Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Jak można zarazić się HIV? 3 główne drogi zakażenia HIV
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 02.12.2023 14:12

Jak można zarazić się HIV? 3 główne drogi zakażenia HIV

para u specjalisty
canva.com

Od stycznia do połowy listopada 2023 r. odnotowaną najwyższą do tej pory liczbę zakażeń HIV w Polsce, co budzi ogromny niepokój. W dalszym ciągu nie każdy ma świadomość, jak może dojść do zakażenia wspomnianym wirusem. Zapytaliśmy o to specjalistę chorób zakaźnych dr n. med. Karolinę Pyziak-Kowalską, 

Trzy główne drogi zakażenia HIV

Istnieje kilka dróg zakażenia HIV. Najwięcej wirusa w organizmie zakażonej osoby znajduje się we krwi, w męskim nasieniu oraz w wydzielinach żeńskich narządów płciowych. 

„Mamy kilka dróg zakażenia. Pierwszą z nich są kontakty heteroseksualne lub homoseksualne. Kolejna to droga krwiopochodna, w sytuacji kiedy ktoś używa jakiś substancji psychoaktywnych drogą dożylną lub zakłuje się zakażoną igłą przypadkowo. Wirusa HIV może też przekazać dziecku w łonie zakażona mama, a po porodzie również w czasie karmienia piersią. Jeśli jednak wdrożymy odpowiednie postępowanie, możemy temu zapobiec. Podsumowując mamy trzy główne drogi zakażenia: seksualna, krwiopochodna lub wertykalna, czyli z mamy na dziecko.” - powiedziała dr n. med. Karolina Pyziak-Kowalska, specjalista chorób zakaźnych.

Trzy główne drogi zakażenia HIV:

1) seksualna (kontakty waginalne, analne, oralne),

2) krwiopochodna (np. przez używanie tych samych igieł i strzykawek),

3) wertykalna (z matki na dziecko w czasie ciąży, porodu lub podczas karmienia piersią).

Projekt bez nazwy - 2023-12-02T140708.112.png

AIDS - wywiad z ekspertem. Czym różni się AIDS od HIV? Czy AIDS jest uleczalny? Jakie są rokowania dla pacjenta? Rekord zakażeń HIV w Polsce! Lekarze chorób zakaźnych obawiają się epidemii

Seks oralny a HIV

W przypadku seksu oralnego, prawdopodobieństwo zakażenia HIV jest mniejsze w porównaniu do kontaktów waginalnych i analnych, jednak ryzyko wciąż istnieje.  

„Wszystko zależy od zdarzenia, jakie ma miejsce. Jeżeli ktoś będzie miał jakieś uszkodzenia skóry, czy też infekcje sprzyjające, wtedy taka sytuacja jest potencjalnie możliwa (zwłaszcza, jeśli dojdzie do wytrysku i ekspozycji na spermę). Przy braku uszkodzeń i bezpośredniego kontaktu z wydzielinami, nie powinno dojść do zakażenia. W większości jest to w miarę bezpieczna forma kontaktu, jeśli chodzi o tę drogę transmisji.” - powiedziała dr n. med. Karolina Pyziak-Kowalska, specjalista chorób zakaźnych.

Pocałunek a HIV

Sama ślina nie jest materiałem zakaźnym, jednak w przypadku kiedy wymiesza się z krwią (np. przez zadrapanie w jamie ustnej), istnieje pewne ryzyko zakażenia HIV.

„Przez samą ślinę nie. Natomiast, jeżeli ślina będzie zawierała domieszkę krwi, istnieje taka możliwość. Przykładowo, kiedy ktoś przegryzie sobie język, może dojść do zakażenia podczas pocałunku. W sytuacji bójki, gdzie istnieje kontakt z krwią, również istnieje takie ryzyko. Sama ślina nie jest materiałem zakaźnym.” - powiedziała dr n. med. Karolina Pyziak-Kowalska, specjalista chorób zakaźnych.

Ciąża a HIV

Kobieta, która jest nosicielką HIV ma szansę urodzić zdrowe dziecko, jeśli podda się terapii przeciwwirusowej. Nie może jednak karmić piersią, ponieważ niesie to ryzyko transmisji wirusa na dziecko. 

„Jak najbardziej, jeżeli rozpoznamy zakażenie w ciąży lub jeszcze przed ciążą. Możemy wtedy wdrożyć skuteczną terapię przeciwwirusową i zapobiec transmisji wirusa na dziecko. Jest to bardzo skuteczna profilaktyka. Oczywiście taka mama nie może karmić piersią, bo jest to kolejna możliwość przeniesienia wirusa.” - powiedziała dr n. med. Karolina Pyziak-Kowalska, specjalista chorób zakaźnych.

Z HIV można normalnie żyć. Wystarczy się badać i leczyć
Światowy Dzień AIDS
Światowy Dzień AIDS jest właśnie dziś - 1 grudnia. To idealna okazja, żeby przypomnieć Wam, że choć o HIV wiemy już tyle lat (Freddy Mercury z Queen zmarł 42 lata temu), w Polsce rośnie liczba zakażeń HIV. Ten rok jest rekordowy!O tym ważnym dniu, jakim jest Światowy Dzień AIDS przypomniała czerwona kokardka z napisem „Razem przeciw HIV” wyświetlana na fasadach budynków w Warszawie. To happening organizowany przez Polską Fundację Pomocy Humanitarnej ‘Res Humanae’ oraz Gilead Sciences. Zdjęcia i link ze wzruszającym filmikiem z przejazdu kokardki, która przemykała po budynkach Warszawy (także na budynku, w którym mieści się redakcja portalu Pacjencji.pl), znajdziecie w tekście poniżej. A także wiele informacji, jak ustrzec się przez zakażeniem HIV. A jeśli nawet komuś z Was to się nie uda lub nie udało, może szczęliwie i długo żyć. Nie bójmy się badać i nie chowajmy głowy w piasek. I nie wstydźmy się mówić o swoim zakażeniu. Jest nas więcej niż myślimy. Bądźmy silni i solidarni “Razem przeciw HIV”!
Czytaj dalej
Profilaktyka poekspozycyjna HIV (PEP) - na czym polega i w jakich sytuacjach jest stosowana?
hiv
Poekspozycyjna profilaktyka zakażenia HIV (Post-exposure Prophylaxis – PEP) polega na zastosowaniu leków antyretrowirusowych w sytuacji, kiedy doszło do kontaktu z materiałem potencjalnie zakaźnym. Jej celem jest niedopuszczenie do zakażenia HIV. Zastosowane leki hamują rozwój wirusa tuż po wniknięciu i uniemożliwiają jego namnażanie. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób zakaźnych dr n. med. Karoliną Pyziak-Kowalską. 
Czytaj dalej
Polecane