Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Z HIV można normalnie żyć. Wystarczy się badać i leczyć
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 01.12.2023 21:24

Z HIV można normalnie żyć. Wystarczy się badać i leczyć

Światowy Dzień AIDS
"Pozytywnie Otwarci"

Światowy Dzień AIDS jest właśnie dziś - 1 grudnia. To idealna okazja, żeby przypomnieć Wam, że choć o HIV wiemy już tyle lat (Freddy Mercury z Queen zmarł 42 lata temu), w Polsce rośnie liczba zakażeń HIV. Ten rok jest rekordowy!

O tym ważnym dniu, jakim jest Światowy Dzień AIDS przypomniała czerwona kokardka z napisem „Razem przeciw HIV” wyświetlana na fasadach budynków w Warszawie. To happening organizowany przez Polską Fundację Pomocy Humanitarnej ‘Res Humanae’ oraz Gilead Sciences. 

Zdjęcia i link ze wzruszającym filmikiem z przejazdu kokardki, która przemykała po budynkach Warszawy (także na budynku, w którym mieści się redakcja portalu Pacjencji.pl), znajdziecie w tekście poniżej. A także wiele informacji, jak ustrzec się przez zakażeniem HIV. A jeśli nawet komuś z Was to się nie uda lub nie udało, może szczęliwie i długo żyć. Nie bójmy się badać i nie chowajmy głowy w piasek. I nie wstydźmy się mówić o swoim zakażeniu. Jest nas więcej niż myślimy. Bądźmy silni i solidarni “Razem przeciw HIV”!

2023 rok - rekordowa liczba nowo wykrytych zakażeń HIV w Polsce

Warszawa, 1 grudnia 2023 r. – Już dziś wiemy, że rok 2023 będzie rekordowy, jeśli chodzi o liczbę nowo wykrytych zakażeń HIV.  Tylko do połowy listopada zgłoszono 2590 przypadków, o 200 więcej niż w rekordowym dotychczas 2022 – podsumował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Ile ostateczne będzie takich diagnoz na koniec roku? Tego dowiemy się za kilka miesięcy. Ile osób żyjących z HIV jeszcze nie wie o swoim zakażeniu Tego możemy nie dowiedzieć się nigdy. A przecież każdy, kto wie, że żyje z HIV i przyjmuje bezpłatne w Polsce leczenie, może zachować zdrowie i żyć normalnie do późnej starości. 

HIV to nie wyrok, czyli jak obecnie wygląda leczenie wirusa HIV? Wiele osób nie ma o tym pojęcia Pierwsze objawy HIV mogą przypominać zwykłą grypę. Lekarz tłumaczy, jak wcześnie rozpoznać wirusa

„Razem przeciw HIV”

Dlatego warto się testować, o czym przypomniała czerwona kokardka z napisem „Razem przeciw HIV” wyświetlana na fasadach budynków w Warszawie. To happening organizowany przez Polską Fundację Pomocy Humanitarnej ‘Res Humanae’ oraz Gilead Sciences.

„W ten sposób chcemy przypomnieć, jak ważne są testy na HIV. Badanie takie trzeba wykonać szczególnie po każdym tzw. ryzykownym zachowaniu, czyli choćby seksie bez prezerwatywy” – powiedział Mateusz Liwski, prezes ‘ResHumanae’.

Film z przejazdu kokardki dostępny jest TUTAJ 

Projekt bez nazwy - 2023-12-01T201954.537.png

Z HIV można normalnie żyć - jeśli się badamy i leczymy

„HIV to dziś jedna z wielu chorób przewlekłych. Każdy, kto się testuje, a w razie pozytywnego wyniku przyjmuje bezpłatne w Polsce leczenie, może z nim normalnie żyć. Nie ma mowy o rozwoju AIDS, można mieć zdrowe dzieci i pewność, że nie zakazi się partnera, bo osoba lecząca się z czasem staje się niezakaźna – mówi Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

FES_Test_na_HIV (1).jpg

(Test na HIV, fot. Pozytywnie Otwarci)

Właśnie dlatego rok w rok zachęcamy do testowania się w kierunku HIV, wyświetlając kokardki w wielu miastach. Byliśmy już w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Toruniu. W tym roku jesteśmy ponownie w Warszawie. Połączyliśmy w tej akcji siły z „Res Humanae”, bo wierzymy, że tylko działając razem z lekarzami i  organizacjami pozarządowymi możemy zatrzymać HIV” – podsumował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Więcej czytaj tu: Pozytywnie Otwarci

 

Polecane