Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Koniec produkcji ważnego leku dla chorych na serce? Jest problem z dostępem kluczowej substancji czynnej
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 07.11.2023 17:15

Koniec produkcji ważnego leku dla chorych na serce? Jest problem z dostępem kluczowej substancji czynnej

None
shutterstock

Ważny lek stosowany przy zawałach serca nie będzie już produkowany. Taką decyzję podjął Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Dlaczego?

 

Koniec produkcji Integrilinu

Produkt leczniczy Intergrilin nie będzie wytwarzany. Tę decyzję ze skutkiem natychmiastowym podjęła firma GlaxoSmithKline Limited w zgodzie z Europejską Agencją Leków i Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. W oficjalnym komunikacie możemy przeczytać, że przyczyną jest problem z dostawą substancji czynnej leku, czyli eptyfibatydu.  

Z powodu problemów z dostawą wspomnianej substancji czynnej produkcja leku nie będzie możliwa przez co najmniej 18 miesięcy. Decyzja o rezygnacji z wywarzania leku ze skutkiem natychmiastowym przyspieszy zatrzymanie produkcji zaplanowane na koniec 2024 r.

Projekt bez nazwy - 2023-11-07T170907.942.png

Czy mogę zwrócić leki do apteki? Odpowiadamy na często zadawane pytanie Leki bez zniżek w aptekach. Farmaceuci mają związane ręce. A miało być tak pięknie od 1 listopada

Produkt zostaje wycofany z rynku UE

Jak wynika z komunikatu produkowane nie będą dwie dostępne obecnie postacie leku Integrilin – 2 mg/ml roztwór do wstrzykiwań i 0,75 mg/ml roztwór do infuzji.

Producent zapewnia jednak, że „zaprzestanie wytwarzania produktu leczniczego nie jest spowodowane obawami dotyczącymi bezpieczeństwa lub skuteczności produktu leczniczego Integrilin”. Mimo to prosi, by zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane.

Jak powinna zareagować na to ochrona zdrowia?

Producent leku w komunikacie podaje zalecenie, by nie rozpoczynać leczenia nowych pacjentów lekiem Integrilin, jeśli nie ma odpowiednio dużej ilości leku, by zakończyć leczenie. Wskazuje też, by ewentualnie przepisać eptyfibatyd w innej postaci. 

Polecane