Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Hematospermia (krew w nasieniu) – przyczyny rozpoznanie i leczenie
Izabela Wierzbicka
Izabela Wierzbicka 28.11.2020 01:00

Hematospermia (krew w nasieniu) – przyczyny rozpoznanie i leczenie

Hematospermia (krew w nasieniu) – przyczyny rozpoznanie i leczenie
pixabay.com

Hematospermia – czy są powody do obaw?

Widok krwi w nasieniu może wywołać niepokój u mężczyzny. Na szczęście nie zawsze oznacza to poważny problem medyczny. W przypadku mężczyzn w wieku poniżej 40. lat bez żadnych powiązanych objawów i bez czynników ryzyka chorób podstawowych, występująca w nasieniu krew często po pewnym czasie znika sama.

W przypadku mężczyzn powyżej 40. roku życia, występuje większe prawdopodobieństwo, że krew w nasieniu wymaga oceny i dobrania odpowiedniego leczenia. Dotyczy to szczególnie mężczyzn, którzy:

  • mają powtarzające się epizody krwi w nasieniu,

  • zauważają podobne objawy podczas oddawania moczu lub wytrysku,

  • są zagrożeni chorobą nowotworową, zaburzeniami krzepnięcia lub innymi schorzeniami.

Jeśli pojawienie się krwi w nasieniu wzbudza duży niepokój bądź utrzymuje się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z urologiem, który oceni sytuację, przeprowadzi wywiad, niezbędne badania, a w razie konieczności zaleci odpowiednie leczenie.

Hematospermia – przyczyny

Hematospermia może być spowodowana przez szereg przyczyn, a do głównych z nich zaliczają się:

Infekcja i stan zapalny. To najczęstsza przyczyna krwi w nasieniu. Krew może pochodzić z infekcji lub stanu zapalnego dowolnego gruczołu lub przewodu, który odpowiada za produkcję lub transport nasienia w organizmie. Należą do nich:

  • prostata (gruczoł, który wytwarza płynną część nasienia),

  • cewka moczowa (przenosi mocz i nasienie z prącia),

  • najądrze i nasieniowody (małe rurkowate struktury, w których plemniki dojrzewają przed wytryskiem),

  • pęcherzyki nasienne (odpowiadają za dodawanie odpowiedniej ilości płynów do nasienia).

Hematospermia może również być wynikiem chorób i infekcji przenoszonych drogą płciową, takich jak rzeżączka lub chlamydia lub innych zakażeń bakteryjnych i wirusowych. Infekcja i stan zapalny są przyczyną prawie czterech na dziesięć przypadków występowania krwi w nasieniu.

Uraz lub zabieg medyczny. Krew w nasieniu jest powszechnym zjawiskiem po zabiegach medycznych. Tymczasowa hematospermia pojawia się aż u czterech na pięciu mężczyzn po przeprowadzonym zabiegu biopsji prostaty.

Zabiegi wykonywane w celu leczenia problemów z oddawaniem moczu mogą również powodować łagodne urazy, które prowadzą do tymczasowego krwawienia. Znika ono zwykle w ciągu kilku tygodni po zabiegu. Radioterapia, wazektomia i zastrzyki na hemoroidy mogą również powodować hematospermię. Częstą przyczyną są także fizyczne urazy narządów płciowych po złamaniu miednicy, urazie jąder oraz nadmiernie rygorystycznej aktywności seksualnej lub masturbacji.

Zatory. Każda z małych cewek i  każdy z przewodów w układzie rozrodczym może zostać zablokowana, co doprowadza do pękania naczyń krwionośnych i uwolnienia niewielkich ilości krwi. Stan zwany BPH (łagodny przerost prostaty), który powoduje powiększenie tego gruczołu i ucisk cewki moczowej, również może odpowiadać za pojawienie się krwi w nasieniu.

Guzy i polipy. Przegląd ponad 900 pacjentów, którzy zaobserwowali krew w nasieniu wykazał, że tylko u 3,5% z nich rozwijał się guz. Hematospermia może jednak być powiązana z rakiem jąder, pęcherza i innych narządów układu rozrodczego i moczowego, dlatego mężczyźni, zwłaszcza starsi, z czynnikami ryzyka raka powinni udać się do lekarza, gdy zaobserwują pojawienie się krwi w spermie.

Polipy w drogach rodnych, które są łagodnymi naroślami, niepowodującymi żadnych problemów zdrowotnych, mogą również powodować obecność krwi w nasieniu.

Problemy z naczyniami krwionośnymi. Wszystkie delikatne struktury biorące udział w wytrysku, od prostaty po maleńkie przewody transportujące plemniki, zawierają naczynia krwionośne. Mogą one zostać uszkodzone, powodując hematospermię.

Inne schorzenia również mogą prowadzić do wystąpienia krwi w ejakulacie. Należą do nich między innymi:

  • nadciśnienie złośliwe,

  • zakażenie wirusem HIV,

  • choroby wątroby,

  • białaczka,

  • kłykciny kończyste,

  • gruźlica moczowo-płciowa.

Aż 15% przypadków pojawienia się krwi w nasieniu nie ma żadnej znanej przyczyny i nie wymaga leczenia, a przypadłość ustępuje samoczynnie.

Hematospermia - powiązane objawy

Szukając przyczyny pojawienia się krwi w nasieniu, lekarz może zapytać o powiązane objawy, w tym:

  • krew w moczu (zwana krwiomoczem),

  • gorące, palące oddawanie moczu lub inne objawy bolesnego oddawania moczu,

  • trudność w całkowitym opróżnieniu pęcherza,

  • bolesny pęcherz, który wydaje się rozdęty,

  • bolesny wytrysk,

  • opuchnięte lub bolesne obszary narządów płciowych lub widoczne zadrapania po urazie,

  • wydzielina z penisa lub inne oznaki choroby przenoszonej drogą płciową,

  • gorączka, przyspieszony puls i podwyższone ciśnienie krwi.

Hematospermia - diagnostyka

Aby zdiagnozować hematospermię, lekarz przeprowadza pełny wywiad medyczny. Będzie to obejmować historię czynności seksualnych oraz przebyte choroby i zabiegi. Lekarz wykona również badanie fizykalne obejmujące zbadanie genitaliów pod kątem guzków lub obrzęków oraz cyfrowe badanie odbytnicy w celu sprawdzenia prostaty pod kątem obrzęku, tkliwości i innych objawów. Lekarz może również poprosić o wykonanie następujących badań:

  • analiza moczu lub posiew moczu w celu wykrycia infekcji lub innych nieprawidłowości,

  • testy na choroby przenoszone drogą płciową,

  • „test prezerwatywy”, jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że krew w nasieniu pochodzi z cyklu miesiączkowego partnerki seksualnej,

  • test PSA w celu wykrycia raka prostaty,

  • inne testy urologiczne, takie jak cystoskopia, USG, CT i MRI w celu dalszej oceny pacjenta.

Hematospermia - leczenie

Leczenie tej przypadłości jest uzależnione od źródła będącego jej przyczyną. W przypadku infekcji bakteryjnej najczęściej stosuje się antybiotykoterapię. W przypadku niektórych stanów zapalnych lekarz może przepisać leki przeciwzapalne.

Jeśli przyczyną jest choroba przenoszona drogą płciową lub inny stan chorobowy, leczenie będzie obejmowało przede wszystkim wyeliminowanie pierwotnej choroby.

Jeżeli hematospermia wystąpiła na skutek niedawnej procedury urologicznej, takiej jak biopsja prostaty, zwykle znika sama w ciągu kilku tygodni.

Jeśli pacjent zaobserwuje powtarzające się epizody krwi w nasieniu wraz z bolesnym wytryskiem lub oddawaniem moczu, lekarz pierwszego kontaktu może zalecić konsultację urologiczną.

Jeśli lekarz podejrzewa raka prostaty lub inną postać raka, może poprosić o wykonanie biopsji prostaty w celu oceny tkanki pod kątem nowotworu. Częstość występowania raka prostaty jest niska u młodszych mężczyzn, jednak niezależnie od wieku, mężczyźni z czynnikiem ryzyka wystąpienia nowotworu, powinni wykonać badanie wykluczające raka prostaty, jeżeli zaobserwują krew w nasieniu.

Tagi: