Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Seniorzy i nie tylko otrzymają 4200 zł. Ważna zmiana w świadczeniu ZUS
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 09.07.2024 07:56

Seniorzy i nie tylko otrzymają 4200 zł. Ważna zmiana w świadczeniu ZUS

Ważna zmiana w świadczeniu ZUS
Fot.. Freepic

Wraz z początkiem 2024 r. weszła w życie ustawa odnośnie świadczenia wspierającego, wprowadzające nowe rozwiązania w związku z systemem świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. 

To świadczenie powiązane jest z rentą socjalną, która jest waloryzowana. Wniosek jest taki, że osoby zainteresowane dostaną więcej pieniędzy, niż do tej pory.

Czym jest świadczenie wspierające?

Tzw. świadczenie wspierające wypłacane jest przez ZUS. Jest to wsparcie, o które mogą ubiegać się osoby z niepełnosprawnościami w wieku od ukończenia 18 roku życia. Obecnie nie ma absolutnie żadnego kryterium dochodowego. To świadczenie, które jest niezależne od innych form wsparcia - otrzymywanych przez osoby z niepełnosprawnościami.

By trzymać nowe świadczenie wspierające, trzeba zgłosić się do zespołu ds. orzecznictwa, oceniającego poziom wsparcia dla danej osoby. Określany jest punktowo: 0d 70 do 100 pkt. Zainteresowanie akurat tym programem wsparcia jest olbrzymie, choć składali je głównie seniorzy. Wiadomo, że do tej pory wpłynęło już 300 tys. wniosków.

Seniorzy i nie tylko otrzymają 4200 zł

Nie żyje twórca przeboju "Zegarmistrz światła". Tadeusz Woźniak jeszcze niedawno snuł zawodowe plany Coraz więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. Jest gorzej, niż w ubiegłym roku

Etapowy hamonogram

Harmonogram wprowadzenia świadczenia wspierającego podzielony został na etapy:

I etap - od 1 stycznia 2024 r. - świadczenie wspierające dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 pkt. Drugi będzie obowiązywać od stycznia przyszłego roku. Świadczenie wspierające dostępne będzie dla osób z niepełnosprawnościami z kolejnymi poziomami potrzeby wsparcia, tj, od 78 do 86 punktów.

Z kolei ostatni etap od 1 stycznia 2026. Świadczenie wspierające dostępne będzie dla osób z niepełnosprawnościami z pozostałymi uprawniającymi poziomami potrzeby wsparcia tj. od 70 do 77 punktów.

Jaki jest warunek?

Osoby które otrzymają co najmniej 70 pkt, będą mogły zdobyć świadczenie wspierające już od tego roku. Jest jeden warunek: Po 31 grudnia 2023 r. ich opiekunom będzie przysługiwać prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub też zasilku dla opiekuna wypłacanego przez organ gminy.

Co ważne, kwota świadczenia wynosi od 40 proc. renty socjalnej przy ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia - na poziomie od 95 do 100 punktów. Wraz z początkiem marca renta socjalna wzrosła do 1780,96 zł brutto. A to oznacza, że obecnie najmniej osoby zainteresowane mogą otrzymać 712 zł, natomiast maksymalnie 3 tys. 198 zł. Renta socjalna waloryzowana jest bardzo podobnie jak emerytury czy renty. Wraz z początkiem 2025 r. rząd chce wprowadzić podwyżkę świadczeń. Wyniesie ona 6,78 proc. Oznacza to, że renta socjalna wzrośnie do 1 tys. 901 zł i 71 gr. - przekładając się na wzrost świadczenia wspierającego. Warto dodać, że minimalnie wyniesie ono 760 zł, natomiast maksymalnie 4 tys. 183 zł

Renta socjalna jest waloryzowana podobnie jak "zwykłe" emerytury i renty. Od 1 marca 2025 rząd planuje podwyżkę świadczeń, która ma wynieść 6,78 proc. To z kolei oznacza, że renta socjalna wzrośnie do 1 tys. 901 zł i 71 gr i przełoży się to na wzrost świadczenia wspierającego. Minimalnie wyniesie ono 760 zł, a maksymalnie będzie to 4 tys. 183 zł. osoba zainteresowana po określeniu poziomu wsparcia przez WZON musi złożyć do ZUS wniosek o świadczenie tylko i włącznie w formie elektronicznej, za pomocą m.in. platformy PUE ZUS.

Czytaj też:

Dodatkowe 320 zł dla seniorów. Wystarczy jeden wniosek

Renta wdowia nie tylko dla wdów. To szansa na dodatkowe 10 tys. złotych

Dodatkowe 2150 zł dla seniorów. Wiadomo, kiedy pierwsze wypłaty