Nie lekceważ takiego bólu gardła. Może kryć się za nim rak tarczycy

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się niegroźny i łatwo go zbagatelizować, ten konkretny rodzaj bólu gardła może być sygnałem znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych. W niektórych przypadkach bywa pierwszym, cichym objawem chorób, które rozwijają się podstępnie — włącznie z nowotworem tarczycy. Sprawdź, kiedy warto nie zwlekać z wizytą u specjalisty.
Tak objawia się rak tarczycy. Część symtomów łatwo zignorować
Tarczyca to niewielki gruczoł w kształcie motyla, znajdujący się u nasady szyi. Pełni kluczową rolę w organizmie: produkuje hormony regulujące metabolizm, ciśnienie krwi, temperaturę ciała i pracę serca. Rak tarczycy to najczęstszy nowotwór złośliwy gruczołów dokrewnych. W Polsce diagnozuje się go u około 4200 osób rocznie, z czego większość stanowią kobiety. Mimo że liczba zachorowań w ostatnich dekadach znacząco wzrosła, rokowania są na ogół dobre. Niestety negatywnie może wpływać na nie fakt, że choroba przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo, a jej pierwsze symptomy łatwo przeoczyć. Mowa m.in. o:
- dyskomforcie i/lub bólu w przedniej części szyi,
- zgrubieniu lub guzku w obrębie szyi,
- trudności z połykaniem (dysfagia),
- chrypce lub zmianie w głosie,
- powiększeniu węzłów chłonnych szyi,
- utracie masy ciała bez wyraźnej przyczyny,
- zaczerwienieniu twarzy (tzw. flushing)
- uczuciu ucisku w szyi lub duszności,
- specyficznym ból gardła.
Osoby z chorobami tarczycy powinny być szczególnie czujne na wszelkie zmiany i nasilenie objawów.
Jeśli masz chorobę tarczycy, taką jak wole (obrzęk tarczycy), możesz regularnie odczuwać takie objawy. Możesz się do nich przyzwyczaić. Ważne jest jednak, aby zgłosić się do lekarza rodzinnego, jeśli objawy ulegną zmianie, nasilą się lub nie będą dla ciebie normalne – czytamy na stronie The Health Trust.
Przeczytaj też: Po tym poznasz, że to Hashimoto. Każdy chory ma taki objaw
Jak wygląda demencja? 20 sygnałów ostrzegawczych, że to już się dzieje Toksyny nie czuć i nie widać. Pierwsze objawy są bardzo tajemniczeUważaj na taki ból gardła, może zwiastować raka
Ból gardła to powszechny objaw różnych infekcji wirusowych i bakteryjnych, takich jak przeziębienie, grypa czy angina. W większości przypadków ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Jeśli jednak utrzymuje się dłużej niż 10-14 dni, mimo stosowania leczenia objawowego, i nie towarzyszą mu typowe objawy infekcji, powinien wzbudzić niepokój.
Przewlekły ból gardła może być sygnałem poważniejszych schorzeń — od chorób przewlekłych krtani, przez refluks żołądkowo-przełykowy, aż po nowotwory, w tym raka gardła lub tarczycy. Długotrwały ból, który nie reaguje na leczenie, zwłaszcza gdy towarzyszą mu inne niepokojące objawy (jak chrypka, trudności z przełykaniem, guzki w szyi), wymaga konsultacji lekarskiej i dalszej diagnostyki.
Zobacz również: Masz takie oczy? To może być chora tarczyca
Diagnostyka raka tarczycy
Diagnostyka raka tarczycy zaczyna się od dokładnego wywiadu lekarskiego, w którym omawiane są objawy, choroby w rodzinie i ewentualne narażenie na promieniowanie. Następnie lekarz bada szyję, sprawdzając obecność guzków i stan węzłów chłonnych. Kolejnym etapem są badania krwi — przede wszystkim poziomy hormonów tarczycy (TSH, FT3, FT4), a w razie podejrzenia raka rdzeniastego także kalcytoniny i CEA.
Najważniejszym badaniem obrazowym jest USG tarczycy. Pozwala ono ocenić strukturę gruczołu i wykryć niepokojące zmiany. Jeśli są podejrzane, wykonuje się biopsję, czyli pobranie materiału do analizy. Dodatkowo, w niektórych przypadkach wykonuje się scyntygrafię tarczycy (ocenia aktywność guzków po podaniu izotopu) oraz badania obrazowe, TK, MRI lub PET-CT, które pomagają wykryć ewentualne przerzuty.
Skąd bierze się rak tarczycy?
Zwykle komórki tarczycy produkują hormony, które regulują metabolizm, temperaturę ciała i inne funkcje. Kiedy jednak w tych komórkach dochodzi do mutacji genetycznych, mogą one przekształcić się w komórki nowotworowe, które rozwijają się w guz. Co ciekawe, dokładne przyczyny tych mutacji nie są w pełni zrozumiane.
Kiedy rak rozwija się w tarczycy, dokładna przyczyna jest nieznana. Rak tarczycy nie jest związany z takimi schorzeniami, jak niedoczynność tarczycy lub nadczynność tarczycy – powiedział dr Courtney Gibson, endokrynolog z Yale Medicine w Smilow Cancer Hospital.
Można wyróżnić kilka czynników, które mogą przyczynić się do wystąpienia raka tarczycy. Ok. 5 proc. przypadków tego nowotworu ma podłoże genetyczne — niektóre osoby dziedziczą mutacje genów, które zwiększają ryzyko raka tarczycy. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest narażenie na promieniowanie, szczególnie w dzieciństwie (np. leczenie nowotworów lub w wyniku wypadków radiacyjnych). Również zmiany w produkcji hormonów tarczycy, takie jak te związane z chorobami autoimmunologicznymi (np. wole Hashimoto), mogą zwiększać ryzyko nowotworów.
Polecamy: Bardzo groźny i rzadki rak. Nie daje szans, ryzyko rośnie nawet o 90 proc.

źródła:
- poradnikzdrowie.pl
- Debbie W Chen, Brian H H Lang, Donald S A McLeod, Kate Newbold, Megan R Haymart, Thyroid cancer, 2023 May 6;401(10387):1531-1544. doi: 10.1016/S0140-6736(23)00020-X. Epub 2023 Apr 3.





































