Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Kaszlowy ból głowy. Jeśli odczuwasz ból głowy przy kaszlu, wykonaj te badania
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 18.05.2024 16:51

Kaszlowy ból głowy. Jeśli odczuwasz ból głowy przy kaszlu, wykonaj te badania

Kaszlowy ból głowy, kaszel
Fot. Canva

Odczuwasz ból głowy nasilający się podczas kaszlu? Taki rodzaj bólu głowy, pojawiający się właśnie przy kaszlu, opisywany jest jako ostry, przeszywający. Potrafi poważnie zaniepokoić, a do tego utrudnia normalne funkcjonowanie. Co oznacza kaszlowy ból głowy?

Przyczyny kaszlowego bólu głowy

Wśród przyczyn bólu głowy pojawiającego się podczas kaszlu wyróżnia się przede wszystkim infekcje górnych dróg oddechowych. Bardzo często infekcja przedłuża się, dochodzi do nadkażenia bakteryjnego i w efekcie do zapalenia zatok. To jednak nie jedyne przyczyny bólu głowy przy kaszlu. Do innych zaliczana jest angina. 

Kaszlowy ból głowy - jaki ma charakter?

Kaszlowy ból głowy pojawia się w wyniku wzrostu ciśnienia wewnątrz czaszki podczas właśnie kasłania. Taki ból może pojawić się także podczas kichania czy wydmuchiwania nosa. Osoby z zapaleniem zatok będą odczuwać także ból podczas pochylania głowy. Ból może wystąpić po obu stronach głowy – zarówno w części potylicznej, jak i w okolicy czoła. Pacjenci opisują go często jako ból pulsujący.

Kaszlowy ból głowy - diagnostyka i leczenie

W przypadku nieustępującego bólu głowy należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Specjalista przeprowadzi badanie pacjenta oraz wywiad i ustali możliwą przyczynę pojawiających się dolegliwości. W przypadku zapalenia zatok konieczne może być poszerzenie diagnostyki o wykonanie badań laboratoryjnych oraz prześwietlenia RTG lub tomografii komputerowej (TK) głowy.

Leczenie bólu głowy polega na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz na odpowiedniej higienie nosa w przypadku zapalenia zatok. Mowa tutaj o płukaniu zatok wodą morską (za pomocą specjalnych butelek) oraz regularnym oczyszczaniu nosa z wydzieliny za pomocą soli morskiej. Często zalecane są także leki donosowe, które pomagają upłynnić wydzielinę i ułatwiają jej spływanie. 

Czytaj też:

Przy nadciśnieniu nie można pić kawy - fakt czy mit? Lekarz odpowiada

Nadciśnienie poznasz po oczach. Lekarz wskazuje wczesne objawy choroby

Te leki mogą być niedostępne w aptekach w kwietniu. Ważny komunikat GIF

Polecane