Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Tyle wyniesie 14. emerytura. Niektórzy dostaną tylko 50 złotych
Daria  Siemion
Daria Siemion 15.03.2024 18:33

Tyle wyniesie 14. emerytura. Niektórzy dostaną tylko 50 złotych

Emerytka sprzedaje na ulicy warzywa
fot. East News / Marek Bazak

W 2024 roku seniorzy podobnie, jak w poprzednich latach, otrzymają od ZUS-u 13. i 14. emeryturę. Ze względu na wysoką inflację możliwa jest też druga waloryzacja emerytur, co może nastąpić jesienią. Kiedy wypłata "trzynastek" i "czternastek"? Ile wyniosą? Dziś skupimy się na tym drugim.

14. emerytura to dla wielu emerytów "być albo nie być": dodatkowe pieniądze na leki, na węgiel i drewno. Niestety niektórzy nie mogą liczyć na duży zastrzyk gotówki i będą musieli zadowolić się kwotą raptem kilkudziesięciu złotych. 

Dla kogo 14. emerytura?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych szykuje się do wypłaty czternastej emerytury. Dodatkowe świadczenie będzie wypłacone z urzędu, co oznacza, że emeryci nie będą musieli składać żadnych wniosków.

"Czternastka" będzie przysługiwała osobom z prawem do jednego ze świadczeń długoterminowych, a więc do emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Pieniędzy nie dostaną osoby z zawieszonym prawem do świadczeń.

Pełną kwotę otrzymają emeryci, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Ci, których świadczenia są wyższe, ale mieszczą się w progu dochodowym (w 2023 roku było to 4438,44 zł), otrzymają niższe kwoty.

choosing-cheese.jpg
14. emerytura to dla wielu osób “być albo nie być” Fot. Freepik / gpoinstudio
13. emerytura 2024. Ile w tym roku dostaną Polacy? 13. emerytura nie dla wszystkich. Te osoby nie dostaną pieniędzy

14. emerytura 2024 – jaka wysokość?

Pełna kwota 14. emerytury wyniesie wg prognoz ok. 2650 zł brutto. Od takiego świadczenia trzeba będzie odliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne (9 proc.) i podatek dochodowy (12 proc.). Będzie to więc ok. 2200 zł "na rękę"

"Czternastka" dla osób przekraczających próg dochodowy będzie pomniejszona o kwotę, która przekracza 2900 zł brutto. Oznacza to, że jeśli emerytura wynosi 4100 zł brutto, 14. emerytura wyniesie 1400 zł brutto.

Kwota minimalnej "czternastki" została ustalona na 50 zł, co oznacza, że pieniędzy nie otrzymają osoby, których świadczenia przekraczają 4438,44 zł. Co istotne, z dodatkowych pieniędzy nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje. 

Zobacz też: Tańsze rachunki za prąd? To możliwe, trzeba się pospieszyć

Kiedy wypłata "czternastki"?

Wypłaty 14. emerytury zaplanowano na drugą połowę 2024 roku, a więc na okres jesienno-zimowy, który generuje dodatkowe wydatki: organizacja świąt, koszty ogrzewania, wyższe ceny warzyw, choroby.

Możliwe, że zastrzyk gotówki pojawi się na kontach emerytów już we wrześniu lub październiku. Nie wiadomo jeszcze, czy w tym okresie nastąpi również druga waloryzacja rent i emerytur.

Przypomnijmy, że 1 marca uległa zmianie wysokość świadczeń emerytalnych w Polsce. Kwote te dostosowano do tegorocznego wskaźnika waloryzacji emerytur. W efekcie od początku marca 2024 emerytury seniorów są o 12,2 proc. wyższe.

Wypłata "trzynastek" już w kwietniu

Trzynasta emerytura w tym roku planowo ma być wypłacona w kwietniu. "Trzynastka" będzie równa wysokości najniższej emerytury po waloryzacji z początku marca. Wyniesie ona 1780,96 zł brutto, czyli 1620,67 zł netto.

Niestety nie każdy emeryt ją otrzyma. Świadczenie nie będzie przyznane osobom, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, pobierają emeryturę i pracują, przekraczając ustalone progi, a także z zawieszonym prawem do świadczeń.

Przypomnijmy, że próg dochodowy dla pracujących emerytów, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego, wynosi 9353,50 zł brutto i przestaje on obowiązywać dopiero w chwili osiągnięcia przewidzianego ustawowo wieku (kobiety – 60 lat, mężczyźni – 65 lat).

Źródło: ZUS, Ministerstwo Finansów

Zobacz też:

Te osoby czeka głodowa emerytura. Muszą złożyć specjalne dokumenty w ZUS-ie

Tego nie wiesz o polskich pielęgniarkach i położnych. Oby nie chciały odejść z zawodu. Co pokazał ogólnopolski raport?

Paragon grozy z apteki. Zapłaciła 500 zł za dwa leki i suplementy [KOMENTARZ]