Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Księżna Norwegii choruje na poważną chorobę płuc. Lekarze dawali jej pięć lat życia
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 02.04.2024 12:14

Księżna Norwegii choruje na poważną chorobę płuc. Lekarze dawali jej pięć lat życia

Księżna Mette-Marit, idiopatyczne zwłóknienie płuc
Fot. East News / Rex Features

Rodzina królewska przeżywa teraz trudny okres w związku z chorobą księżnej Kate, która ostatnio poinformowała opinię publiczną, że choruje na raka. Nie tylko małżonka księcia Williama zmaga się z problemami zdrowotnymi. Również księżna Mette-Marit z Norwegii cierpi na poważną chorobę. 

“Nie mogę od razu myśleć, że wszystko się ułoży. To zależy od tego, jak się czuję” - wyznała w rozmowie z mediami. Na co choruje księżna Mette-Marit?

Księżna Mette-Marit z Norwegii jest poważnie chora

Po dłuższej nieobecności księżna Kate zdradziła powód swojej absencji. W styczniu przeszła operację jamy brzusznej, lecz niestety nie wszystko przebiegło pomyślnie. Podczas gdy rodzina królewska przeżywała trudne chwile, świat wymyślał kolejne teorie spiskowe w związku z nieobecnością Kate w życiu publicznym. Dlatego, tuż przed Wielkanocą księżna wygłosiła oświadczenie, w którym wyznała, że ma raka i poddała się też chemioterapii prewencyjnej.

Nie tylko ukochana Williama jest poważnie chora. Księżna Mette-Marit z Norwegii, która jest żoną księcia koronnego Haakona cierpi na idiopatyczne zwłóknienie płuc (IPF). Marit nie owija w bawełnę, jeśli chodzi o jej chorobę. “Nie mogę od razu myśleć, że wszystko się ułoży. To zależy od tego, jak się czuję” - wyjaśnia. Warto dodać, że lekarze dawali księżnej tylko 5 lat życia.

Księżna Kate zaczyna "chemioterapię prewencyjną". Onkolog wyjaśnia Chora na raka aktorka "Beverly Hills" zwróciła się do księżnej Kate. Poruszające oświadczenie

Czym jest idiopatyczne zwłóknienie płuc?

Norweska księżna Mette-Marit diagnozę usłyszała kilka lat temu, a dokładnie w 2018 r. Idiopatyczne zwłóknienie płuc zaliczane jest do chorób rzadkich, które mają bardzo złe rokowania. Choroba ta charakteryzuje się postępującym tworzeniem tkanki bliznowatej w płucach.

IPF jest długotrwałą przewlekłą chorobą płuc i należy do dużej grupy chorób powodujących uszkodzenie płuc - nazywane zwłóknieniem płuc. Schorzenia, które uszkadzają płuca nazywane są chorobami śródmiąższowymi płuc (ILD). Idiopatyczne zwłóknienie płuc zazwyczaj dotyka osoby dojrzałe i rzadko występuje u osób poniżej 50. roku życia. 

IPF jest chorobą postępującą, co oznacza, że z czasem stan pacjenta się pogarsza. Dzieje się tak dlatego, gdyż uszkodzona tkanka płuc osób z IPF jest w mniejszym stopniu zdolna do normalnego funkcjonowania. Stan jednych pacjentów pogarsza się bardzo szybko, podczas gdy inni są względnie zdrowi przez dłuższy czas.

Zobacz też: Księżna Kate została zmuszona do wydania oświadczenia? Są nowe fakty

Księżna Mette-Marit o plusach i minusach jej choroby

Księżna nie raz już opowiadała, że choroba ogranicza jej zdolność do pracy. Z tego powodu znacznie skraca, a czasem nawet odwołuje niektóre wystąpienia publiczne. Księżna zmaga się z takimi objawami, jak m.in. zmęczenie, bóle mięśni oraz stawów, duszność oraz kaszel.

Mette-Marit przyznała, że jej choroba wiążę się z wieloma trudnościami i cierpieniem, ale jednocześnie jest w niej też coś pięknego, gdyż można odnaleźć siebie i żyć wolniej. “To okazja, aby żyć trochę wolniej i odkryć, które rzeczy dodają ci energii, a które ją odbierają” - wyznała księżna Norwegii.

Mette-Marit zajmuje się m.in. zdrowiem psychicznym oraz promocją czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Pomogła też stworzyć międzynarodową sieć wsparcia dla dziewcząt i kobiet w trudnej sytuacji życiowej. Inicjatywa nosi nazwę Maverick Collective. Prowadzi ją razem z Melindą Gates, amerykańską filantropką i byłą żoną współzałożyciela Microsoftu, Billa Gatesa.

Źródło: Women Lifestyle//europeanlung.org/

Czytaj też:

Księżna Kate zaczyna "chemioterapię prewencyjną". Onkolog wyjaśnia

Chora na raka aktorka "Beverly Hills" zwróciła się do księżnej Kate. Poruszające oświadczenie

Księżna Kate ma nowotwór. Treść oświadczenia [WIDEO]

Chcesz podzielić się z nami swoją historią? Napisz na [email protected] . Wybrane listy opublikujemy anonimowo.

"Wątrobowe dłonie" to poważny objaw. Zgłoś się do lekarza, zanim będzie za późno
Mężczyzna trzyma się za dłonie
Wątroba to największy i jeden z najważniejszych organów człowieka. Nie da się bez niej żyć, a jej choroby wpływają negatywnie na życie. Ważne jest to, aby rozpoznać je na wczesnym etapie. Nietypowym objawem, który często występuje u chorych są tzw. “wątrobowe dłonie”. Jak je rozpoznać?“Wątrobowe dłonie” to nic innego jak rumień dłoni. Sprawdź, jaką chorobę mogą oznaczać i na jakie inne objawy zwrócić uwagę. 
Czytaj dalej
Stan zdrowia króla Karola III. Brytyjska prasa: "Jest bardzo słaby, sytuacja jest rozpaczliwa"
Król Karol III wygłasza wielkanocne orędzie, 2024
"To dla mnie wielki smutek, że nie mogę być dzisiaj z wami wszystkimi" – król Karol III nagrał film skierowany do narodu. "Nie panuje nad skłóconą rodziną. Jest bardzo słaby, sytuacja jest rozpaczliwa. Jego stan jest dużo poważniejszy, niż podają pałacowe źródła" –  twierdzą dziennikarze brytyjskiego magazynu “In Touch”.Niedawno świat obiegła wiadomość, że król Karol III ma raka. Wkrótce o swojej chorobie nowotworowej powiedziała księżna Kate. Oboje nie mogą ze względu na swój stan wziąć udział w oficjalnym wielkanocnym nabożeństwie. Król nagrał orędzie do narodu, w którym złożył Brytyjczykom życzenia. Karol III ma 75 lat. Nikt w całej historii Wielkiej Brytanii nie czekał na tron tak długo, jak on. Anglicy obawiają się jednak, że jego panowanie nie potrwa długo. Wszystko za sprawą wykrytego niedawno raka.
Czytaj dalej
Polecane