7 typowych objawów raka dwunastnicy. To na niego choruje Tomasz Jakubiak
Tomasz Jakubiak podzielił się w grudniu przykrą wiadomością, że choruje na raka. Niespełna miesiąc później wyznał, o jaki nowotwór chodzi. Rak dwunastnicy, bo o nim mowa to cichy i podstępny nowotwór. Oto jego 7 najczęstszych objawów – jeśli się pojawią, nigdy ich nie ignoruj.
Rak dwunastnicy – cichy zabójca o złożonej przyczynie
Rak dwunastnicy to rzadki nowotwór, którego rozwój może być związany zarówno z czynnikami genetycznymi, jak i środowiskowymi.
Występowanie choroby częściej obserwuje się u osób z obciążonym wywiadem rodzinnym oraz u chorych na raka jelita grubego (tak jak Tomasz Jakubiak). Na zachorowanie szczególnie narażone są osoby po 60. roku życia.
Na zwiększone ryzyko zachorowania oprócz wieku wpływają również inne czynniki, jak chociażby choroby układu pokarmowego, takie jak celiakia, zespół Gardnera, choroba Leśniowskiego-Crohna, zespół Peutz-Jeghersa oraz zespół Lyncha.
Ogromną rolę w rozwoju choroby odgrywa również styl życia. Dieta uboga w błonnik, a bogata w tłuszcze, palenie papierosów, spożywanie alkoholu – to wszystko może być przyczyną raka dwunastnicy.
Niestety, im później rozpoznany rak dwunastnicy, tym gorzej. Średnie 5-letnie przeżycie dla pacjentów, u których nowotwór wykryto w zaawansowanym stadium wynosi zaledwie 30 proc. Przy wczesnej diagnozie szanse wzrastają do 50 proc.
Jakie objawy daje rak dwunastnicy? Zwróć uwagę na te 7 rzeczy.
Rak płuc (nowotwór płuc) - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie Rak trzustki – objawy, leczenie, dieta, profilaktyka1. Zmiana masy ciała
Niewyjaśniona utrata wagi może wynikać z utrudnionego trawienia i wchłaniania składników odżywczych, a także z ogólnego osłabienia organizmu spowodowanego nowotworem. Jeśli tracisz wagę bez powodu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
2. Dolegliwości żołądkowe
Nowotwór może powodować niedrożność dwunastnicy, co w wielu przypadkach prowadzi do trudności w przechodzeniu pokarmu, a to skutkuje uczuciem pełności, brakiem apetytu i nudności. U części chorych występują również wymioty.
3. Ból brzucha
Ból brzucha przy raku dwunastnicy zazwyczaj lokalizuje się w nadbrzuszu, może być tępy, uporczywy lub nasilać się po jedzeniu, często promieniując do pleców. Niestety zazwyczaj pojawia się w zaawansowanym stadium choroby.
4. Zmiana kolory skóry i oczu
4. Wymioty podbarwione krwią
Świadczą o krwawieniu z górnego odcinka przewodu pokarmowego, które może być spowodowane naciekaniem guza na ściany naczyń krwionośnych. Pamiętaj jednak, że taki objaw może oznaczać również inne dolegliwości, np. wrzody.
5. Smoliste stolce
Smolisty stolec wskazuje na obecność krwi strawionej w przewodzie pokarmowym, co może być wynikiem krwawienia z guza dwunastnicy. Jeżeli pojawia się regularnie, skonsultuj się z lekarzem!
6. Zgrubienie na brzuchu
W zaawansowanych przypadkach lekarz może wyczuć guza w nadbrzuszu, jednak jest to objaw występujący rzadko. Zazwyczaj, zanim guz urośnie do takich rozmiarów, pacjenci zgłaszają się z innymi objawami.
7. Niedobory pokarmowe
Utrudnione wchłanianie składników odżywczych i utrata apetytu mogą prowadzić do niedoborów, takich jak anemia (niedobór żelaza) czy deficyt witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K).
Jak wygląda diagnostyka i leczenie raka dwunastnicy?
Wczesne wykrycie raka dwunastnicy bywa trudne, ponieważ jego objawy są niespecyficzne i mogą przypominać inne dolegliwości, jak np. wzdęcia czy przejedzenie.
Kluczowym badaniem w diagnostyce raka dwunastnicy jest endoskopia, pozwalająca na bezpośrednią ocenę błony śluzowej dwunastnicy oraz pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Ponadto niekiedy wykonuje się badania obrazowe, jak np. tomografia.
Podstawową metodą leczenia raka dwunastnicy jest wycięcie guza. Jeśli nowotwór osiągnął zaawansowane stadium i niemożliwe jest jego całkowite usunięcie, stosuje się leczenie paliatywne.
Obecnie nie określono jednoznacznej roli chemioterapii i radioterapii w leczeniu tego typu raka, choć mogą być one stosowane przed operacją w celu zmniejszenia guza lub po operacji, by usunąć jego “resztki”.
O rezultatach leczenia decyduje przede wszystkim to, na jakim etapie choroby wykryto guza. Dlatego pamiętaj: badaj się regularnie, a nie tylko wtedy, gdy zauważysz niepokojące objawy, natomiast kiedy te wystąpią – biegiem do lekarza!
Zobacz też:
Tomasz Jakubiak wrócił do Polski. Co wiadomo o jego stanie?
Rodzina Tomasza Jakubiaka już się z nim pożegnała. Stan szefa kuchni pogarsza się
To był pierwszy objaw raka u Jakubiaka. Na SOR-ze odesłali go z kwitkiem