Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > EKG - badanie które może uratować życie. Dlaczego jest tak ważne?
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 28.05.2023 09:37

EKG - badanie które może uratować życie. Dlaczego jest tak ważne?

ekg serca
canva

EKG to zabieg diagnostyczny. Wykonuje się go, by wykryć ewentualne zaburzenia pracy serca. Mimo że jest to krótki i nieskomplikowany test, to jego znaczenie jest nieocenione. Dzięki EKG można wcześnie wykryć chorobę serca i szybciej rozpocząć leczenie. Jak przebiega EKG i kiedy należy z niego skorzystać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem sportowym, prof. dr. hab. n. med. Łukaszem Małkiem.

EKG – metoda badania serca

EKG (elektrokardiografia) to metoda badania pracy serca – służy do tego aparat rejestrujący prądy czynnościowe mięśnia sercowego. Urządzenie rejestruje skurcze serca i umożliwia ocenę pracy organu. Elektrody EKG umieszczane są na klatce piersiowej i kończynach pacjenta. Lekarz na podstawie zapisu ocenia, w jakiej kondycji jet serce – dzięki krzywej EKG można sprawdzić skurcz komór, odpływ krwi i dopływ krwi do przedsionków.

EKG wykonuje się, gdy występują następujące objawy:

  • omdlenia,
  • zawroty głowy,
  • utrata przytomności,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • kołatanie serca,
  • ból w klatce piersiowej,

Pozwala także wstępnie rozpoznać, czy nie wystąpił stan zapalny mięśnia sercowego, problemy z zastawkami lub czy nie wystąpiło niedokrwienie serca. Dzięki EKG można wykryć przebyty zawał serca.

Najprostszym badaniem, które możemy wykonać (jeśli zawał był odpowiednio duży) jest badanie EKG. Dzięki tej metodzie możemy zaobserwować cechy przebytego zawału serca w postaci tzw. załamków Q w odpowiedniej lokalizacji korespondującej ze ścianami serca”. - powiedział kardiolog sportowy, prof. dr hab n. med. Łukasz Małek.

Badanie EKG wykonuje się także u osób z rozrusznikiem serca, z rozpoznaną arytmią i przyjmujących leki antyarytmiczne. Osoby które ukończyły 40. rok życia, powinny wykonywać EKG co 1-3 lata.

Projekt bez nazwy (76).png

Co może przepowiadać zawał serca? Jak rozpoznać zbliżający się zawał? Bóle w zawale serca – jakie objawy mogą świadczyć o zawale serca? Czy zawał serca boli?

Zalety i wady EKG

Jedną z największych zalet EKG jest jego powszechna dostępność. Co więcej, badanie nie jest też drogie, a przy tym jest cennym narzędziem diagnostycznym. EKG można przeprowadzić zarówno w szpitalu, karetce, jak i w domu chorego. Już podczas badania lekarz wie, w jakim stanie jest badany organ – czy pracuje równo, czy nie ma zaburzeń itp.

Dzięki EKG można też ustalić, czy występują zaburzenia przewodzenia prądu w sercu. Jednak EKG najbardziej doceniane jest za możliwość ustalenia, czy mięsień serca jest prawidłowo dokrwiony i czy nie ma cech zawału.

EKG nie zawsze może jednak pokazać, co przed badaniem działo się w sercu badanej osoby – choć w niektórych przypadkach jest to możliwe. Ukazuje wcześniejsze niedokrwienia, lecz wyłącznie te duże.

"Istnieją jeszcze droższe i mniej dostępne metody, które są dokładniejsze i mogą wykryć nawet niewielkie zawały. Obecnie, takim złotym standardem jest wykonanie rezonansu magnetycznego serca, który poza oceną kurczliwości samej morfologii jest w stanie precyzyjnie pokazać bliznę po przebytym zawale”. - powiedział kardiolog sportowy, prof. dr hab n. med. Łukasz Małek.

Przygotowanie do EKG

Zwykłe badanie EKG nie wymaga specjalistycznych przygotowań. Jednak przed nim należy co najmniej godzinę wcześniej zrezygnować z kawy i papierosów. Nie należy brać udziału w badaniu z przepełnionym żołądkiem, z powodu którego zwiększa się ciśnienie jamy brzusznej.

Podczas badania EKG warto być wypoczętym. Dzień przed nim dobrze jest nie pić alkoholu i nie ćwiczyć intensywnie. Z powodu alkoholu i wysiłku fizycznego w organizmie nie ma potasu i magnezu, co skutkuje zmniejszeniem siły skurczu mięśnia sercowego i arytmią.

Tagi: Kardiologia