Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Lekarz tłumaczy, jak boli rak jelita. To na niego chorował Tomasz Jakubiak
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 01.05.2025 13:21

Lekarz tłumaczy, jak boli rak jelita. To na niego chorował Tomasz Jakubiak

Taki boli rak, na którego zmarł Jakubiak
Fot. KAPiF, Canva

W środę 30 kwietnia bliscy Tomasza Jakubiaka przekazali informację o jego śmierci. W ostatnich miesiącach cała Polska obserwowała walkę 41-letni kucharza z rzadkim rakiem jelita i dwunastnicy. Jakie sygnały wysyła organizm, gdy ten typ nowotworu rozwija się w ciele? Lekarz tłumaczy, na co zwrócić uwagę i dlaczego szybka reakcja jest kluczowa, by uratować życie.

Tomasz Jakubiak przegrał walkę z nowotworem

30 kwietnia na profilu Tomasza Jakubiaka na Instagramie pojawił się rozdzierający serca wpis. Pod czarno-białą fotografią bliscy 41-letniego kucharza przekazali informację o jego śmierci:

Z ogromnym bólem informujemy, że odszedł Tomek Jakubiak — ukochany Tata, Mąż, Kucharz i Człowiek, którego serce biło dla innych — w domu, przy stole, w codzienności. Jego odejście zostawiło pustkę, której nie da się opisać słowami. Rodzina prosi o pełne uszanowanie prywatności i spokoju w tym niezwykle trudnym czasie - mogliśmy przeczytać w treści oświadczenia.

Choć wiele osób do ostatniej chwili miało nadzieję, że nastąpi przełom w leczeniu i Jakubiakowi uda się wrócić do zdrowia, chorował on na bardzo rzadką odmianę raka jelita i dwunastnicy. Ponieważ nowotwór był w zaawansowanym stadium, pojawiły się przerzuty do kości. I choć kucharz udał się na specjalistyczne leczenie do Izraela, a także Grecji, choroba go pokonała. Jakie są jej objawy? 

Przeczytaj: Nie żyje Tomasz Jakubiak. To działo się z nim chwilę przed śmiercią

Zawał z lodówki. Kardiolog ostrzega przed tymi 3 produktami. "Czarna lista" Rośnie liczba przypadków śmiertelnej choroby. Pierwsze objawy przypominają przeziębienie

Jakubiak chorował na raka jelita i dwunastnicy. Jaki ból powinien zaniepokoić?

We wrześniu ubiegłego roku Jakubiak poinformował fanów, że choruje na nowotwór dwunastnicy i jelita. Gdy uruchomił zbiórkę na leczenie, Polacy masowo zaczęli wpłacać na nią pieniądze, z nadzieją, że kucharz wyzdrowieje. Tomasz pokazywał w mediach społecznościowych kulisy walki z rakiem, która w ostatnich miesiącach przybrała dramatyczny obrót. Choć 41-latek zdradził, że leczenie w Izraelu przyniosło pewne efekty, do niedawna przebywał on w prywatnej klinice w Atenach, w ciężkim stanie.

https://youtu.be/HuwCgkvzoRo?feature=shared

Sytuacja Jakubiaka od samego początku była trudna. Nowotwór został u niego wykryty stosunkowo późno, co niestety, nie jest odosobnionym przypadkiem. Gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow, w rozmowie z naszym portalem wyznał, że w wielu sytuacjach rak jelita potrafi rozwijać się latami, nie powodując żadnych dolegliwości. Gdy rozwija się w prawej części jelita, mogą pojawić się bóle brzucha, jednak poważnie powinna zaniepokoić przede wszystkim narastająca niedokrwistość:

Nie jesteśmy też w stanie wychwycić wizualnie krwawienia z przewodu pokarmowego. Może objawiać się ono narastającą niedokrwistością – powiedział.

Dodał, że objawem sugerującym nieprawidłowości są bóle brzucha, które wybudzają pacjenta w nocy. 

Tomek Jakubiak, fot. TVN
Tomasz Jakubiak nigdy się nie poddał. Do końca walczył o zdrowie Fot. TVN

Jeśli jednak rak rozwija się w lewej części jelita, to bardziej charakterystycznym symptomem będzie krwawienie, zauważalne podczas wypróżniania.

W tym przypadku dochodzi również do zaburzeń rytmu wypróżniania - dodał lekarz.

Zobacz też: Nie żyje 43-letnia znana aktorka. Walczyła z rzadką chorobą

Rak dwunastnicy jest niezwykle rzadki. I niebezpieczny

Rak dwunastnicy, choć niezwykle rzadki (odpowiada za zaledwie 1–3% wszystkich nowotworów przewodu pokarmowego) stał się szerzej znany opinii publicznej dopiero po tym, jak zachorował na niego Tomasz Jakubiak. W rozmowie z natemat.pl dr n. med. Aneta Dobrzyńska–Rutkowska, onkolog kliniczny, wyłumaczyła, że należy on do nowotworów jelita cienkiego, które są zróżnicowane pod względem histopatologicznym. Najczęściej diagnozowany jest gruczolakorak (do 40% przypadków), ale mogą występować również rakowiaki, chłoniaki czy guzy stromalne (GIST). Czasami rak dwunastnicy ma charakter przerzutowy - może wywodzić się z nowotworów innych narządów, jak trzustka czy jelito grube.

Problemem w rozpoznaniu choroby jest jej początkowy przebieg - nowotwór często nie daje żadnych objawów lub są one bardzo skąpe. Dopiero w zaawansowanym stadium pojawiają się sygnały alarmowe, takie jak: 

  • spadek masy ciała, 
  • brak apetytu, 
  • nudności, 
  • wymioty,
  • bóle w nadbrzuszu i jamie brzusznej. 

U pacjentów może też wystąpić zmiana rytmu wypróżnień (najczęściej biegunki), a przy naciekaniu guza na brodawkę Vatera - żółtaczka. W przypadku dużych nacieków może dojść do zwężenia światła jelita, niedrożności przewodu pokarmowego, a nawet krwawień z przewodu pokarmowego. Wszystkie te objawy powinny skłonić do pilnej diagnostyki.

Przeczytaj też: 8 typowych objawów raka dwunastnicy. To na niego zmarł Tomasz Jakubiak

Wczesne wykrycie jest kluczowe w walce z rakiem

Niezależnie od rodzaju nowotworu, jego wczesne rozpoznanie i odpowiednia diagnoza są kluczowe dla dalszego leczenia i zwiększają szanse na przeżycie. Nowotwory we wczesnym stadium zazwyczaj nie zdążyły się jeszcze rozprzestrzenić, co oznacza, że można je usunąć operacyjnie lub skutecznie leczyć farmakologicznie (np. chemioterapią, radioterapią). Im później rak zostanie zdiagnozowany, tym bardziej zaawansowany jest proces chorobowy — guz może być większy, naciekać na inne narządy lub dawać przerzuty, co znacząco ogranicza możliwości leczenia i pogarsza rokowania.

Wczesne wykrycie:

  • pozwala na zastosowanie mniej agresywnych metod leczenia,
  • wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań i lepszą jakością życia,
  • znacząco poprawia statystyki przeżycia — w wielu typach raka różnice sięgają kilkudziesięciu procent.

Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne i szybkie reagowanie na niepokojące objawy.