Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Idzie mróz. Zmianę pogody odczują nie tylko meteopaci
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 06.01.2024 09:41

Idzie mróz. Zmianę pogody odczują nie tylko meteopaci

Jak zmiana pogody wpływa na samopoczucie
Nina Malyna/Shutterstock.com

To, co dzieje się za oknem, ma istotny wpływ zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i na samopoczucie. Często czujemy "w kościach” gdy zmieniają się fronty, boli nas głowa przy wahaniach ciśnień. A już wkrótce, gdy zrobi się bardzo zimno, poczuć się gorzej mogą cukrzycy, sercowcy, a także chorzy na astmę. Dowiedz się, jak ujemna temperatura może wpłynąć na twoje zdrowie.

Będzie bardzo zimno!

Jak zapowiadają synoptycy, wkrótce w Polsce będziemy mieli atak prawdziwej zimy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada, że w najbliższych dniach zrobi się naprawdę zimno (temperatury mają sięgnąć lokalnie nawet –18 st. C), biało i ślisko. Będzie trzeba bardzo uważać na drogach. Choć mówi się, że nie ma złej pogody, a jedynie złe ubranie, podczas tak siarczystych mrozów lepiej jednak zostać w domu.

Zwłaszcza osoby, które nie są odporne na działanie niskich temperatur, są starsze lub chorują na różne choroby przewlekłe, nie powinny opuszczać mieszkań, o ile nie jest to konieczne. Mróz na szczęście nie będzie trzymał bardzo długo. Już pod koniec przyszłego tygodnia ma się znowu zrobić cieplej.

do środka.jpg
Fot. Peels/Kristina Paukshtite

Jak niskie temperatury wpływają na nasze zdrowie?

Paradoksalnie, gdy jest zimniej, mniej chorujemy, ponieważ patogeny za bardzo nie lubią niskich temperatur. Nie namnażają się teraz aż tak intensywnie, jak ma to miejsce jesienią czy wiosną. Dlatego dla osób ogólnie zdrowych zima to dobry czas. Inaczej jest w przypadku tych, którzy chorują na coś przewlekle. 

Gdy jest zimno, najbardziej zagrożeni są ludzie chorujący na serce. To właśnie o tej porze roku jest najwięcej zawałów. Wszystko dlatego, że zimno zwęża tętnice, wtedy ciśnienie krwi się podnosi i serce jest maksymalnie obciążone. Osoby cierpiące na chorobę niedokrwienną, nadciśnienie czy na miażdżycę, powinny zimą naprawdę uważać i np. nie wykonywać takich czynności, jak odśnieżanie.

O tym, że nie ma żartów z mrozami, powinni wiedzieć także cukrzycy. Gdy jest zimno, mogą nie odczuwać dobrze objawów hipo- lub hiperglikemii, a wahania cukru mogą być większe. Niska temperatura wpływa przecież na metabolizm. Ponadto gorzej mogą działać wszelkie sprzęty, jak glukometry czy pompy insulinowe. Należy nosić je blisko ciała tak, by nie dopuścić do zamarzania. 

Kto jeszcze powinien uważać, gdy za oknem robi się zimno?

Osoby, które cierpią na choroby zwyrodnieniowe stawów, także mogą gorzej się czuć podczas mrozów. Po pierwsze, trudniej jest im się poruszać, jeśli wszędzie zalega śnieg i jest ślisko. Są bardziej narażone na urazy, stłuczenia. Po drugie, podczas większej wilgotności powietrza zwykle stawy dokuczają intensywniej. 

Kolejną chorobą, która może nasilać się podczas dużych mrozów, jest astma. Kiedy zimne powietrze dostaje się do dróg oddechowych, może spowodować ich skurcz, wywołując objawy astmy, takie jak uczucie duszności, kaszel, świszczący oddech czy ucisk w klatce piersiowej. Co prawda nos chroni płuca przed zimnym powietrzem, ale w ujemnych temperaturach trudno oddychać nosem, koło więc się zamyka. 

Z kolei kiedy na zewnątrz jest tak zimno, w domach mocniej podkręcamy kaloryfery. Wysuszamy w ten sposób powietrze, a takie też nie jest dobre dla astmatyków! Wysusza śluzówkę nosa i gardła. W przegrzanych pomieszczeniach źle będą się czuli również alergicy, chociażby z uwagi na unoszące się roztocza kurzu. Podczas zimy obserwuje się także wzrost napadów u osób chorych na padaczkę, a także nasilenie dolegliwości związanych z wrzodami żołądka i dwunastnicy.

Jak zimno wpływa na samopoczucie?

Jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, zima może się na nim odbić na dwa sposoby, i to zupełnie przeciwne. Z jednej strony, jest stosunkowo mało światła słonecznego, a to jest czynnik sprzyjający obniżeniu nastroju, a nawet depresji. Ale samo zimno z kolei wpływa na nas wręcz przeciwnie: stymuluje produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. 

To dlatego taką popularnością cieszy się morsowanie. Regularna ekspozycja na zimno sprawia, że organizm szybciej adaptuje się do stresorów, a to przekłada się na lepszą odporność psychiczną. Jednak należy tu podkreślić, że morsowanie nie jest dla każdego. Tylko ludzie ogólnie zdrowi i po konsultacji z lekarzem mogą spróbować tego sposobu hartowania ciała i ducha.

Zobacz także:

Wpływ pogody na nasze samopoczucie - te objawy to znak, że cierpisz na meteoropatię

Nie tylko alergikom jesień i zima dają się we znaki. Smog zagościł w Polsce na dobre

Odśnieżanie może skończyć się nawet zgonem. Osoby z pewnymi chorobami powinny unikać tej aktywności