i w święta.