Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie psychiczne > Kilkadziesiąt tysięcy pacjentów bez pomocy? NFZ nie przedłuża umowy z wieloma ośrodkami
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 06.12.2023 19:08

Kilkadziesiąt tysięcy pacjentów bez pomocy? NFZ nie przedłuża umowy z wieloma ośrodkami

None
canva

Narodowy Fundusz Zdrowia pod koniec roku dokonuje rozliczeń. Końcówka roku to także okres, w którym niektóre z umów zostają zakończone. Patrząc na obecną sytuację w kraju pewne działania podjęte przez NFZ można uznać za wysoce krzywdzące na pacjentów. Od przyszłego roku nie zostały bowiem przedłużone umowy z placówkami, które w obecnych czasach można uznać za niezbędne.

NFZ nie przedłużyło kontraktów ośrodkom z Podlasia

Narodowy Fundusz Zdrowia nie przedłużył umowy niektórym z ostatnio utworzonych ośrodków świadczących pomoc z zakresu zdrowia psychicznego. Jest to silny cios wymierzony w polskich pacjentów – z roku na rok Polacy coraz częściej zmagają się z zaburzeniami psychicznymi.

Sytuacja ta dotyczy kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu – tak ustalili dziennikarze portalu „Fakty TVN24”. Z tego powodu wielu pacjentów nie może zapisać się na wizyty od przyszłego roku. Dla wielu z nich to powód do niepokoju – leczenia psychiatrycznego często nie można przerywać z dnia na dzień. 

„Powiedziano nam miesiąc przed zakończeniem roku, że nie będziemy mieć kontraktu, ani aneksowania umowy na następne lata". - informuje Zofia Wierzbica, kierownik Ośrodka Zdrowia Psychicznego Staszica w Białymstoku w rozmowie z “TVN24”.

Projekt bez nazwy - 2023-12-06T190000.394.png

Dr Monika Ksieniewicz-Mil o zdrowiu psychicznym. Pacjenci.pl patronem światowej kampanii walczącej z przemocą Depresja i wypalenie zawodowe chorobami naszych czasów. Jak sobie z nimi radzić? Rozmowa z ekspertem

Bez opieki może pozostać nawet kilkadziesiąt tysięcy osób

Decyzja NFZ może mieć opłakane skutki. TVN24 ustaliło, że m.in. w białostockim ośrodku leczy się 3 tys. osób – są to chorzy na depresję, chorobę dwubiegunową afektywną, zaburzenia lękowe i inne schorzenia. Chorych na Podlasiu jest więcej. Bez pomocy może pozostać nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. 

Co na to Narodowy Fundusz Zdrowia?

Pacjenci mają otrzymać pomoc w ramach Centrów Zdrowia Psychicznego – taką alternatywę oferuje NFZ. Z budżetu państwa finansowane będą więc wspomniane ośrodki i to one otrzymają kontrakty. Jednak zdaniem ekspertów to nie wystarczy – pacjenci będą musieli czekać na konsultację medyczną ze względu na zbyt małą liczbę tego rodzaju miejsc.

Jak działa Centrum Zdrowia Psychicznego?

Centrum Zdrowia Psychicznego nie jest ani szpitalem, ani przychodnią. Jest to miejsce, w którym pacjenci mogą otrzymać pomoc przez całą dobę – i nie jest wymagane skierowanie. Wsparcie ma być dostosowane do potrzeb chorego i może obejmować np. wizytę w poradni, pobyt na oddziale dziennym lub całodobowym czy spotkanie z zespołem leczenia środowiskowego, odwiedzającego pacjenta w domu.

W Polsce działa 88 Centrów Zdrowia Psychicznego.

  • każda osoba, która potrzebuje skorzystać z pilnej pomocy, może zadzwonić pod numer 800 70 2222 – jest to całodobowa infolinia dla osób w kryzysie psychicznym.

źródła: TVN24, poradnikzdrowie.pl 

Polecane