Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Implant i korona zęba - czym się różnią i kiedy są zalecane? Ekspert tłumaczy
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 16.08.2023 14:24

Implant i korona zęba - czym się różnią i kiedy są zalecane? Ekspert tłumaczy

wywiad ze stomatologiem
canva.com

Pacjenci często zastanawiają się, czym różni się implant od korony? Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, zapytaliśmy specjalistę dr n. med. i n. o zdr. lek. dent .Jacka Michała Nowaka.

Co to jest implant zęba i kiedy się go zakłada?

Implant zęba to tak naprawdę wszczep, który ma zastąpić korzeń zęba i stworzyć możliwość do umocowania korony. Stosowany jest w przypadku utraty zęba w wyniku złamaniu, pęknięciu lub braku możliwości leczenia. Jest to najlepsza opcja w przypadku pojedynczego braku zęba, ale implanty sprawdzają się także w przypadku rozleglejszych braków. 

Jeżeli mamy do czynienia z większymi brakami to wtedy można zastosować kilka implantów, żeby umocować na nich większą pracę protetyczną - np. most lub protezę z zaczepami. Implant jest po prostu zastępcą korzenia naszego zęba. Jeśli mamy już korzeń, czyli w tym wypadku zastąpiony przez implant, to dopiero wtedy można na tym odbudować to co potocznie wszyscy nazywają zębem, czyli koronę zęba.  

Projekt bez nazwy - 2023-08-09T224943.974.png

Uwielbiany przez Polaków napój rozpuszcza szkliwo zębów. Lepiej nie sięgać po niego zbyt często Nadżerki zębowe - objaw refluksu, o którym nie każdy wie

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu?

Istnieją różne protokoły, gdyż są przypadki kiedy możemy natychmiastowo wszczepić implant, czyli od razu po usunięciu zęba w zębodół lub w przegrodę międzykorzeniową wszczepiany jest implant. Jeżeli nie ma takiej możliwości, albo trzeba to odsunąć w czasie to wtedy mamy do czynienia z implantacją odroczoną, czyli po kilku miesiącach w momencie kiedy kość się wygoi to można dopiero wkręcić w to miejsce implant. Sam zabieg wszczepienia implantu polega na nawierceniu w kości łoża dla implantu, a następnie wprowadzeniu implantu. Jeżeli warunki kostne są dobre, zabieg trwa około 30 minut.  

Czy wszczepienie implantu jest bolesne?

Generalnie wszczepienie implantu jest dużo lepiej znoszone przez pacjentów niż ekstrakcja zęba. Dużo lepiej się goi oraz jest mniej dolegliwości bólowych. Pacjenci nawet lepiej znoszą wszczepienia implantu niż usunięcie ósemki, czy chociażby usunięcie zwykłego zęba. W większości przypadków nie występuje obrzęk, a następnego dnia można funkcjonować zupełnie normalnie.  

Czy implant może się nie przyjąć?

Może być taka sytuacja, że implant się nie przyjmie, gdyż medycyna nic nie gwarantuje w 100%, jednak są to raczej marginalne sytuacje. Jeżeli zabieg jest dobrze zaplanowany, a pacjent dobrze zakwalifikowany to ryzyko nie zintegrowania się implantu jest niewielkie. Natomiast jeśli się nie przyjmie, to można ponownie spróbować. Wtedy należy odczekać odpowiedni czas, żeby wszystko się wygoiło i ponownie można podjąć próbę wszczepienia implantu.

Jak trwałe są implanty? Czy należy je wymieniać? 

Generalnie jeżeli prowadzona jest odpowiednia higiena i dba się o wszczepione implanty oraz o swoje zęby to żywotność implantów może być naprawdę długa. Mogą one posłużyć nawet 10, 15 i 20 lat. Niektórzy liczą na to, że dożywotnio będą się utrzymywały jednak wszystko zależy od danej osoby. Może się tak zdarzyć, że stracą stabilizację i wtedy po prostu trzeba wykręcić taki implant. W perspektywie lat zdarza się również przy implantach, że zanika kość, tak samo jak przy naszych zębach. Gdy zaniknie kość dookoła implantu i nie ma w co go wkręcić to istnieją zabiegi stwarzające możliwość i miejsce na to, żeby implant dało się wszczepić.

Ile kosztuje pojedynczy implant zęba?

Implant zęba, czyli procedura wszczepienia implantu jest zależna od systemów implantologicznych, gdyż jest ich bardzo wiele. Jednak cena waha się w od 2,5 tysiąca do około 5 tysięcy. Natomiast jest to sprawa bardzo indywidualna. Natomiast korona na implancie jest to koszt mniej więcej od około 2,5 do 3,5 tysiąca, czyli cena za całość może wynosić w granicach od 5 do 7 tysięcy.

Czy o implanty należy dbać tak samo, jak o nasze prawdziwe zęby?

Trudno dbać o same implanty, ponieważ znajdują się one w kości. Natomiast dbamy o prace protetyczne, czyli korony na implantach. Implant zastępuje korzeń, a wykonanie na nim pracy protetycznej jest możliwe przeważnie dopiero po jego wgojeniu, czyli mniejwięcej po 4-6  miesięcach. Koronę na implancie albo się cementuje albo przykręca. W następstwie dbamy o to jak o nasze zęby, czyli należy je myć oraz nitkować. Są sytuacje, kiedy da się obciążyć natychmiastowo implant i od razu wykonać koronę, jednak w większości przypadków odczekuje się wcześniej wspomniane 4 - 6 miesięcy, a żeby pacjentowi nie doskwierał brak zęba, wykonauje się na ten czas pracę tymczasową. Reasumując wszczepienie implantu jest to pierwszy zabieg, a potem odbudowa protetyczna jest drugą częścią. Czasami zdarza się, że wykonuje to dwóch różnych lekarzy, którzy ze sobą współpracują. Chirurg, który wszczepia implant, a potem lekarz zajmujący się protetyką, który robi odbudowę protetyczną na implantach.

Co to jest korona zęba i kiedy się ją zakłada?

Korona zęba jest tym co widzimy w buzi. Natomiast jeśli chodzi o koronę protetyczną to tutaj już występuje więcej rodzajów. Są one stosowane kiedy pozostało niewiele z zęba tzn. kiedy jest na tyle duża utrata tkanek twardych zęba, że zrobienie wypełnienia, czyli plomby już nie do końca wystarcza, zatem wtedy lepiej taki ząb odbudować koroną protetyczną. 

Koron protetycznych jest kilka rodzajów. Mogą być to korony protetyczne metalowe, może być to porcelana, metal licowany porcelaną, mogą być korony cyrkonowe lub ze złota. Jednak najczęściej wykonywaną koroną protetyczną jest korona metalowa licowana porcelaną. Obecnie coraz częściej wykonuje się odbudowy pełnoceramiczne albo cyrkonowe pokryte porcelaną, które posiadają najlepsze właściwości estetyczne.  

Jak wygląda zabieg zakładania korony?

Jeżeli jest to kwestia tylko wykonania korony, to zazwyczaj są to dwie wizyty. Pierwsza wizyta jest to oszlifowanie zęba, czyli stworzenie miejsca na tę koronę, pobranie wycisku lub zeskanowanie. Teraz częściej już skanuje się pacjentów skanerami wewnątrzustnymi i nie robi się wycisków masami. Później następuje dobór koloru i następna wizyta jest to oddanie już przygotowanej przez technika korony protetycznej, czyli zacementowanie jej. Jeżeli ząb jest zbyt zniszczony lub po oszlifowaniu nie mielibyśmy do czego tej korony zacementować, to wymagane będą zabiegi poprzedzające, które wydłużają proces o jedną lub dwie wizyty. Czasami jest to zrobienie wkładu koronowo-korzeniowego, czyli kolejna procedura protetyczna, która umożliwia zamocowanie korony, gdyż korona musi mieć do czego być zacementowana Dopiero wtedy, po stworzeniu tego miejsca można wykonać koronę.  

Jak trwałe są korony? Jak często trzeba je wymieniać?

Generalnie przewiduje się, że korona protetyczna jest w stanie wytrzymać około 10 lat. Jeżeli pacjent prawidłowo dba o higienę jamy ustnej i nie dojdzie do utraty szczelności korony lub  jakiegoś urazu mechanicznego korony to może ona posłużyć nawet 20 lat. Natomiast w perspektywie czasu nasze zęby niestety zmieniają kolor i odcienie, a korona zostaje taka jaka była, więc często tę pracę po prostu wymienia się z bardziej estetycznych względów, po to aby dobrać ponownie odpowiedni kolor.

Z Joanną Kamińską rozmawiał dr n. med. i n. o zdr. lek. dent. Jacek Michał Nowak. W 2016 roku ukończył studia na Wydziale Lekarsko-Dentystycznym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. W latach 2017-2021 był asystentem oraz doktorantem w Zakładzie Chirurgii Stomatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W 2020 roku obronił rozprawę doktorską pod tytułem "Wykorzystanie preparatów krwiopochodnych w regeneracji tkanek w chirurgii stomatologicznej". Nieustannie podnosi swoje kwalifikacje: W 2020 roku ukończył 2 letnie studia podyplomowe z medycyny estetycznej. W 2021 roku ukończył roczne studia podyplomowe z prawa medycznego i bioetyki. W 2022 roku ukończył roczne studia podyplomowe z zarządzania placówką medyczną. Ukończył liczne kursy z zakresu medycyny estetycznej.

Polecane