Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Zapalenie zatok – czy w tym stanie powinno się wychodzić z domu? Farmaceutka radzi
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 05.03.2024 17:00

Zapalenie zatok – czy w tym stanie powinno się wychodzić z domu? Farmaceutka radzi

zapalenie zatok
canva

Zapalenie zatok to stan, w którym chory odczuwa ucisk w głowie. Może mieć również wrażenie, że uderza czołem w ścianę. Pomimo złego samopoczucia, niektórzy chorzy miewają momenty, gdy czują się lepiej i dlatego mogą zastanawiać się, czy mimo dolegliwości powinni wykonywać codzienne obowiązki i wychodzić z domu? O odpowiedź poprosiliśmy magistra farmacji Ilonę Krzak.

Wychodzenie z domu z zapaleniem zatok? - lepiej z tym ostrożnie

„Zapalenie zatok często związane jest z etiologią wirusową. Fizjologicznie zatoki są wypełnione powietrzem. W sytuacji przeziębienia, wypełnia je wydzielina z nosa. Jeżeli będziemy mieć problem z usunięciem zalegającej wydzieliny, może dojść do zapalenia. Niedrożność ujścia zatok to prawdziwy raj dla bakterii. 

Jeśli ktoś jest nosicielem jakiegoś patogenu, który fizjologicznie nie stanowi zagrożenia, w sprzyjających warunkach i przy obniżonej odporności może wywołać chorobę”. - powiedział magister farmacji Ilona Krzak.

Zapalenie zatok najczęściej powoduje infekcja wirusowa. Osoba w tym stanie może więc zarażać – dlatego pozostanie w domu jest zdecydowanie dobrym pomysłem. Do momentu wyzdrowienia wskazany jest odpoczynek i regeneracja, by infekcja się nie rozwinęła. Gdy z pewnych powodów chory zamierza jednak wychodzić na dwór, to powinien ubrać się tak, by uchronił się przed powikłaniami – w chłodniejsze dni wręcz koniecznością jest założenie czapki. 

Na dwór nie powinno się przy tym wychodzić, gdy głowa jest wilgotna lub mokra. W przeciwnym wypadku może dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i do ropnia mózgu. 

Projekt bez nazwy (50).png

Zapalenia zatok można uniknąć. Lekarz powiedział nam, co je wywołuje Leki na zatoki – bez recepty, leki dla dzieci

Jakie symptomy świadczą o zapaleniu zatok?

„Aby rozpoznać zapalenie zatok, musimy mieć co najmniej dwa symptomy: niedrożność lub zatkanie nosa, wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła, ból twarzy, uczucie zwiększonego ciśnienia, całkowity lub częściowy zanik powonienia. W początkowej fazie ból jest tępy i zlokalizowany zwykle po jednej stronie. Jest to charakterystyczne przy ostrym zapaleniu zatok”. - powiedział magister farmacji Ilona Krzak.

Oprócz wyżej wymienionych objawów osoba z zapaleniem zatok ma również spuchnięte powieki i podkrążone oczy. W tym przypadku ból zlokalizowany jest za oczami. Objawy zależą również od tego, z jakim rodzajem zapalenia zatok mamy do czynienia. Ostre zapalenie zatok przynosowych zaczyna się nagle i trwa ok. 4 tygodnie. 

Powoduje je zakażenie m.in. wirusem grypy i rhinowirusami. Przyczyną bywa także alergia. Przewlekłe zapalenie zatok trwa już dłużej niż 8 tygodni. Powodują je nie tylko alergie, ale też polipy nosa, uszkodzenie przegrody nosa i wady anatomiczne. W odróżnieniu od ostrego stanu zapalnego objawy tego rodzaju są mniej intensywne. 

Jak nie dopuścić by ostre zapalenie zatok nie przeszło w zapalenie przewlekłe?

„Ostre zapalenie zatok najczęściej przechodzi w zapalenie przewlekłe, gdy leczy się nie nieprawidłowo lub nie leczy wcale: „Przewlekłe zapalenie zatok może mieć także podłoże anatomiczne i być następstwem m.in. deformacji przegrody nosowej, czy wąskich otworów nosowych. 

Mały nosek, będący kanonem piękna, może okazać się problematyczny dla naszego zdrowia. Pamiętajmy o prawidłowej higienie jamy ustnej, gdyż nieleczone zęby mogą doprowadzić do zapalenia zatok. Niektóre zabiegi dentystyczne również niosą pewne ryzyko”. - powiedział magister farmacji Ilona Krzak.

Niektóre dzieci rodzą się ze zdeformowaną przegrodą nosową, lecz skrzywienie bywa też nabyte. W pierwszym przypadku związane jest z nieprawidłowym wzrostem tkanki znajdującej się w wewnątrz nosa. Przegroda nosowa może ulec deformacji także podczas porodu, a nawet jeszcze gdy dziecko jest w brzuchu matki. Do mechanicznym uszkodzeń przegrody nosowej dochodzi też np. podczas uprawiania sportu, intensywnego wysiłku, bójki czy upadku.

Aby przyczyną zapalenia zatok nie była próchnica, zęby powinno się myć przynajmniej 2 razy dziennie – przez ok.3 minuty. Warto też raz na pół roku udać się na wizytę kontrolną do stomatologa, by sprawdził, czy w jamie ustnej nie pojawiła się próchnica.