Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Masowe zatrucie w Tatrach. Turyści w ciężkim stanie ewakuowani śmigłowcem
Fot. East News / Andrzej Iwańczyk

Masowe zatrucie w Tatrach. Turyści w ciężkim stanie ewakuowani śmigłowcem

26 sierpnia 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

W jednym z tatrzańskich schronisk u kilkunastu osób wystąpiły ciężkie objawy zatrucia. Ratownicy TOPR ewakuowali łącznie 20 osób, które nie były w stanie kontynuować wędrówki. Niektóre zabrano śmigłowcem.

Turyści z objawami zatrucia zabrani śmigłowcem

Do zdarzenia doszło w Schronisku Górskim PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich . Na dolegliwości żołądkowo-jelitowe skarżyło się tam kilkanaście osób w różnym wieku. Były tak osłabione, że nie mogły kontynuować wędrówki. Akcja ratunkowa rozpoczęła się w niedzielę rano. Wszystkich chorych przetransportowano do zakopiańskiego szpitala, niektórych śmigłowcem.

– Do godziny 17 w niedzielę ze schroniska w Pięciu Stawach zwieziono śmigłowcem 20 osób z objawami omdleń, odwodnienia oraz nudnościami . Turyści nie byli w stanie o własnych siłach dojść nawet do lądowiska usytuowanego niedaleko schroniska, a co dopiero zdobyć się na kilkugodzinny marsz. Część z nich, tych o lepszym samopoczuciu jest sprowadzanych. Jest duża liczba zachorowań – mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Edward Lichota, ratownik dyżurny TOPR.

Schronisko Dolina Pięciu Stawów Polskich
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich to jedno z najbardziej obleganych tatrzańskich schronisk Fot. Reporter / Andrzej Iwańczuk
Zatrucie pokarmowe - objawy, przyczyny, leczenie
Bakteryjne zatrucia pokarmowe – objawy, przyczyny, leczenie

Przyczyna masowego zatrucia w Tatrach

Jeszcze nie wiadomo, co było przyczyną masowego zatrucia . Sprawę bada sanpepid. Pamiętajmy jednak, że lato to sezon, który sprzyja  odwodnieniu i zatruciom, podobnie jak górskie wędrówki. Wysoka temperatura, zmęczenie, przechowywanie żywności w plecaku, jedzenie w warunkach polowych – to wszystko zwiększa ryzyko zatrucia.

"Częstym powodem zatruć pokarmowych jest Salmonella . Znajduje się przede wszystkim w mięsie, mleku i jego przetworach, jajach, często także w owocach morza. W przypadku zatrucia wystąpić mogą nudności, wymioty, krwawe biegunki. Jeśli nie należymy do grupy podwyższonego ryzyka, wystarczy nam odpowiednia dieta i węgiel leczniczy. W cięższych przypadkach zalecany będzie antybiotyk lub hospitalizacja" – czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Zatrucie pokarmowe – objawy:

  • ból brzucha,
  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunka ,
  • niekiedy gorączka.

Jak zapobiegać zatruciom? Co robić, gdy wystąpią?

Profilaktyka zatruć pokarmowych polega na przestrzeganiu kilku zasad. Regularne mycie surowych owoców i warzyw oraz dokładne czyszczenie blatu kuchennego i miejsc, gdzie przygotowuje się posiłki, to podstawowe kroki. Należy stosować oddzielne deski do krojenia warzyw, mięsa i ryb, co minimalizuje ryzyko przenoszenia bakterii.


Ważne jest również dbanie o czystość lodówki , regularne jej mycie oraz unikanie przepełniania, aby zapewnić właściwą cyrkulację powietrza i utrzymanie odpowiedniej temperatury. Surowe produkty i gotowe do spożycia należy przechowywać osobno, aby uniknąć krzyżowego zanieczyszczenia.

Jeśli dojdzie do zatrucia pokarmowego, trzeba działać. W przypadku nudności i wymiotów, dobrze jest pozwolić organizmowi na pozbycie się szkodliwych substancji. Gdy biegunka trwa zbyt długo, można zastosować leki, które ją powstrzymają. Na wzdęcia pomocne są napary z kopru włoskiego oraz masaż brzucha.

W trakcie zatrucia kluczowe jest picie płynów w małych ilościach, aby uniknąć odwodnienia. Stosowanie lekkostrawnej diety, w tym ryżu, marchwi, ziemniaków oraz suchych produktów, może wspierać procesy regeneracyjne. Warto również uzupełniać elektrolity , dodając do napojów odrobinę miodu i soli.

Zobacz też:

Masowe zatrucie w nadmorskiej Pogorzelicy. Zmarł pracownik ośrodka wypoczynkowego

Śmiertelne zatrucie 38-latki z Pniewa. Są wyniki badań laboratoryjnych

Po tym poznasz zatrucie muchomorem. Nie można lekceważyć już pierwszych objawów

Hit z apteki za grosze. Maść witaminowa wygładzi zmarszczki i nawilży skórę
4200 zł dla seniorów i nie tylko. Ważna zmiana w świadczeniu ZUS
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko