Pacjenci.pl > Zdrowie psychiczne > Jakie są objawy agorafobii? Czego boją się osoby dotknięte tym zaburzeniem?
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 26.05.2023 18:16

Jakie są objawy agorafobii? Czego boją się osoby dotknięte tym zaburzeniem?

agorafobia
canva.com

Agorafobia jest zaburzeniem lękowym należącym do kręgu zaburzeń nerwicowych. „Agorafobię najczęściej kojarzymy jako przypadłość, która objawia się lękiem przed przestrzenią. Obecnie można rozszerzyć rozumienie o lęk przed zbiorowiskiem ludzi, przestrzenią czy nieznanymi miejscami.” - powiedziała mgr Magdalena Szczodry. Czego obawiają się osoby z agorafobią i z jakimi dolegliwościami się zmagają? Artrykuł powstał na podstawie rozmowy z pedagogiem społecznym, socjoterapeutą mgr Magdaleną Szczodry.

Co jest źródłem lęku w agorafobii?

Osoby dotknięte agorafobią boją się przebywania w zatłoczonych miejscach publicznych oraz obiektach zamkniętych, takich jak teatr czy kościół, a także podróżowania środkami komunikacji miejskiej. Wspólną cechą danych miejsc jest to, że osoba z agorafobią obawia się, że w sytuacji dyskomfortu będzie miała trudności z ich szybkim i bezproblemowym opuszczeniem lub też, że jej zachowanie zostanie zauważone przez innych. Osoby z agorafobią boją się ośmieszenia, utraty kontroli czy braku pomocy w przypadku wystąpienia ataku paniki czy utraty przytomności. Ciężko przerwać mszę, wyjść w trakcie, podobnie w przypadku teatru, chęć wyjścia spowodowałaby pewnego rodzaju zamieszanie. Dla takich osób jest to dyskomfort, który jest niwelowany przez unikanie, nieuczestniczenie w różnych sytuacjach, które mogłyby być niekomfortowe i nie są możliwe do przerwania w dogodnym dla siebie momencie.” - powiedziała mgr Magdalena Szczodry. 

Agorafobia nierzadko objawia się również tym, że osoba odczuwa silny lęk przed samotnym oddalaniem się od swojego domu, jednak w towarzystwie bliskiej osoby czuje się bezpieczna. „Agorafobia zakłada brak możliwości pomocy ze strony osób trzecich, ale jej nie wyklucza. Co najważniejsze, dopuszcza pomoc ze strony osoby zaufanej.” - powiedziała mgr Magdalena Szczodry. 

Projekt bez nazwy (83).png

ADHD u dziewcząt i kobiet - dlaczego często pozostaje niezdiagnozowane? Zaburzenie osobowości typu borderline - jak się objawia i jak je rozpoznać?

Objawy agorafobii

Agorafobia objawia się podobnie do innych lęków, pod postacią somatyczną - przyspieszone bicie serca, dolegliwości żołądkowe, wzrost ciśnienia krwi. Psychologicznie może być to odczuwanie poczucia zagrożenia w obcych miejscach, wśród nieznajomych osób lub w tłumie." - powiedziała mgr Magdalena Szczodry. 

Objawy agorafobii w sytuacji powodującej lęk:

 • przyspieszone bicie serca
 • wzrost ciśnienia krwi
 • duszność
 • pocenie się 
 • dolegliwości jelitowo – żołądkowe (m.in. biegunka) 
 • bóle brzucha 
 • uczucie suchości w ustach
 • uczucie ucisku w gardle
 • bóle i zawroty głowy
 • trudności w oddychaniu 
 • lęk i niepewność 
 • poczucie przebywania w obcym, zagrażającym środowisku
 • lęk przed śmiercią lub innym zdarzeniem 

Agorafobia a fobia społeczna - czym się różnią?

Agorafobia w przeciwieństwie do fobii społecznej nie jest związana z lękiem przed ludźmi, a przed nieotrzymaniem od nich pomocy czy ośmieszeniem się w sytuacji ataku paniki. Fobia społeczna wiąże się z obejmuje lękiem wyzwalany koniecznością ekspozycji na inne osoby, przede wszystkim obce. Osoby z fobią społeczną odczuwają silny lęk przed takimi sytuacjami, jak między innymi: zabranie głosu w dyskusji, wygłoszenie wykładu czy jedzenie w miejscach publicznych. 

W fobii społecznej źródłem lęku są osoby z zewnątrz, które w sposób taki domniemany nas oceniają. W przypadku agorafobii źródło lęku przesunięte jest w stronę miejsc i sytuacji, w których jeśli wystąpi, nie będzie można uzyskać pomocy ze strony innych osób. Ważną różnicą jest fakt, że w agorafobii zakłada się pomoc ze strony innych osób i osoby bliskiej, co w fobii społecznej nie występuje.” - powiedziała mgr Magdalena Szczodry. 

Agorafobia - objawy, przyczyny, leczenie. Czym się różni od fobii społecznej? Ekspert tłumaczy
wywiad agorafobia
Agorafobia jest zaburzeniem nerwicowym, przejawiającym się nieuzasadnionym lękiem przed otwartą przestrzenią lub zamkniętymi, zatłoczonymi pomieszczeniami. W dłuższej perspektywie może prowadzić do wystąpienia fobii społecznej. Kto najczęściej choruje na agorafobię? Jakie są objawy agorafobii? Czym się różni agorafobia od fobii społecznej? Na te i inne pytania odpowiada pedagog społeczny, socjoterapeuta mgr Magdalena Szczodry.
Czytaj dalej
Depresja - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy
depresja
depresja
Depresja to choroba, zaburzenie nastroju, które powoduje, że nie mamy energii i jest nam trudno funkcjonować. To, co wcześniej sprawiało nam radość, przestaje cieszyć. Warto wspomnieć, że chwilowy kryzys i okres gorszego nastroju nie jest depresją. Jeśli jednak objawy są nasilone i osoba chora na depresję nie otrzyma specjalistycznej pomocy, choroba może skończyć się samobójstwem.Depresja jest najczęstszym schorzeniem psychicznym na świecie. Jeśli objawy są nasilone i chory nie otrzyma specjalistycznej pomocy, choroba może skończyć się samobójstwem. Co to jest depresja? Jak objawia się depresja? Jak leczyć depresję? Skąd się bierze depresja? Jak wygląda depresja u nastolatków i dzieci? Na te i inne pytania odpowiada mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Co to jest depresja?
Czytaj dalej
Polecane