Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Hederasal – zastosowanie, działanie i skutki uboczne
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:23

Hederasal – zastosowanie, działanie i skutki uboczne

Hederasal – zastosowanie, działanie i skutki uboczne
pixabay.com

Syrop Hederasal jest środkiem przede wszystkim ułatwiającym odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w oskrzelach, stosowanym w przebiegu różnego rodzaju chorób – od przeziębień po poważne zakażenia górnych dróg oddechowych. Jest przede wszystkim preparatem ziołowym o dosyć łagodnym działaniu. Jednak niezależnie od składu, jest to farmaceutyk, który może nie tylko pomóc, ale także zaszkodzić, jeżeli stosowany jest niezgodnie z zaleceniami lub przez osoby, u których odnotowuje się liczne przeciwwskazania do leczenia przy jego pomocy. W poniższym artykule poznasz wszystkie podstawowe zasady przyjmowania tego farmaceutyku. Dowiesz się, kiedy nie należy go stosować oraz jakich zachowań unikać podczas kuracji. Podzielimy się z Tobą również listą ewentualnych skutków ubocznych działania Hederasalu – pojawiających się nie tylko w przypadku nieprawidłowego stosowania syropu, ale także w przypadku uczuleń i innych reakcji organizmu. Zapraszamy do uważnej lektury!

Syrop Hederasal – charakterystyka i zastosowanie

Hederasal jest lekiem występującym pod postacią syropu i przeznaczonym do stosowania doustnego w przebiegu kaszlu. Jego przyjmowanie jest szczególnie wskazane, gdy kaszlowi towarzyszy utrudnione odkrztuszanie zalegającej wydzieliny o gęstej strukturze oraz pomocniczo jako wsparcie leczenia stanów zapalnych górnych dróg oddechowych i oskrzeli.

Hederasal jest syropem o barwie herbacianej i charakteryzuje się delikatnym anyżowym zapachem. Lekka opalizacja lub zmętnienie struktury produktu nie są niczym niepokojącym, występują naturalnie i nie zmniejszają skuteczności leku. Główną substancją zawartą w składzie syropu Hederasal jest wyciąg suchy z liści bluszczu (Hederae helicis folii extractum siccum). Wśród pozostałych składników znajdują się przede wszystkim: etanol 30%, sorbinian potasu, olejek eteryczny anyżowy, glikol propylenowy, sorbitol ciekły niekrystalizujący 70% oraz woda oczyszczona.

Syrop Hederasal – ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie syropu Hederasal nie zawsze jest bezpieczne. Szczególną uwagę należy zwrócić na skład farmaceutyku. Jeżeli jakakolwiek zawarta w nim substancja wywoływała wcześniej u pacjenta reakcje alergiczne, należy bezwzględnie zrezygnować z przyjmowania leku. Jeżeli masz wątpliwości, czy alergie, które wcześniej się pojawiły, miały związek z tymi substancjami, skontaktuj się z lekarzem lub poradź farmaceuty w aptece. Generalnie przed zastosowaniem leku, niezależnie od okoliczności, zaleca się konsultację z jedną z tych osób.

Szczególną ostrożność oraz konsultację ze specjalistą zaleca się również w poniższych przypadkach:

  • nietolerancja organizmu pacjenta na niektóre cukry,

  • przyjmowanie innych leków (na stałe i sporadycznie),

  • ciąża lub karmienie piersią.

Syrop Hederasal – stosowanie i działania niepożądane

Dawkowanie syropu Hederasal powinno zostać dostosowane do wieku oraz wagi pacjenta. Syrop należy przyjmować doustnie, bez rozcieńczania. Do opakowania leku dołączona jest zawsze miarka, dzięki której łatwiej zadbać o odmierzanie właściwych porcji leku. W opakowaniu znajduje się również ulotka, która dokładnie opisuje dawkowanie dla każdej grupy wiekowej. Hederasal może być stosowany przez osoby w każdym wieku, jednak poniżej 5. roku życia powinno odbywać się to pod ścisłą kontrolą lekarza. Standardową dawką syropu dla osoby dorosłej jest 5 ml przyjmowane od 3 do 4 razy na dobę.

UWAGA!!! Nie należy przerywać stosowania Hederasalu bez konsultacji z lekarzem lub przed ukończeniem zalecanego czasu farmakoterapii. Może to nasilić problemy z odkrztuszaniem.

W przypadku syropu Hederasal występuje niewiele działań niepożądanych tego leku. Są one również charakterystyczne dla tego rodzaju farmaceutyków. Najczęściej rejestruje się problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka, wymioty czy podrażnienia błony śluzowej. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z objawów warto zgłosić się do lekarza na konsultację i odstawić lek. Ryzyko wystąpienia wymienionych objawów zwiększa się wraz z zwiększaniem dawki leku, a największe jest w przypadku przedawkowania Hederasalu.

Tagi:
Polecane