Rośnie liczba przypadków śmiertelnej choroby. Pierwsze objawy przypominają przeziębienie

Wiele osób bagatelizuje tę chorobę, ponieważ przypomina przeziębienie. To ogromny błąd, bo konsekwencje mogą być poważne. Chodzi o kleszczowe zapalenie mózgu, którego można nabawić się poprzez ukąszenie kleszcza. Jak rozpoznać kleszczowe zapalenie mózgu i czym grozi zachorowanie? Odpowiadamy.
Kleszczowe zapalenie mózgu to groźna choroba. Chroń się przed kleszczami
Jak podaje portal szczepienia.info, w 2023 roku w Polsce odnotowano 659 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM). W 2024 roku zarejestrowano już 793 przypadki. Eksperci alarmują, że wzrost zachorowań obserwowany jest w całej Europie, a zmiany klimatyczne sprzyjają dłuższej aktywności kleszczy, co prowadzi do wzrostu liczby zachorowań.
- Teraz odnotowujemy kilkaset przypadków KZM w ciągu jednego roku w Polsce, kiedyś było ich poniżej stu. Ta zapadalność jest sezonowa i utrzymuje się od kwietnia do czerwca i od września do listopada, choć z powodu dosyć łagodnych zim kleszcze są aktywne właściwie przez większą część roku - mówi w rozmowie z Medonetem dr Michał Sutkowski.
Jak objawia się odkleszczowe zapalenie móżgu?
Pierwsza faza kleszczowego zapalenia mózgu przypomina przeziębienie. Pojawiają się objawy grypopodobne, które mogą ustąpić po kilku dniach. Są to:
- gorączka,
- silny ból głowy.
- osłabienie,
- zmęczenie,
- bóle mięśni i stawów,
- nudności i wymioty.

W kolejnej fazie choroby pojawiają się następujące objawy:
- wysoka gorączka.
- silny ból głowy,
- sztywność karku,
- zaburzenia świadomości,
- dezorientacja,
- sztywność karku,
- ból przy pochylaniu głowy,
- niedowłady, porażenia,
- drgawki,
- zaburzenia koordynacji.
- Okres inkubacji trwa do około dwóch tygodni, a choroba zwykle przebiega w dwóch fazach. Pierwsza to faza zwiastunowa, w której pojawiają się objawy grypopodobne, czasem też z objawami ze strony przewodu pokarmowego. Później niestety dochodzi faza druga, neurologiczna, z zaburzeniami świadomości, zapaleniem mózgu z oczopląsem, ze śpiączką, z afazją, z porażeniem nerwów czaszkowych, zaburzeniami oddychania, zapaleniem rdzenia kręgowego, a w konsekwencji też potem z bardzo poważnymi neurologicznymi powikłaniami, które się rozwijają mniej więcej w połowie przypadków - informuje dr Michał Sutkowski.
Szczepionki na odkleszczowe zapalenie mózgu – co powinniśmy wiedzieć?
Podstawowym środkiem ochrony przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest szczepionka. Ma 99 proc. skuteczności i jest bezpieczna. Są to trzy dawki podawane w określonych odstępach czasu, a następnie przypominające dawki co 3-5 lat. Przeczytaj: Mapa kleszczy 2025. Sprawdź, zanim wybierzesz się na spacer

Pierwszy, mniej skuteczny sposób, to jest oczywiście unikanie spożywania niepasteryzowanego mleka (które kiedyś było standardem na wsi), szczególnie na terenach endemicznych. Drugi - to środki ochrony indywidualnej, unikanie kontaktu, noszenia jasnej odzieży, stosowanie repelentów różnego rodzaju. Dobra jest też metoda "amerykańska", czyli prysznic po każdym spacerze, czy tego kleszcza nie mamy. Im dłużej jest on na naszej skórze, tym większe niebezpieczeństwo ukłucia i zakażenia. No i oczywiście szczepienia. One są najważniejsze. Szczepienia na pewno należy polecać wszystkim tym, którzy pracują w terenie, to jest np. służba leśna, ale też wszystkim tym, którzy aktywnie spędzają czas na łonie natury: harcerzom, turystom, młodzieży, biegaczom - tłumaczy ekspert.





































