Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Kolejna podwyżka emerytur. Tyle pieniędzy dostaną seniorzy
Daria  Siemion
Daria Siemion 06.07.2024 12:42

Kolejna podwyżka emerytur. Tyle pieniędzy dostaną seniorzy

Karta do banomatu, emeryci, podwyżka emerytur
Fot. Shutterstock / fizkes

Sytuacja finansowa polskich emerytów nie jest najlepsza. Prawie 4 proc. z nich nie ma pieniędzy na podstawowe wydatki, jak np. jedzenie, media czy leki. Czy pomoże im podwyżka emerytur, którą na przyszły rok zaplanował rząd? Niestety prognozy nie są zbyt dobre.

Waloryzacja emerytur 2025

To, ile wzrosną emerytury w 2025 roku nie zależy od rządu, a od wzoru zapisanego w ustawie. Zadaniem rządu jest podstawienie do niego odpowiednich danych, których źródłem jest Główny Urząd Statystyczny (ZUS): wskaźnika waloryzacji i realnego wzrostu płac.

Elementem, na którym rząd ma wpływ jest ten drugi wskaźnik. Domyślnie wynosi on 20 proc., ale politycy mogą go zwiększyć. Najprawdopodobniej jednak to się nie stanie. Szykuje się zatem bardzo niska waloryzacja emerytur 2025.
 

Emerytka komputer
Waloryzacja emerytur 2025 – czy będą powody do radości? Fot. Shutterstock / fizkes
Nawet 146 tysięcy złotych na własne mieszkanie. Ta dopłata jest już pewna 1000 zł dodatku do emerytury. Wyjaśniamy kto może otrzymać pieniądze

Podwyżki emerytur 2025 - tyle pieniędzy dostaną seniorzy

W 2025 roku minimalna emerytura  według rządowych planów ma wzrosnąć do 1901,71 zł brutto (obecnie wynosi 1780,96 zł brutto, a więc 1620,67 zł “na rękę”). Tyle domyślnie będzie też wynosić 13. i 14. emerytura.

W 2025 roku emerytury planowo mają wzrosnąć o 120,75 zł.

Zwróćmy jednak uwagę, że ta prognoza nie jest wiążąca. Ostateczna wysokość podwyżek emerytur 2025 będzie zależeć od wyliczyć GUS. Jeśli inflacja będzie utrzymywać się na dotychczasowym poziomie, emeryci nie mają co liczyć na duży wzrost świadczeń.

Sytuacja finansowa polskich emerytów – dane GUS

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w 2022 roku aż 15 razy więcej emerytów pobierało emerytury niższe od minimalnej niż 10 lat wcześniej. Wynika to głównie ze wzrostu popularności tzw. umów śmieciowych i krótszego stażu pracy.

Z kolei ze statystyk GUS wynika, w 2022 roku w skrajnym ubóstwie żyło 3,9 proc. seniorów powyżej 65 lat. Oznacza to, że prawie 4 proc. seniorów w Polsce nie ma pieniędzy na godne warunki zamieszkania, jedzenie i leki. Dane są zatrważające.

Zobacz też:
Seniorzy łatwiej dostaną darmowe leki. Przybędzie uprawnień dla lekarzy i pielęgniarek

22-letnia influencerka odchudzała się Ozempiciem. Schudła 20 kg i... straciła zdrowie na zawsze

Renta wdowia - już wkrótce nawet 9815 zł dla seniorów. Rząd podjął decyzję