Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Minister Zdrowia przedłużył Program "Profilaktyka 40 plus". Dlaczego warto z niego skorzystać?
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 03.07.2023 17:00

Minister Zdrowia przedłużył Program "Profilaktyka 40 plus". Dlaczego warto z niego skorzystać?

program 40+
canva.com

Dobre wieści dla osób, które jeszcze nie skorzystały z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach Programu „Profilaktyka 40 Plus”. Minister Zdrowia nie dawno ogłosił, że program pilotażowy zostaje przedłużony! Również pacjenci, którzy brali udział w badaniach objętych Programem, mogą ponownie skorzystać ze świadczeń, jednak pod pewnym warunkiem. Rozmawialiśmy z lekarką Agnieszką Graczyk-Szuster, kardiolożką i specjalistką chorób wewnętrznych (#Doktor Od Serca), która zachęca do wzięcia udziału w Programie „Profilaktyka 40 Plus”.  

Kto może przystąpić do Programu „Profilaktyka 40 Plus”?

Ponad 2 mln osób, które skorzystały z #Profilaktyka40+ to ponad 2 mln osób, które zadbały o zdrowie i mogą być jego pewne. Przedłużamy program o rok, wprowadzamy centralną e-rejestrację na badania i umożliwiamy ich powtórzenie. Podpisałem właśnie rozporządzenie w tej sprawie” - napisał 26 czerwca na Twitterze Minister Zdrowia Adam Niedzielski. 

Program „Profilaktyka 40 Plus” pojawił się w Polsce 1 czerwca 2021 roku, jako odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na pandemię, w której dostęp do lekarzy i badań był mocno ograniczony. Celem Programu „Profilaktyka 40 Plus” jest profilaktyczna diagnostyka w zakresie problemów zdrowotnych, które najczęściej dotykają osoby po 40 roku życia. Każdej osobie powyżej 40 lat Program daje możliwość jednorazowego dostępu do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych. Badania wchodzące w skład Programu podzielono na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn oraz pakiet wspólny.

Żeby móc przystąpić do Programu, trzeba spełnić kryterium wieku, czyli mieć 40 lat lub więcej oraz być ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia. Są to badania, które oczywiście możemy wykonać w prywatnych placówkach odpłatnie, natomiast świadczenia objęte Programem są w pełni bezpłatne.” - powiedziała lek. Agnieszka Graczyk-Szuster. 

Projekt bez nazwy (84).png

Czy ptasia grypa przejdzie z kotów na ludzi? Profesor Simon mówi wprost kto jest najbardziej zagrożony Zapalenie uchyłków jelita grubego – kiedy trzeba je leczyć w szpitalu?

Do kiedy zostaje przedłużony Program „Profilaktyka 40 Plus”?

Program „Profilaktyka 40 Plus” zaplanowano wstępnie do czerwca 2022 roku, jednak w związku z niską zgłaszalnością Polaków na badania, został przedłużony do 30 grudnia 2022 roku. Mamy dobrą informację, dla osób, które nie zdąrzyły skorzystać z pakietu, ponieważ Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie przedłużające funkcjonowanie Programu do 30 czerwca 2024 roku. Rozporządzenie umożliwi także ponowne skorzystanie ze świadczeń przez osoby objęte programem pilotażowym, jeśli od ich udzielenia po raz pierwszy upłynęło co najmniej 12 miesięcy.

Pacjenci mogą złożyć oświadczenie o zamiarze uzyskania świadczeń udzielanych w ramach programu pilotażowego po otrzymaniu skierowania za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, za pośrednictwem infolinii lub bezpośrednio u świadczeniodawcy. Informację o zrealizowaniu świadczenia przez pacjenta, wprowadza do centralnej elektronicznej rejestracji realizator programu pilotażowego. 

Zapisy do Programu od 1 lipca 2023 roku są realizowane wyłączenie przez centralną elektroniczną rejestrację, co ma na celu przyspieszenie i uproszczenie procesu zapisu na świadczenia. Ma to także ułatwić dostęp do informacji o dostępności terminów u wszystkich świadczeniodawców. 

Dlaczego warto przystąpić do Programu „Profilaktyka 40 Plus”?

Pamiętajmy, że wiele schorzeń w początkowym stadium rozwoju nie daje zauważalnych objawów, a im wcześniej wykryta choroba, tym większe szanse na jej wyleczenie. „Badania profilaktyczne są niezwykle cenne, ponieważ możemy dowiedzieć się o chorobach, które absolutnie nie bolą, nie dają żadnych objawów a zwiększają ryzyko zachorowania na przedwczesny udar mózgu czy zawał serca. Dzięki badaniom możemy wykryć wcześniej nierozpoznane i nieleczone przypadłości, takie jak m.in. nadciśnienie tętnicze czy hipercholesterolemia. Choroby układu sercowo - naczyniowego, takie jak zawał serca, udar mózgu, miażdżyca tętnic kończyn dolnych są na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o główne przyczyny zgonów w Polsce. Drugie miejsce zajmują nowotworowy. W 2021 roku, 35% zgonów w Polsce stanowiły choroby układu sercowo – naczyniowego. Nadciśnienie tętnicze i zwiększone stężenie cholesterolu zwiększają ryzyko zachorowania na te choroby. Zachęcam więc wszystkich, żeby się badać. Badajmy się i motywujmy się wzajemnie do profilaktyki!” - powiedziała lek. Agnieszka Graczyk-Szuster.