Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Fromilid – wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:25

Fromilid – wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Fromilid – wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
pixabay.com

Fromilid – charakterystyka leku

Fromilid jest lekiem zaliczanym do antybiotyków. Substancją czynną preparatu jest klarytromycyna, której działanie polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Wskazania do stosowania Fromilidu obejmują zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych oraz infekcje skóry i tkanek podskórnych wywołane zarówno tlenowymi, jak i beztlenowymi bakteriami Gram-dodatnimi i Gram-ujemnymi.

Preparat może mieć postać tabletek powlekanych, tabletek o przedłużonym uwalnianiu bądź granulatu do przygotowania zawiesiny doustnej. 1 tabletka Fromilidu zawiera odpowiednio 250 mg lub 500 mg klarytromycyny (Clarithromycinum), natomiast 5 ml zawiesiny zawiera 125 mg klarytromycyny.

Fromilid – działanie

Fromilid to preparat zawierający w swym składzie klarytromycynę. Jest to półsyntetyczny antybiotyk makrolidowy, pochodna erytromycyny. Substancja hamuje syntezę białek bakteryjnych poprzez wiązanie się z bakteryjną podjednostką rybosomalną 50S (blokuje bakteryjne rybosomy niezbędne do syntezy białek). Może mieć działanie bakteriostatyczne, a w pewnych warunkach także bakteriobójcze (w zależności od organizmu i stężenia leku). Spektrum działania klarytromycyny jest szerokie, obejmuje wiele bakterii tlenowych Gram-dodatnich (np. Staphylococcus aureus, S. pneumoniae i S. pyogenes), Gram-ujemnych (np. Haemophilus influenzae, H. parainfluenzae i Moraxella catarrhalis), bakterie beztlenowe, niektóre mykobakterie i inne organizmy, w tym Mycoplasma, Ureaplasma, Chlamydia, Toxoplasma czy Borrelia.

Klarytromycyna jest dobrze wchłaniana, może być przyjmowana z jedzeniem. Substancja jest metabolizowana w wątrobie, po przyjęciu tabletki 250 mg, po ok. 12 godzinach 20% dawki jest wydalane z moczem.

Fromilid – wskazania i przeciwwskazania

Fromilid jest stosowany w leczeniu infekcji układu oddechowego: zapalenia gardła i migdałków, ostrego zapalenia zatok szczękowych, ostrych bakteryjnych zaostrzeń przewlekłego zapalenia oskrzeli, łagodnych do umiarkowanych pozaszpitalnych zapaleń płuc. Wskazaniem do stosowania preparatu są również niepowikłane zakażenia skóry lub tkanek miękkich, zakażenia Helicobacter pylori w przebiegu choroby wrzodowej dwunastnicy, wczesna postać boreliozy, ostrego zapalenia ucha środkowego, zakażeniach mykobakteriami.

Przeciwwskazania do przyjmowania leku obejmują nadwrażliwość na substancję czynną bądź substancje pomocnicze, a także inne antybiotyki z grupy makrolidów. Nie należy stosować Fromilidu w takcie jednoczesnego przyjmowania astemizolu, cyzaprydu, pimozydu i terfenadyny, a także ergotamin lub dihydroergotamin oraz statyn,

Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z niewydolnością nerek, niewydolnością wątroby, miastenią, cukrzycą. Stosowanie leku u kobiet w ciąży i karmiących piersią powinno zawsze być poprzedzone zestawieniem przez lekarza korzyści i ewentualnego ryzyka.

Fromilid – dawkowanie

Dawkowanie Fromilidu u dorosłych oraz dzieci powyżej 12. roku życia to zazwyczaj 250 mg co 12 godzin. W przypadku cięższych infekcji dawka wynosi 500 mg co 12 godzin. Leczenie trwa przeważnie od 6 do 14 dni.

Dawkowanie u dzieci w wieku poniżej 12 lat jest uzależnione od ich masy ciała – najczęściej zalecana dawka to 7,5 mg/kg masy ciała dwa razy na dobę.

Tagi:
Polecane